skaaareeeda
24.01.16,21:56
Chcela by som poprosiť o radu, ako mám správne deklarovať v DP za rok 2015 príjem, ktorý som nadobudla z mikroprác, vykonaných cez nemenovaný portál, ktorý sa zaoberá sprostredkovaním predaja mikroprác? Okrem týchto prác som okrem rodičovského príspevku nemala žiaden ďalší príjem. K zrealizovaným objednávkam som od daného portálu obdržala zmluvu o sprostredkovaní, kde bola uvedená celková hodnota objednávky a vyjadrená ich provízia. Viem, že nepravidelný príjem sa do DP uvádza v tom prípade, že presiahne 500€/ročne ako ostatné príjmy. Vie mi niekto prosím poradiť, ako to správne zdaniť? Uvediem len sumu nad 500€/ročne, zníženú o stiahnutú províziu sprostredkovateľa? Ešte chcem uviesť, že nezdaniteľnú čiastku si na mňa uplatňuje v DP môj manžel. Vopred ďakujem za radu.
Anik
24.01.16,21:03
ak Tvoj príjem zdaniteľný príjem bol za rok 2015 do 1901,66 ty sama nemusíš podať DP.
Čo sa týka odpočítateľnej položky u manžela tak potom by si mala brať príjem čo si dostala hrubý
prečítaj si aj toto usmernenie
https://podpora.financnasprava.sk/685202-Pr%C3%ADjmy-znalcov-a-tlmo%C4%8Dn%C3%ADkov-
skaaareeeda
24.01.16,21:26
Ďakujem za odpoveď. Na mikroprácach som zarobila 1085€, z čoho som odviedla províziu sprostredkovateľovi 12%. Čiže moje netto príjmy boli 954,80€. Rodičovský príspevok je štátna dávka, ktorá sa, ak tomu správne rozumiem, nezahŕňa do zdaniteľného príjmu. Tak ak som to správne z Vášho príspevku pochopila, tak nemusím podávať DP? Alebo mám tento zárobok nejak zoficiálniť? Vopred ďakujem za upresnenie.

Príležitostné príjmy a suma oslobodená od dane za rok 2015

"Od dane je oslobodený príjem podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov za rok 2015 nepresiahne 500 eur a príjem podľa § 8 ods. 1 písm. d) až f), ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 za rok 2015 nepresiahne 500 eur."
Anik
24.01.16,21:34
Ty nemusíš podať DP za rok 2015, len neviem
na základe akej zmluvy si spolupracovala s tým portálom
skaaareeeda
24.01.16,21:46
Spolupráca funguje na základe zmluvy o sprostredkovaní (ja ponúkam službu a oni mi za proviziu sprostredkuju jej predaj). V ich VOP je uvedené: "V pripade, že zarobite viac ako cca 500 EUR ročne, je potrebné danú sumu zdaniť v rámci ročného zúčtovania dane z príjmu. Pozor! Na niektoré príjmy sa však vzťahujú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Odporúčame v prvom rade navštíviť účtovníka, alebo daňového poradcu, ktorý Vám presne poradí ako máte postupovať vo vašom konkrétnom prípade. V rámci legislatívy SR existuje niekoľkodesiatok možností podľa toho, či ste napr. nezamestnaný, zamestnaný, mamička na materskej, študent, dôchodca, na invalidnom dôchodku a pod, takže neexistuje univerzálne riešenie."
Anik
24.01.16,21:49
ty niečo vyrábaš a následne prevávaš?
skaaareeeda
24.01.16,21:51
Mám tam inzerát, kde ponúkam preklady. A podarilo sa mi cez nich dostať minulý rok pár zákaziek.
Anik
24.01.16,21:58
doplnila som Ti do príspevku
skaaareeeda
24.01.16,22:20
Ďakujem. Na mňa sa vzťahuje toto:

Otázka: Príjmy z prekladateľskej činnosti bez povolenia. Fyzická osoba popri svojom zamestnaní vykonala preklady textov z anglického jazyka. Na túto činnosť nemá žiadne oprávnenie ani povolenie a nevykonáva ju ani na príkazy a pokyny platiteľa (nejedná sa o závislú činnosť podľa §5 zákona o dani z príjmov). Môže uvedená fyzická osoba pri zdanení príjmov z takejto činnosti postupovať podľa § 6 ods.2 písm. c) zákona o dani z príjmov?

Odpoveď
Uvedený daňovník takto dosiahnuté príjmy zaradí medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov, nakoľko na túto činnosť nemá žiadne oprávnenie a nie je zapísaný v zozname znalcov (v danom prípade nejde ani o závislú činnosť).

V mojej otázke som uviedla, že si myslím, že to bude tento prípad. Akurát, že stále neviem, či a ako to mám uviesť do DP, keďže som na rodičáku okrem toho a nepracujem momentálne.
avalik
24.01.16,22:54
Podľa mňa podnikáš nelegálne, mala by si mať viazanú živnosť "Prekladateľské a tlmočnícke služby".
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
- tým, že ponúkaš službu cez portál deklaruješ sústavnosť, vykonávaš ju samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a účelom je dosiahnutie zisku.

Spätne to už nedáš do poriadku.
Z toho čo si uviedla v komente, ti nevyplýva povinnosť podať DP (v budúcnosti, ťa ale DÚ môže vyzvať na podanie).
Manžel si na teba uplatní NČZD a uvedie tvoj príjem neznížený o províziu portálu.
skaaareeeda
25.01.16,09:28
dakujem za odpoved. ako som napisala, nie je to pravidelny prijem, bolo to len par obcasnych zakaziek pocas roka, vysli na uvedenu celkovu sumu. ako pises, prekladatelska zivnost je viazana zivnost - takze zavisi od dosiahnuteho vzdelania a kvalifikacie. ja som jazyk nestudovala a je to pre mna len forma privyrobenia, ak sa da.
Anik
25.01.16,10:28
Dańové priznanie za rok 2015 nie si povinná podať, iba ak by Ťa daňový úrad vyzval vtedy áno.
V podstate tiež si myslím, že túto činnosť by si takto oficiálne vykonávať nemala nakoľko na to nemáš oprávnenie a mohla by si z toho mať riadny probblém. ako Ti napísala aj Valika
skaaareeeda
25.01.16,10:48
viem, co obe myslite. prave preto som sa chcela poradit. ako napisala avalik, na zivnost je potrebne sustavne vykonavanie vo vlastnom mene, na vlastnu zodpovednost, za ucelom dosiahnutia zisku. lenze tato praca nie je sustavna, len podla toho, ci sa niekto na inzerat nahodou ozve. je to tam anonymne. koncovy zakaznik ma nepozna, on nakupuje sluzbu, ktoru mu fakturuje portal. ja od portalu dostanem zmluvu o sprostredkovani a vyplateny zarobok, minus proviziu, ktoru si narokuju. podla toho, co pisete, tak mi z toho vyplyva, ze, cely tento system je potom nelegalny, ked tam takto vacsina ludi funguje. ja som chcela tento prijem normalne zdanit prave kvoli tomu, aby som nemala ziadne zavazky voci DU.
avalik
25.01.16,13:11
no ale tym, ze inzerujes, tak tvoja cinnost je sustavna, bez ohladu na to ci mas prijem alebo nie ... a to, ze ponukas sluzby, na ktore nemas opravnenie a ani nesplnas odborne predpoklady, tiez nie je koser ... pozri Trestny zakon, § 251- neopravnene podnikanie
skaaareeeda
25.01.16,20:44
ak som to spravne pochopila, tak sa ten zakon skor tyka zivnostnikov, ktori vykonavaju inu podnikatelsku cinnost, ako je ta, ktoru maju uvedenu v ZL. ja nie som zivnostnik a nepodnikam vo vlastom mene. inzercia je anonymna, sluzba je dodavana objednavatelovi portalom, nie mnou - medzi nimi sa realizuje i fakturacia, sluzbu predava objednavatelovi menovany portal. funguje to tak, ze v pripade, ze ma niekto zaujem o niektoru z inzerovanych mikroprac, vystavia mi na tu konkretnu jednorazovu sluzbu zmluvu o sprostredkovani, kde je dohodnute, ze v pripade, ze sa im podari sluzbu predat, tak maju narok na proviziu z celkovej ceny. taktiez neponukam sudne preklady, len jednoducho vyuzivam svoju znalost cudzieho jazyka pri prekladani beznych textov, bez sudnej peciatky, ako formu privyrobenia si popri rodicaku. tiez nemam absolutne ziaden umysel vyhnut sa plateniu dani, a v pripade, ze je to potrebne, ani platbe odvodov do ZP/SP. prave preto hladam radu tu, na porade. coho som si vedoma je, ze obcan moze mat okrem prijmu zo zavislej cinnosti i prijem, ktory sa deklaruje ako ostatne prijmy (do 500€ bez nutnosti zdanenia). nesmie vsak ist o pravidelny prijem, na ten by uz bola potrebna zivnost. nakolko moj prijem je nepravidelny, no vyssi ako 500€, chcela by som vediet, ako mozem ten zvysok zahrnut do DP, v pripade, ze som mamicka na rodicaku a nemam prijem zo zavislej cinnosti. to je vsetko. dufam, ze tieto dodatocne infosky poskytli dostatocne objasnenie mojej situacie.