silvia_28
25.01.16,10:04
Sme vyrobna firma kde zamestnanci na vlastnu ziadost chcu pracovat pred 6.00 hod rano (musia sa zariadit podla autobusových spojov z okolitých dedin). Mali sme kontrolu z inspektoratu prace a upozornili nas ze pracovna doba sa nesmie zacinat pred 6.00 hod rano, inak ide o nocnu prevadzku/zmenu, za ktoru patri zamenstancom priplatok. Zamestnanci nesuhlasia s pracou od 6.00 a su ochotni podpisat internu smernicu alebo cokolvek, co im umozni pracu od 5.30 hod.
Nevie mi niekto poradit ako to urobit aby to bolo v poriadku? dakujem.
ivka70
25.01.16,09:38
Zamestnanec sa nesmie vzdat svojich zakonnych prav ziadnym podpisom.
Ak ma pravo na nocny priplatok, lebo pracuje v noci, tak ho musi dostat.

Skor by sa asi dali upravy robit smerom k evidencii pracovneho casu ci jeho skrateniu. Ak napr. pracuju 40 hodin tyzdenne, tak skratit tyzdenny pracovny cas na 38,5 hodiny a tu polhodinu denne usetrit na skorsom odchode.
Oficialny pracovny cas bude od 6,00, koncit budu skor o pol hodiny.
K tomu prepocitat mzdu (ak je hodinova) aj normy prace.
silvia_28
25.01.16,09:42
zamestnanci nechcu pracovat od 6.00 aj ked zamestnavatel by si to zelal (usetril by na energiách). vacsina zamestnancov pracuje od 6.00 ale niektore pracovnicky prichadzaju do prace skor pretoze tak maju ranny autobusovy spoj z ich dediny. namiesto toho aby tam pol hodiny sedeli a cakali kym bude 6.00 chcu radsej pracovat a potom odist skor domov. Od zamestnavatela je to vlastne ustupok.
ivka70
25.01.16,10:05
Ak zamestnavatel je ochotny taky ustupok urobit, musi im aj platit za tu pol hodinu priplatok za nocnu pracu.
Inak ho ale nemusi zaujimat, ze pridu do prace o pol hodiny skor, ak definuje zaciatok pracovnej zmeny na 6,00.
Ptero mi pride skratenie pracovnej doby lepsim kompromisom ako posunut zaciatok na 5:30. A odchadzat budu o pol hodin skor.
kopretinka
25.01.16,10:19
zamestnávateľa nemusí zaujímať,že sú tam o pol hodiny skôr.....aj ja tak chodím do práce,lebo nemám spoj.....a nemôžem začať skôr robiť.....tak nech si dajú kávu a raňajky.....
sito
25.01.16,10:20
(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

Oni odpracujú len pol hodiny, nočná to je, ale príplatok nemusí byť, či? No asi na to treba potvrdenie od doktora, že môže zo zdravotných dôvodov. A odchod autobusu majú tiež o pol hodiny skorej, či len na pivo, pritom by posedeli?
silvia_28
25.01.16,11:12
jasne ze vo vyhode je tu zamestnavatel a moze si diktovat podmienky. nakoniec mi to pride ze sme asi idioti ze vychadzame zamestnancom v ustrety :) ide o krajcirsku vyrobu. maju tam prichystane kusy ktore mozu sit a oni chcu (aby mohli skor odist). ale musia sediet na stolicke a pit kavu - vsade posvietene, kurenie zapnute, zamestavatel to plati a pracovnicky sedia a pozeraju na hodinky? pride mi to divne, ale asi s tym vela nenarobime. vdaka za komentáre a rady.
myslela som ze to vyriesime nejakou internou smernicou firmy - kde zamestnanci podpisu ze "riadna pracovna doba" je od 6.00 - 14.00 ale pohybliva cast je medzi 5.30 - 6.30 a 13.30-14.30 a vychadza z iniciatívy zamestnancov.
sito
25.01.16,21:55
No čo, byrokracia ...
avalik
25.01.16,22:28
- od 5:30 do 6:00 je sice nocna praca, ale zamestnanci by nemali status "zamestnanec pracujuci v noci",
- kedze neodpracuju celu hodinu, nemaju narok na priplatok na pracu v noci
- dalej je mozna vhodna uprava pracovneho casu ak o to zamestnanec poziada - § 90 ods. 11
- tiez by to slo riesit pruznym pracovnym casom - ak to prevadzka umoznuje
kukučka
25.01.16,23:02
Všetko sa dá, keď sa chce. Klobúk dole pred zamestnávateľom za jeho ochotu vyjsť ľuďom v ústrety. Ak ide len o príplatok, videla by som v tom ten najmenší problém. Koľko to je, 10 Eur na jedného mesačne? Možno aj nejaké iné náklady? Dá im menšie prémie, alebo vymysli niečo iné. Mzdárke pribudne roboty.
Neovládam ZP a teraz v noci ho nebudem študovať, aj tak by som niečo prehliadla, ale šla by som nato z opačnej strany ako ty. Šla by som sa poradiť na inšpektorát práce, neobchádzala by som ich. Dobré vzťahy treba budovať.
Nočnú prácu treba priznať, určite by som to nerobila načierno, čert nikdy nespí, just by sa mohol niekomu stať úraz akurát o trištvrte na šesť.
Ak sa mýlim, istotne ma skúsení poraďáci opravia.
Emik27
06.02.17,19:00
Je to naozaj pravda, že keď neodpracujú celú hodinu, tak na príplatok na prácu v noci nemajú??? Práve túto problematiku riešim a je veľmi veľa rozličných názorov na to... :(
bettylou
06.02.17,20:58
Tak toto je fakt na hlavu, aj tie pracovníčky by boli ten čas radšej doma s deťmi... :(. Držím vám palce, aby ste niečo našli ako sa vraví, aby aj vlk bol sýty, aj koza celá.
silvia_28
07.02.17,07:06
poriesili sme to inak takze neviem povedat. zakonnik sme citali zlava-sprava a nam sa to dost rozchadzalo. nesmu pracovat pred 6.00 ale zaroven je mozne urobit "osobitne dojednanie" alebo cosi take a nejaka vola tam je. my sme mali obavu z toho ze dnes nam to jedna pracovnicka inspektoratu odklepne a zajtra pride ina ta bude mat iny nazor. takze to bol risk.
silvia_28
07.02.17,07:09
diky. latame-platame :)