Jarka 1
25.01.16,12:21
Daňový odpis je možné uplatniť len do výšky príjmu z prenájmu. Mám zaúčtovaný predpis nájomného, ktoré nie je plne uhradené.

1.Stačí porovnať výšku odpisu s predpisom nájomného na účte 602 ? Čiže nezohľadňujem, či bolo aj zaplatené.


https://podpora.financnasprava.sk/228666-Obmedzenie-v%C3%BD%C5%A1ky-da%C5%88ov%C3%BDch-odpisov-prenajat%C3%A9ho-majetku-po-112015-
Tweety
25.01.16,11:27
Ako môžeme vedieť, čo a ako si z toho vyrozumela, keďi nenapísala nič konktrétne?
Možno si porozumela a možno aj nie. :eek: Tak napíš.
Jarka 1
25.01.16,13:19
Tak, napísala som na fin. správu. Po odoslaní otázky tam vyskočila Báza znalostí. Neviem teraz znovu nájsť na ich stránke.

Riešilo sa tam zaplatenie nájomného popredu a pozadu na 2roky.
V uvedenom príklade bolo nájomné za rok 2015 zaplatené naraz v roku 2016 za 2 roky t.j. 2015 a 2016. Odpoveď bola, že v roku 2015 si prenajímateľ nemôže uplatniť žiadne odpisy, lebo nedosiahol žiadny príjem z prenájmu.

Ak sa mi to podarí nájsť na stránke fin. správy, tak to sem pricapím. Možno bude niekto šikovnejší ako ja.
Nandrolon
26.01.16,07:07
Treba napísať konkrétnejšie, teda či sa budova prenajímala na 12 mesiacov a celá, či ju z časti nevyužívate aj Vy.
Ja som to práve riešil minulý týždeň a testoval som nájom v náväznosti na % prenajatej plochy v náväznosti na počet mesiacov.
Jarka 1
26.01.16,07:29
Budova sa prenajíma celá počas celých 12 mesiacov t.j. celý rok 2015. Sú dvaja nájomcovia a jeden z nich zaplatil len časť nájomného. Takže v roku 2015 nebola prijatá celá suma predpisu nájomného na účte 602.
Nandrolon
26.01.16,07:44
Takže urobíš to takto: vypočítaj % plochy nájomcu číslo A a % plochy nájomcu číslo B. Rozpočítaj ročný daňový odpis % na nájomcu A a nájomcu B. Ak ten nájomca, čo uhradil bude vyšší ako ten odpis, ktorý mu prislúcha, tak sú sumu môžeš uznať. Ak by ten nájomca, ktorý uhradil nájomné pokryl celú sumu ročného daňového odpisu ZA CELÚ BUDOVU, uznal by som celý odpis.
Jarka 1
26.01.16,07:57
Ďakujem. Z fin. správy odpovedali nasledovné. Odpovedi k odpisom sa vyhli. Tak som im písala znova.

Zatiaľ to vyzerá tak, že prenajímateľ zdaní celé nájomné, tak ako doteraz bez ohľadu na úhradu.
No odpisy by som mala krátiť podľa skutočne prijatých platieb za nájomné v roku 2015.



Dobrý deň,

prenajímateľ zahŕňa do základu dane z príjmov príjem z nájomného v tom zdaňovacom období, v ktorom o ňom účtuje do výnosov v súlade s účtovnými predpismi. Na strane veriteľa pre zahrnutie príjmu z nájomného do základu dane nie je podmienka prijatia úhrady. Podmienka zaplatenia sa vyžaduje len pre zahrnutie nájomného do daňových výdavkov, a to podľa § 17 ods.19 zákona o dani z príjmov.


S pozdravom,
Ľubica Vajčovcová
Nandrolon
26.01.16,08:10
Tam ide iba o to, aby odpisy "negenerovali" daňovú stratu. Zákon je ale tak šalamúnsky napísaný, že dá sa generovať strata aj teraz. Ing. Tužinský so svojim príkladom "stajňa za 120 000 eur" a krátkodobý prenájom filmárom za 1 cent by vedel o tom písať...
Jarka 1
26.01.16,08:30
Prišla odpoveď:


Ľubica Vajčovcová
10:10 (pred 14 minútami)

komu: mne
Dobrý deň,

keďže do základu dane sa zahŕňa nájomné vo výške zaúčtovanej do výnosov v súlade s účtovnými predpismi, t. j. časovo rozlíšené, bez ohľadu na prijatie úhrady, aj odpisy hmotného majetku poskytnutého na prenájom sa zahrnú do daňových výdavkov do výšky nájomného zaúčtovaného do výnosov (zahrnutého do príjmov) bez ohľadu na prijatú úhradu. Čiže v roku 2015 môžete zahrnúť ročný odpis prenajatého majetku do daňových výdavkov len do výšky príjmu (zaúčtovaného výnosu na základe predpisu) z prenájmu. Ak bol hmotný majetok poskytnutý na prenájom iba z časti alebo len časť zdaňovacieho obdobia, výška odpisov zahrnovaných do daňových výdavkov prenajímateľa sa určí podľa rozsahu a doby prenájmu tohto majetku. Uvedené vyplýva zo znenia § 19 ods.3 písm. a) zákona o dani z príjmov v znení účinnom od 1.1.2016, ktoré sa uplatní už pri podaní daňového priznania po 31.12.2015.


Takže odpisy nekrátim podľa toho, či mám zaplatené. Porovnávam len účet 602 zaúčtované výnosy z prenájmu a 551 Odpisy prenajatej budovy.
Nandrolon
26.01.16,08:51
Podľa mňa sa riadiš 600-vkou a na finančné toky v tomto prípade kašleš, takže plne so stanoviskom súhlasím. Ja som takisto neporovnával finančné toky a to naši faktúrovali až v januári ešte do decembra. Proste som testoval sumu za nájom bez DPH, teda 600-vku a viac ma nezaujímalo.