maryanjel
25.01.16,14:04
Dobrý den,potrebujem poradit. Exmanžel ma nechce vyplatit, ze vraj nemam narok na byt v OV. Nakolko sa vylučne iba on zapričinil o byt do BSM. Exmanžel mal družstevný byt,kde bol clenom...Argumentuje to aj tym, ze uzemne bytove druzstvo spochybilo, ze pravo na odkupenie bytu do OV ma iba vylucne pravo iba clen...Pocas manzelstva sme odkupili byt do OV. Som na liste vlastnictva spolu s ex... Riesime to sudnou cestou. Dakujem za kazdu odpoved.
arizona
25.01.16,13:48
Ked ste ho odkupili do vlastnictva v case manzelstva, tak mas narok na polovicu bytu.
Ved aj na LV sa uvadzas ako vlastnik
Katy a R
25.01.16,14:13
ako už je aj napísané ... jedine keby ex vedel dostatočne preukázať, že mal nejaké čisto svoje prostriedky (napr by mu rodičia darovali ... a pod), ktoré použil na odkúpenie bytu, možno by mu to zohľadnili?? takže ty argumentuj tým, že ste ho odkúpili počas manželstva zo spoločných peňazí.
Chobot
25.01.16,14:36
Táto téma tu už bola viac krát diskutovaná. Nie je to jednoznačné, či máš na byt nárok alebo nie. Ak už o tom rozhoduje súd, počkaj na jeho rozhodnutie. My tu od stola nevieme posúdiť to, o čom rozhoduje sudca na základe predložených dokumentov. Jeden ti môže tvrdiť tak, druhý onak.

Skús si vyhľadať staršie témy a prečítať si ich, aby si mala väčší prehľad v problematike.

Niekde som čítal, že družstvo môže previesť družstevný byt do osobného vlastníctva iba členovi družstva. Bol aj prípad, kedy družstvo chybne previedlo byt aj na jeho manželku a potom sa kvôli tomu súdili a tuším to on vyhral. Takže aby nebol aj tvoj prípad podobný.

Napr. tu som riešil podobný prípad:

http://www.porada.sk/t90423-vyrovnanie.html
draik
25.01.16,16:04
Platilo by to vtedy, ak by sa stali spoločne nájomcami resp. "družstevníkmi". Ak však získal exmanžel právo na uzatvorenie zmluvy o nájme pred manželstvom (ako to vyplýva z vety zadávateľky "Exmanžel mal družstevný byt,kde bol clenom...", tak exmanželka bude mať mať nárok na polovicu ceny zaplatenej pri prevode do osobného vlastníctva a na polovicu prípadných investícií do bytu, teda nie na polovicu hodnoty bytu v čase zániku BSM.
arizona
25.01.16,19:27
Predpokladala som,ze manzelka sa v case odkupovania stala tiez clenom druzstva,aby ho kupovali spolu...mozno som zle pochopila. U nas takyto postup bol automaticky.
Mária27
26.01.16,09:56
Zo zákona má právo na prevod družstevného bytu do vlastníctva len člen družstva (§ 28 zák. 182/1993). Ak mal manžel v nájme družstevný byt pred manželstvom, manželka sa stala spoločným nájomcom, nie členom družstva (§ 703, 704, 705 obč.z.).

Manžel mohol napadnúť zmluvu ako neplatnú pre rozpor so zákonom. Ak ste však dobrovolne uzavreli zmluvu o prevode bytu do spoluvlastníctva a prešli už 3 roky, skús sa domáhať premlčania.


§ 28
Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu. 7)

§ 703
(2)
Ak vznikne len jednému z manželov za trvania manželstva právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu, vznikne so spoločným nájmom bytu manželmi aj spoločné členstvo manželov v družstve; z tohto členstva sú obaja manželia oprávnení a povinní spoločne a nerozdielne.

§ 704
(1) Ak sa niektorý z manželov stal nájomcom bytu pred uzavretím manželstva, vznikne obom manželom spoločný nájom bytu uzavretím manželstva.
(2) To isté platí, ak vzniklo pred uzavretím manželstva niektorému z manželov právo na uzavretie zmluvy o nájme družstevného bytu.
Mária27
26.01.16,20:46
Veľa manželov dobrovolne kúpili do BSM, hoci bol členom len jeden. Družstvá to nechali na nich ... Až pri rozvode si to zvyčajne začnú členovia vymáhať.