HonzoP
25.01.16,17:26
Bolo mi povedané, že ak som rezident SR a pracujem v ČR (mám teda iba jednu českú zdravotnú poisťovňu, lebo na svk som zo ZP odhlásený), tak ževraj slovenská sro potom neplatí odvod z dividend do ZP, lebo v českej republike taký odvod nepoznajú a na slovensku sa to platiť nemôže, lebo spoločník nemá slovenskú zdravotnú poisťovnu. Má s týmto niekto skúsenosť? Ak áno aké sú povinnosti sro v takomto prípade? Má ten odvod niekomu zaplatiť? A ak sa spoločník opäť prihlási do slovenskej zdravotnej poisťovne, tak sa musia nahlásiť potom tie dividendy? alebo ako to je?

Viem, že problém by bol ak by mal niekto dve zdravotné poisťovne, ale ak má spoločník iba jednu ZP, tak potom sa nemusí posielať tlačivo na sociálnu poisťovnu, kde rozhodujú či sa mám riadiť slovenským alebo českým zákonom.

dakujem za odpoved
Consultix
25.01.16,17:32
Odovody neplati sro, ale plati ich prijemca dividendy (aj ked ich prakticky odvadza spolocnost, ktora dividedny vyplaca).
V ramci EU mozes mat verejne zdravotne poistenie len v jednom clenskom state. Ak si poistencom ineho statu, tak z dividend neodvadzas zdravotne poistenie - to ale nie z dovodu, ze v CR je to inak, ale z dovodu, ze sa na Teba nevztahuje nas zakon o verejnom zdravotnom poisteni, nie si poistencom a tym padom sa na Teba nevztahuju povinnosti definovane v predmetnej pravnej uprave SR.
HonzoP
25.01.16,19:09
Dakujem velmi pekne za odpoved. Este by som si chcel ujasnit nejake veci: ak som poistencom v CR tak spadaju tam nejake povinnosti pre slovensku sro alebo pre prijemcu dividend? Alebo nikto s ceskou republikou nic neriesi? .... ak by sa spolocnik po case rozhodol opat zamestnat v SR tak ma zaujimaju dve veci. 1. Ktory datym je rozhodujuci ci ma sro platit predavky zo 14% odvodu? Den prevodu, den schvalenia valnym zhromazdenim? Alebo iny den? .... 2. Musi potom ako sa opat stal poistencom v SR prijimatel dividend dodatocne ohlasit zdravotnej poistovni ze prijal dividendy?