Darana
06.06.06,07:32
Chcela by som sa opýtať: Zamestnávateľ začína na základe zmluvy prispevať zamestnancom na doplnk. dôch. poistenie. Pod akými položkami to mám dať do miezd? - prispievajú si aj oni. Čiže kde mám dať sumu od zamestnávateľa a kde od zamestnanca v MRP mzdy?
DanielaSL
06.06.06,05:49
Prečítaj si toto..veľmi podrobne nastavenie popísala lenkak

http://www.porada.sk/t27719-mrp-a-zdravotn-poistenie.html
Darana
06.06.06,06:20
Ocenila som, že si ma naviedla na správnu cestu, ďakujem.

TAkže aby som to zhrnula, neviem či je to tak správne. DDP - príspevok od zamestnávateľa mi zvyšuje úhrn príjmov pre výpočet poistného do soc. poisťovne aj do zdravotnej poistovne. Príspevok od zamestnanca sa odratúva tiež z úhrnu príjmov - hodilo mi ho medzi ostatné poistné. Je to tak správne?
lenkak
06.06.06,07:35
DDP - príspevok od zamestnávateľa zvyšuje úhrn príjmov pre výpočet poistného do zdravotnej poistovne, iba ak je vyšší úhrn ako 3% tak vtedy aj SP.
Darana
06.06.06,08:05
jáj, takže takto... mne to tam hodilo automaticky (lebo ja som to nezmenila), ale ja som zadala fixnú sumu... tá suma je u niekoho viac a u niekoho menej ako 3 % z úhrnu. U každého to má byť inak? U toho, u ktorého to nepredstavuje viac ako 3% z úhrnu - tomu len zvýši zdrav. poistenie u toho kde je to viac ako 3 % tam aj SP- To musím stále sledovať, či je to viac alebo menej a podľa toho to stále meniť?
Vôbec tomu nerozumiem, a čo tie sumy od zamestnancov, tie sú takto dobre?
Pomóóc
lenkak
06.06.06,08:11
V práci so mzdovým číselníkom keď si otvoríš DDP/S - čo si si vytvorila, tak v položke VZ by si nemala mať nič zakliknuté. Nikde nemať odfajknuté započítať.Máš to tak?
lenkak
06.06.06,08:14
Pozri sa na obrázky, aj to máš tak nastavené? V Nastaveniach a pri konkrétnom zamestnancovi.
Darana
06.06.06,10:28
Pozri sa na obrázky, aj to máš tak nastavené? V Nastaveniach a pri konkrétnom zamestnancovi.

áno, toto mám v poriadku, idem pozrieť to vyššie...
Darana
06.06.06,10:31
V práci so mzdovým číselníkom keď si otvoríš DDP/S - čo si si vytvorila, tak v položke VZ by si nemala mať nič zakliknuté. Nikde nemať odfajknuté započítať.Máš to tak?

Lenočka, aj tam to mám takto! Takže ak mám toto nastavené, tak to mám v poriadku?
lenkak
06.06.06,16:21
- OK
Darana
19.06.06,07:21
Lenka,
pri reálnom vystavovaní mzdy som si ale všimla, že aj keď mám príspevok, ktorý je viac ako 3 % z úhrnu ráta mi to nejako zvláštne, ani neviem ako dospeje k tej sume.
Ak som to pochopila správne - uvediem ti príklad:
úhrn má 20500
Pre Všzp prirátam to čo prispieva zamestnávateľ 250+20500 = 20750 z toho vypočítam 4 % 830,- sk
Pre SP je to ako? napríklad starobné - z úhrnu 20500 je to 4 % 820
+ rozdiel z 3 % zo sumy 20500 (620-250=370) 370 z toho 4 % 15,-
Čiže odvod je 835,- Sk - či nie?
lenkak
19.06.06,18:02
priamo z MRP

Pri spracovaní miezd sa v mzde objavila nová mzdová položka č.196 - DDS ORGANIZÁCIE ZAPOČÍTANÝ DO VYM. ZÁKLADU SOC. POISTNÉHO. O hodnotu uloženú v tejto položke sa povýšil vymeriavací základ poistných do Sociálnej poisťovne. Na základe čoho je táto hodnota vypočítavaná?
Podľa zákona o Socialnom poistení č.461 z roku 2003, paragraf 138, sa do vymeriavacieho základu pre sociálne poistné započítavajú aj príspevky zamestnávateľa na DDP/DDS prevyšujúce 3% ročných hrubých príjmov zamestnanca. Pri výpočte mzdy sa teda vypočítajú z úhrnu hrubých miezd zamestnanca za rok 3%, ak je táto suma nižšia ako ročný úhrn príspevkov zamestnávateľa na DDP/DDS rozdiel sa uloží do položky č.196 a je započítaný do vymeriavacích základov pre sociálne poistné.

Podľa našich informácií boli jednotlivé pobočky Sociálnej poisťovne inštruované tak, že z príspevku na DDP/DDS nemá byť odvádzané poistné.

Ak sa rozhodnete vypočítanú hodnotu v položke č.196 zanedbať a nechcete z príspevku zamestnávateľa odvádzať sociálne poistné postupujte jedným z nasledovných spôsobov:

1) V mzde zamestnanca, v záložke Úplné údaje mzdy, vyhľadajte položku č.196. Vynulujte hodnotu tejto položky ak nie je nulová, a v menu Agenda -> Ochrana hodnoty položky zapnite ochranu tejto položky príp. použite klávesovú skratku Ctrl+Shift+O.

2) V menu vyberte Nastavenie -> Parametre miezd, nastavte sa na DDP/DDS a v políčku "Hranica prísp. org. z ktorého sa neplatí sociálne poistné" nastavte 100%. Táto možnosť úplne zablokuju výpočet položky č.196.

Keďže nemáme k dispozícií písomné stanovisko Sociálnej poisťovne a niektoré pobočky striktne trvajú na odvádzaní poistného z príspevku zamestnávateľa, bol výpočet hodnoty tejto položky zapracovaný.
SMartina
25.06.06,10:13
Mám ten istý problém, ako sa to nastaví v OLYMPE ????
Vďaka.
Marína
27.06.06,06:11
Martina, svoju otázku polož v http://www.porada.sk/f50-omega-alfa-olymp.html