KloferHladny
26.01.16,08:14
S účinnosťou od 01.01.2016 sa pri dodaní tovaru podľa § 69 odst 2 má prenášať daňová povinnosť na odberateľa - platcu DPH v prípade že dodávateľom je zahraničná osoba na Slovensku registrovaná pre DPH. Ovšem podľa mojich skúseností zahraničné firmy predávajúce cez svoje www majú nastavené vystavovanie dokladov bez ohľadu na odberateľa. T.z. či je odberateľ platcom, či je neplatcom (občanom), stále je vystavená faktúra s DPH.
Anulka
28.01.16,19:21
Znenie § 69 ods. 2:
Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa - zdaniteľnú osobu (aj na zdaniteľnú osobu, ktorá nie je platiteľom!!) a zahraničná osoba vôbec nemusí byť na Slovensku registrovaná pre DPH - táto podmienka v § 69 ods. 2 nie je. T.j. ak zahraničná osoba dodá tovar v tuzemsku tuzemskej zdaniteľnej osobe (aj neplatiteľovi), prenáša sa daňová povinnosť na tuzemskú zdaniteľnú osobu.
ekovm
28.04.16,10:01
Ja mám taký prípad, že zahraničná zdaniteľná osoba je registrovaná v tuzemsku podľa §5. Teraz nám dodáva tovar z tuzemska do tuzemska a fakturuje nám pod zahraničným IČ DPH bez dane s prenosom daňovej povinnosti. Táto firma si sama môže zvoliť spôsob fakturácie?
kuravesele
02.05.16,05:23
presne o to ide, že zahraničná osoba dodáva tovar ktorý ma na SK a dodá ho SK odberateľovi....tovar neprejde hranice štátov...