janina 3008
26.01.16,08:17
dobrý deň
prac.čas -krátky týždeň St ,Št a dlhý týždeň Po, Ut, Pi, So ,Ne
vianočné sviatky v decembri vyšli na Št, Pi, So, z čoho mojím obvyklým prac. dňom bol Pi+So, ale sa nepracovalo, lebo boli sviatky
patrí mi náhrada za ušlú mzdu v tieto sviatky, lebo zamestnávateľ tvrdí, že nie, lebo máme nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
ďakujem
kopretinka
26.01.16,07:53
ak si mal v rozpise smien tieto dni ako pracovné a nemohol si pracovať,lebo bol sviatok,tak máš nárok na náhradu.

ZP § 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
janina 3008
26.01.16,09:00
ďakujem za odpoveď ale má to jeden háčik
ťažko dokázať zamestnávateľovi či bola alebo nebola plánovaná smena na sviatok, zamestnávateľ len na dvere bufetu v ktorom pracujem vylepil otváracie hodiny počas sviatkov, kde počas sviatkov /24.25.26.12./ bude zatvorené - ale bude zatvorené pretože sa rozhodol mať zatvorené alebo preto že sú sviatky aj keď by sviatok nebol tak by to bol pracovný deň lebo bufet je otvorený denne Po-Ne
kopretinka
26.01.16,10:08
predsa máš na papieri svoj rozvrh smien,nie? Alebo podľa čoho chodíš do práce? Len tak?
janina 3008
26.01.16,11:39
nemám rozpis,robím tu len tri mesiace a predošlý personál robil tak ako som už písala krátky a dlhý týždeň a ja v ňom len pokračujem, v prac.zmluve je len hodinová mzda ale počet hodín sa prevažne riadi všeobecným pracovným kalendárom a počtom odpracovaných hodín, hodiny naviac voči kalendáru sú hodinami nadčas
mzdarka renca
26.01.16,12:30
aký týždenný prac. čas máš v PZ dohodnutý?
janina 3008
26.01.16,13:04
nemám dohodnutý žiadny pracovný čas - rozpis viď vyššie
mzdarka renca
26.01.16,13:08
každá PZ musí mať dohodnutý prac.čas, zam-ľ hrubo porušuje Zákonník práce