Robo11
26.01.16,08:25
Dobrý deň,

mám pár otázok ohľadom dane z predaja bytu (vlastneného menej ako 5 rokov):

1. som zamestnanec a daňové priznanie mi robí zamestnávateľ na DPFO A, budem musieť ešte vyplniť DPFO-B celé, alebo iba odstavec VIII, prípadne ktoré odstavce sa týkajú mojej záležitosti?

2. byt vlastnili 2 osoby (nie manželia) rovnakým dielom 1:1, musí si podať daňové priznanie každý zvlášť, alebo stačí, keď podám len ja na celú sumu?

3. v DPFO-B v odstavci VIII, riadok 2, príjmy a výdavky, použijem sumy na kúpno-predajných zmluvách? (môj jediný výdavok bol kúpa bytu)

4. čítal som, že do 1.2.2016 treba podať nejaké extra daňové priznanie z nehnuteľnosti, vzťahuje sa toto aj na môj prípad?
Anik
26.01.16,20:31
čo sa týka otázky č. 1 - nemôžeš požiadať zamestnávateľa, aby Ti urobil RZD, musíš podať DP typ B
2, mal by podať každý zvlášť zo svojej čiastky
3. ak si neplatil poplatky napr. realitke, nič ste nerekonštruovali tak potom áno
predpokladám,že predávate drahšie ako ste kúpili , lebo ak by ste to predávali lacnejšie tak iba do sumy za ktorú sa byt kúpil ( nedá sa ísť do mínusu)
4. to extra DP je daň z nehnuteľnosti a tá sa podáva na príslušnom obecom,
mestskom úrade (Priznanie k dani z nehnuteľnosti podávajú len tie fyzické a
právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť, alebo nastala zmena oproti
vlaňajšiemu roku, a to do 31. januára.)
A ešte malá pripomienka pri príjmoch z §8 je treba počítať okrem zaplatenej dane aj s pozdravom zo zdravotnej poisťovne v rámci ročného zúčtovania a to 14 %, alebo 7%