Petra Dikorasová
26.01.16,11:22
Dobrý den som Češka,která žiji tady a pracuji už 10let.S manželem sme se brali vloni 12.9.,manžel je Slovák.Hned po svatbě som sa dozveděla,abych si vybavila nové české doklady,musela som zažádat o český sobášný list.Řešili sme to cez Bratislavu,ale stále nám nic nedošlo.Paní slíbila,že během pár dní mi to pošle z Brna ze zvláštní matriky.Problém je ten že za měsíc mám termín porodu.A to doufám stihnu vybavit aspoň českou občanku.Pak musím jít na cizineckou policii,aby mi vystavili nové povolení k pobytu.Ale to do měsíce nestihnu vše vybavit.Na zdravotné pojistovni a sociálke už mám nové meno,ale na dokladoch ještě ne.Bude to problém s vydáním rodného listu narodeného dieťaťa?A následnom žiadaní o dětské prídavky a o porodné?Ďakujem za odpoveď.
buchač
26.01.16,10:33
Celý text vo mne evokuje jednu otázku :

"Koľko mesiacov trvá tehotenstvo v Čechách a koľko na Slovensku ..?"
Petra Dikorasová
26.01.16,10:51
9Měsícu proš?Brali sme se,když som bola skoro ve 4 měsíci.Hned po svatbě sme to začali vybavovat.A už 4 měsíce čekáme na ten český sobášný list.A to slibovali,že to bude max.2 měsíce trvat.
profesional
26.01.16,19:59
Tak česká ako aj slovenská matrika akceptuje povinne sobášne listy a rodné listy z ĆR a SR ako rovnocenné na základe medzinárodnej zmluvy. Takže do pôrodnice si vezmi ten sobášny list, ktorý máš a nemusíš mať český.