Zoltán Kovács
06.06.06,08:42
Ahojte poraďáci!
Rad by som prečítal Vaše názory na moju situáciu. Som účtovníkom dvoch reklamných agentúr. Obaj majú JÚ. Tú "mladšiu" reklamku založila bývalá zamestnankyňa "staršej" reklamky. Majiteľka tej "mladšej" ponúkla možnosť zúčastniť sa na založení sro, v ktorej by som mal mať 30% podiel.
A tu začína moja dilema. Je dravá, má perspektívu, len by potrebovala ustrážiť financie, zamestnancov atď. Ona sa chce venovať výlučne obchodu. Vlastne by som bol spolumajiteľ-konateľ-obchodný riaditeľ v jednej osobe.
Majiteľ tej "staršej" reklamky už vtedy, keď dozvedel,že účtujem tú "mladšiu" skoro mi odtrhol hlavu, že ako si to dovolujem. Ale nakoniec sme si to vydiskutovali, že u mňa obchodné tajomsto je OBCHODNÉ TAJOMSTVO s veľkými písmenami, a nevynášam jeho veci.
Moja známa, tiež účtovníčka poradila, že keď kvôli tomu ma majiteľ "staršej" reklamky vymení za iného účtovníka, tak potom asi mu na mne ani nezáleží. Pritom spolupracujeme od 1997 (založenia). A zatial pri kontrolách nikdy nemal pokuty.
Prosím Vás o Vaše názory na túto situáciu. Priznám sa, že už som rozhodnutý ísť do toho, lebo je to jedna veľká šanca, ktorá človeka nestretne na každom rohu.
Ďakujem!
Barbara
06.06.06,06:52
Ahojte poraďáci!
Rad by som prečítal Vaše názory na moju situáciu. Som účtovníkom dvoch reklamných agentúr. Obaj majú JÚ. Tú "mladšiu" reklamku založila bývalá zamestnankyňa "staršej" reklamky. Majiteľka tej "mladšej" ponúkla možnosť zúčastniť sa na založení sro, v ktorej by som mal mať 30% podiel.
A tu začína moja dilema. Je dravá, má perspektívu, len by potrebovala ustrážiť financie, zamestnancov atď. Ona sa chce venovať výlučne obchodu. Vlastne by som bol spolumajiteľ-konateľ-obchodný riaditeľ v jednej osobe.
Majiteľ tej "staršej" reklamky už vtedy, keď dozvedel,že účtujem tú "mladšiu" skoro mi odtrhol hlavu, že ako si to dovolujem. Ale nakoniec sme si to vydiskutovali, že u mňa obchodné tajomsto je OBCHODNÉ TAJOMSTVO s veľkými písmenami, a nevynášam jeho veci.
Moja známa, tiež účtovníčka poradila, že keď kvôli tomu ma majiteľ "staršej" reklamky vymení za iného účtovníka, tak potom asi mu na mne ani nezáleží. Pritom spolupracujeme od 1997 (založenia). A zatial pri kontrolách nikdy nemal pokuty.
Prosím Vás o Vaše názory na túto situáciu. Priznám sa, že už som rozhodnutý ísť do toho, lebo je to jedna veľká šanca, ktorá človeka nestretne na každom rohu.
Ďakujem!

no môj názor je nato taký:
podľa mňa kľudne dotoho íc, tá majiteľka tej starej agentúry asi žiarlí a závidí tej mladšej, nič iné v tom není, keď Ťa vymení vykašli sa nato, lebo to zas by spravila len z pomsty.
ja by som od nej odišla sama a nepočkala by som kým ma ona vyhodí, keď je taká neferová.
a je to tak ako hovoríš je to veľká šanca :)
účtovník 007
06.06.06,07:54
Citát:Tú "mladšiu" reklamku založila bývalá zamestnankyňa "staršej" reklamky. Majiteľka tej "mladšej" ponúkla možnosť zúčastniť sa na založení sro, v ktorej by som mal mať 30% podiel.

Takéto veci sa stávajú, ale nie je to moc férové. Hlavne keď som sa v prvom zamestnaní veľa naučil, získal skúsenosti a kontakty. To všetko si zbalím a odídem preč. Nečudujem sa nevraživosti

Citát: Majiteľ tej "staršej" reklamky už vtedy, keď dozvedel,že účtujem tú "mladšiu" skoro mi odtrhol hlavu, že ako si to dovolujem. Ale nakoniec sme si to vydiskutovali, že u mňa obchodné tajomsto je OBCHODNÉ TAJOMSTVO s veľkými písmenami, a nevynášam jeho veci.

No ja by som Ti asi tiež odtrhla hlavu, nakoľko by som si nebola istá, že spolupráca s druhou reklamkou neprevažuje nad spoluprácou so mňou. Ku cti je Ti obchodné tajomstvo, ktoré si dodržal.

Citát:Moja známa, tiež účtovníčka poradila, že keď kvôli tomu ma majiteľ "staršej" reklamky vymení za iného účtovníka, tak potom asi mu na mne ani nezáleží. Pritom spolupracujeme od 1997 (založenia). A zatial pri kontrolách nikdy nemal pokuty.

Ak by si sa stal spolumajiteľom druhej reklamky, aj ja by som Ťa vymenila.

Citát:Prosím Vás o Vaše názory na túto situáciu. Priznám sa, že už som rozhodnutý ísť do toho, lebo je to jedna veľká šanca, ktorá človeka nestretne na každom rohu.

A na koniec môj názor: ísť do toho s novou reklamkou. So starou určite v dobrom ukončiť spoluprácu.Veľa úspechov.
Zoltán Kovács
06.06.06,10:35
Citat od uctovnik007:

"No ja by som Ti asi tiež odtrhla hlavu, nakoľko by som si nebola istá, že spolupráca s druhou reklamkou neprevažuje nad spoluprácou so mňou. Ku cti je Ti obchodné tajomstvo, ktoré si dodržal.

Ak by si sa stal spolumajiteľom druhej reklamky, aj ja by som Ťa vymenila."

Aký by si mala názor, keby som sám založil sro, ktorá má v živnosti aj reklamnú činnost, a sem-tam aj niečo urobí v rámci reklami. Tiež by si ma vymenila, keby si ti mala reklamu pre ktorú účtujem?
účtovník 007
06.06.06,11:01
Aký by si mala názor, keby som sám založil sro, ktorá má v živnosti aj reklamnú činnost, a sem-tam aj niečo urobí v rámci reklami. Tiež by si ma vymenila, keby si ti mala reklamu pre ktorú účtujem?

Mne by sa to určite nepáčilo. Za 12 rokov účtovania a pozorovania vzťahov vo firmách, som dospela k názoru, že najlepšie je veriť iba sám sebe. Viem, že bez čiastočnej dôvery to nejde, ale ako sa hovorí:"Dôveruj, ale preveruj." Kde má reklamka ktorej robíš účto istotu, že jej pekne po častiach nepretiahneš klientelu. Veď Ty vidíš priamo ich podmienky a môžeš im ponúknuť lepšie. Oni chcú službu a je im jedno, kto im ju poskytne. Čím lacnejšie tým lepšie. A to Ty budeš vedieť ovplyvniť, nakoľko máš prístup do zmlúv, zoznamu klientov, do všetkých databáz....
Nechce sa mi veriť, že budeš k prvej reklamke taký loajálny, že pre svoju reklamku budeš zháňať iba iných klientov(úplne nových). Potom je to už len krok k zasunutiu diskety a skopírovaniu databáz. Zažila som niečo také. Pre firmu to bol hrozný šok, nakoľko si na uvedenú zákazku zobrala úver a zamestnanec si založil s.r.o. s rovnakým zameraním a klienta prebral. Úver bolo treba splácať a zákazka nikde. Nehovorím, že Ty si taký istý. Pýtal si sa na môj názor, tak som ho vyjadrila. Asi sa s Tvojim moc nebude stotožnovať, nakoľko z Tvojho príspevku cítim, že by si rád jedno aj druhé. Ale ja to nazývam stret záujmov.
Zoltán Kovács
06.06.06,11:11
Mne by sa to určite nepáčilo. Za 12 rokov účtovania a pozorovania vzťahov vo firmách, som dospela k názoru, že najlepšie je veriť iba sám sebe. Viem, že bez čiastočnej dôvery to nejde, ale ako sa hovorí:"Dôveruj, ale preveruj." Kde má reklamka ktorej robíš účto istotu, že jej pekne po častiach nepretiahneš klientelu. Veď Ty vidíš priamo ich podmienky a môžeš im ponúknuť lepšie. Oni chcú službu a je im jedno, kto im ju poskytne. Čím lacnejšie tým lepšie. A to Ty budeš vedieť ovplyvniť, nakoľko máš prístup do zmlúv, zoznamu klientov, do všetkých databáz....
Nechce sa mi veriť, že budeš k prvej reklamke taký loajálny, že pre svoju reklamku budeš zháňať iba iných klientov(úplne nových). Potom je to už len krok k zasunutiu diskety a skopírovaniu databáz. Zažila som niečo také. Pre firmu to bol hrozný šok, nakoľko si na uvedenú zákazku zobrala úver a zamestnanec si založil s.r.o. s rovnakým zameraním a klienta prebral. Úver bolo treba splácať a zákazka nikde. Nehovorím, že Ty si taký istý. Pýtal si sa na môj názor, tak som ho vyjadrila. Asi sa s Tvojim moc nebude stotožnovať, nakoľko z Tvojho príspevku cítim, že by si rád jedno aj druhé. Ale ja to nazývam stret záujmov.

Trošku asi musím opraviť. Ja nie som zamestnancom tej reklamky. Som externý účtovník-živnostník. Prístup k zmluvám ,databázam atď. nemám. Dostávam iba hotové faktúry a ostatné doklady na spracovanie. Inak s majiteľom tejto reklamky som zažil, že "ukradol" moju myšlienku, ktorú som mu predniesol ako možnosť trošku privyrobiť. Bolo zmietnuté zo stola, že je to nezmysel, ale po dvoch mesiacoch sa medzi dokladmi objavila faktúra práve na ten môj nápad. Celkom dobre na tom zarobil. Keď som sa na to pítal, odpoveď bola, že o ten nápad prepracoval, ale základná myšlienka bola moja. Takže kde je tá etika? Mala by fungovať obojstranne.
Katarína STR
06.06.06,11:17
Trošku asi musím opraviť. Ja nie som zamestnancom tej reklamky. Som externý účtovník-živnostník. Prístup k zmluvám ,databázam atď. nemám. Dostávam iba hotové faktúry a ostatné doklady na spracovanie. Inak s majiteľom tejto reklamky som zažil, že "ukradol" moju myšlienku, ktorú som mu predniesol ako možnosť trošku privyrobiť. Bolo zmietnuté zo stola, že je to nezmysel, ale po dvoch mesiacoch sa medzi dokladmi objavila faktúra práve na ten môj nápad. Celkom dobre na tom zarobil. Keď som sa na to pítal, odpoveď bola, že o ten nápad prepracoval, ale základná myšlienka bola moja. Takže kde je tá etika? Mala by fungovať obojstranne.

Iste, etika by mala fungovať obojstranne.
Ale momentálne sa tu preberá len tvoja strana voči firme.
Tvoj príspevok mi teraz pripadá ako - keď to urobil on, že mi ukradol myšlienku, tak ja nemusím dodržať etiku .
Jozef I
06.06.06,11:21
Mne to pripadá ako očistenie si vlastného svedomia, lebo mám výčitky za to čo som spravil. ;)
Zoltán Kovács
06.06.06,11:25
Iste, etika by mala fungovať obojstranne.
Ale momentálne sa tu preberá len tvoja strana voči firme.
Tvoj príspevok mi teraz pripadá ako - keď to urobil on, že mi ukradol myšlienku, tak ja nemusím dodržať etiku .

Vidím, že sa mi podarilo trošku rozburiť hladinu. Bol som zvedavý na vaše názory. Plánujem s ním ukončiť spoluprácu, predtým ako vstúpim do tej sro. Práve preto aby som ja dodržal etiku, keď už on nie. Nechcem kaziť vybudované vzťahy. Niekedy v živote ho možno budem potrebovať s niečim helfnúť.
Ďakujem za vaše reakcie.
Simonab
06.06.06,11:31
Smith ide o to že ty chceš byť v tej novej reklamke spoločníkom s 30% účasťou a to už je niečo iné, ako keby si pre nich robil len externe účto. Viem snažíš sa tu nájsť všetky pre a proti v danej situácii. Ale rozhodnutie je len a len na tebe. Neboj zvládneš to, akokoľvek sa rozhodneš, tak to bude správne pre teba. A môj názor ak ťa zaujíma je totožný s účtovníkom 007: ísť do toho s novou firmou a so starou sa v dobrom rozísť. Držím ti palce, nech to dobre dopadne akokoľvek sa rozhodneš. A nezabudni sa s nami podeliť o skúsenosti.
účtovník 007
06.06.06,11:34
Práve preto aby som já bol čistý. Nechcem kaziť vybudované vzťahy. Niekedy v živote ho možno budem potrebovať s niečim helfnúť.
Ďakujem za vaše reakcie.

Niektoré veci nerobíme preto, že budeme ešte niekoho potrebovať. Robíme ich preto, lebo vychádzajú z nášho vnútra a odzrkadľujú náš charakter a vzťah k určitým hodnotám. Týmto smerom som adresovala aj svoje príspevky. Môj názor je jasný a viac sa nebudem do debaty zapájať. Niektoré vety ma v Tvojich príspevkoch udivujú. To je ale môj problém. V tvojom probléme platí: "Nemôže byť vždy ovca celá- aj vlk sýty."
Ešte raz veľa úspechov v podnikaní a šťastie na dobrých zamestnancov.
Zoltán Kovács
06.06.06,11:42
Smith ide o to že ty chceš byť v tej novej reklamke spoločníkom s 30% účasťou a to už je niečo iné, ako keby si pre nich robil len externe účto. Viem snažíš sa tu nájsť všetky pre a proti v danej situácii. Ale rozhodnutie je len a len na tebe. Neboj zvládneš to, akokoľvek sa rozhodneš, tak to bude správne pre teba. A môj názor ak ťa zaujíma je totožný s účtovníkom 007: ísť do toho s novou firmou a so starou sa v dobrom rozísť. Držím ti palce, nech to dobre dopadne akokoľvek sa rozhodneš. A nezabudni sa s nami podeliť o skúsenosti.

Rozhodnutie z mojej strany vlastne už padlo, že idem do toho. Ale s tou reklamkou sa budem musieť dohodnúť na ukončení spolupráce. Ak s tým bude majiteľ súhlasiť, tak do konca roka by som im ešte učtoval. Nerad by som odovzdával rozpracovaný rok. Najlepšie je to odovzdávať ukončené aj s daňovým priznaním. Skusenosti samozrejme,že podelím.
Ale ešte stále som otvorený pre ďalšie názory.
Zoltán Kovács
06.06.06,12:04
Na doplnenie informácii. V živnostenskom liste aj teraz mám reklamnú činnosť. Zatiaľ nenamietal.
Tweety
06.06.06,12:05
Na doplnenie informácii. V živnostenskom liste aj teraz mám reklamnú činnosť. Zatiaľ nenamietal.
Dostal si SS?
Zoltán Kovács
06.06.06,12:11
Áno ďakujem.
ayya
09.06.06,15:37
hmm... a preco iba 30% ? Ak budete iba dvaja, tak vlastne iba doplnas financie ... Aspon 34 % by ti davalo ake-take pravomoci imho
:)
Zoltán Kovács
10.06.06,10:47
hmm... a preco iba 30% ? Ak budete iba dvaja, tak vlastne iba doplnas financie ... Aspon 34 % by ti davalo ake-take pravomoci imho
:)
To máš pravdu, ale v rámci spoločenskej zmluvy sa môžu dohodnúť právomoci aj iné ako ti vyplývajú z obchodného podielu. Napr. zakotviť do zmluvy, že pri záväzkoch (objednávkach) na 500.000,- musia súhlasiť obaja konatelia atď. A to už nemáš podľa majetkového podielu, a môžeš ovplyvňovať dianie v spoločnosti.
ayya
10.06.06,12:11
To máš pravdu, ale v rámci spoločenskej zmluvy sa môžu dohodnúť právomoci aj iné ako ti vyplývajú z obchodného podielu. Napr. zakotviť do zmluvy, že pri záväzkoch (objednávkach) na 500.000,- musia súhlasiť obaja konatelia atď. A to už nemáš podľa majetkového podielu, a môžeš ovplyvňovať dianie v spoločnosti.
tu nejde imho o podpisy na velkych zakazkach... ved tie sa obycajne vzdy daju rozdelit na viac malych na seba nadvazujucich zakaziek ...ale - ked ide o peniaze, tak brat brata casto nepozna :o
cela ta situacia ma viac aspektov a viac moznosti ... keby som chcela trosku "modelovat" mozne spravanie ... tak by prichadzala do uvahy aj nasledovna moznost:
Tym, ze sa mladsia reklamka odtrhla a nebolo to uplne "ciste odtrhnutie" a ty si tam zacal uctovat - si vlastne akceptoval (a neodsudil) to spravanie. V tom pripade si zranitelnejsi voci podobnemu spravaniu od majitelky. Ste obaja akoby "v jednom pytli" ... napr. sa minimalne moze pocitat s tym, ze aj v buducnosti niektore "nepisano" zakazane veci urobis ...:o
Ak by si nemal viac v majetku ako 30 % tak nemas v skutocnosti na chod tej spolocnosti ziaden dosah od momentu, kedy by sa vam zacali "krizit" zaujmy. Nemas ani pravo veta. Jednoducho budes postaveny do situacie, ze budes iba posluchat, aby si neprisiel o tych svojich min. 60 tis. sk ... navyse - ked budes spolocnikom budes sa "bat" o spolocnost a aj preto budes "vyzyvany" k pracovitosti nou a aj svojim strachom o svoj majetok, tak budes ochotny napr. pracovat podstatne lacnejsie, ako keby to bolo na fakturu.
Mozno sa ti to zda zvelicene a krute... ale aj tu plati: kto chce s vlkmi zit, musi s nimi ... hehe... spievat ;) Ale nevravim, ze aj v takejto situacii sa nedaju najst obojstranne vyhodne riesenia ... zabudne sa na cierne body a zacne sa podnikat na "cistom stole" ... da sa to "osetrit" imho aj v tomto pripade ... :)
M3G
10.06.06,13:27
Môj názor je, že byť spoločníkom ešte s niekým v sro je pekná vec ale dvaja spoločníci v sro je už priveľa. Najlepšie je byť sám sebe pánom.

Spoločenstvo v pomere 30-70, prinesie príliš veľa výhod pre 70 a príliš veľa nevýhod pre 30. Môže sa veľmi rýchlo stať, že spoločenstvo 30-70 sa bude rovnať spoločenstvu 0-100.
ayya
10.06.06,13:58
Môj názor je, že byť spoločníkom ešte s niekým v sro je pekná vec ale dvaja spoločníci v sro je už priveľa. Najlepšie je byť sám sebe pánom.

Spoločenstvo v pomere 30-70, prinesie príliš veľa výhod pre 70 a príliš veľa nevýhod pre 30. Môže sa veľmi rýchlo stať, že spoločenstvo 30-70 sa bude rovnať spoločenstvu 0-100.
to sa imho rovna uz dopredu :) alebo este lepsie je to "-30 : 130" ... :o ... podla mojho nazoru by tam mal byt aspon ten minimalny kontrolny balik... a teda 34% ... aby aspon na zavazne rozhodnutia musel byt prizvany aj mensinovy vlastnik, ale aj tak je tam uz na zaciatku zakomponovane, ako sa tam bude rozhodovat ...
btw: vacsinovy vlastnik nemoze urobit nic lepsie, ak sa sam nevyzna v ekonomike, ako zobrat do spolocnosti do submisivneho postavenia odbornika
M3G
10.06.06,14:04
to sa imho rovna uz dopredu :) alebo este lepsie je to "-30 : 130" ... :o ... podla mojho nazoru by tam mal byt aspon ten minimalny kontrolny balik... a teda 34% ... aby aspon na zavazne rozhodnutia musel byt prizvany aj mensinovy vlastnik, ale aj tak je tam uz na zaciatku zakomponovane, ako sa tam bude rozhodovat ...
btw: vacsinovy vlastnik nemoze urobit nic lepsie, ak sa sam nevyzna v ekonomike, ako zobrat do spolocnosti do submisivneho postavenia odbornika


áno, menšinový vlastník bude rozhodovať o rozdelení svojho času, aby mohol vyriešiť všetky odborné problémy.

a väčšinový vlastník bude rozhodovať o rozdelení zisku...
Danila
01.07.06,11:39
Ako sa tak na celú záležitosť pozerám, tak si nepochybne rovnako dravý ako tá Nová zo Starej. A nad podielom si nelám hlavu, čo si mi napovedá, že čoskoro to môže byť naopak.
ajobs
01.07.06,19:40
Doporučujem rozdelenie podielov 60:40 - na dôležité rozhodnutia vyžadovať 2/3 väčšinu ( čiže 67 % ). Dôvody už boli pertraktované.