qwerty321
26.01.16,19:58
Dobrý deň. Od triednej učitelky som sa dopočul že tohto roku vyšiel nový zákon ktorý škole umožnuje vymáhať si príspevok ZRPŠ od rodičov. Jedná sa o strednú školu ktorej meno zverejňovať momentálne nebudem. Žiakom boli odovzdané šeky s tým že ak to do daného dátumu nevyplatia, budú si to vymáhať právnou formou. Vzhladom na bohatú históriu výmyslov školy nemám presvedčenie tomuto výroku veriť, preto sa obraciam na Vás s otázkou, či naozaj vyšiel "nový zákon" ktorý umožnuje "dobrovolný rodičovský príspevok" vymáhať. Navyše triedny učiteľ odkázal žiakom ktorý to nevyplatia, že nebudú pripustený k maturitným skúškam. Minulý rok bola vyhrážka rovnaká až na fakt že ich pripustili ale odmietali vydať maturitné vysvedčenie až do doby kým to žiak/rodič nevyplatí. Viacerí zaplatili, aby už mali od tej školy pokoj. Takisto minulý rok vraveli, že kto nevyplatí príspevok ZRPŠ, nedostane potvrdenie o návšteve školy, ktoré však nakoniec vydali. Ďalšou vecou je, že žiaci/rodičia ktorý minulý rok nezaplatili zrpš, dostali dva šeky s tým že majú zaplatiť zrpš aj za minulý rok (opäť platí že ich nepustia maturovať ak to nebude vyplatené)

Chápem že príspevok ZRPŠ je pre dobro žiakov, no žial žiaci z toho nič nemajú a nepredpokladám že kriedy stoja všetok zrpš dohromady. T.uč som viacnásobne ústne žiadal o predloženie výpisu čo z daného príspevku bolo zakúpené. Zakaždým odsúhlasila, že stým nieje problém, no nikdy to nedoniesla, vždy to boli výhovorky. (zrejme by sa to dalo/malo pýtať aj písomnou formou, no myslím že toto si robí vizitku samo o sebe)
Problém so zaplatení zrpš nieje z mojej strany, no verím že sú rodičia ktorí na to nemajú peniaze a zároveň ide aj o princíp.

Preto žiadam niekoho skúseného v tejto veci aby mi poradil či naozaj "vznikol nový zákon" ktorý toto umožňuje škole. Prípadne by som bol rád aj o komentár či ste niečo podobné nepočuli od vašich detí alebo na rodičovskom združení. Príde mi to ako veľký nonsens, predovšetkým fakt že tieto informácie zdelujú len žiakom a rodičom nedopadne ani slovo, jedine to čo počujú od detí.

S pozdravom a poďakovaním za prečítanie dlhšieho textu.
avalik
26.01.16,20:00
Zákon o združovaní občanov nebol novelizovaný
§ 3
(1) Nikto nesmie byť nútený k združovaniu, k členstvu v združeniach ani k účasti na ich činnosti. Zo združenia môže každý slobodne vystúpiť.
(2) Nikomu nesmie byť občiansky na ujmu, že sa združuje, že je členom združenia, že sa zúčastňuje na jeho činnosti alebo ho podporuje, alebo že stojí mimo neho.

Toto je platné už odzačiatku účinnosti zákona - od 1.5.1990!

Pisomne by som vyzvala školu, nech ma informujú o tom, že na základe, ktorého zákona a konkrétneho § vyžadujú predmetný poplatok.

doplň kto je adresátom na šeku a či si podpisoval prihlášku do občianskeho združenia
mimaBe
27.01.16,14:36
Súhlasím s tým, čo píše Avalik, ale chcela by som ešte dodať:

- príspevok od rodičov (ZRPŠ) nežiada škola/učiteľ, ale občianske združenie zriadené rodičmi žiakov, ktorí školu navštevujú
- učiteľ nemá zo zákona povinnosť tento príspevok zberať od žiakov, môže ho zberať len na základe dohody medzi Radou triednych dôverníkov a triednym učiteľom
- príspevok do ZRPŠ školy je dobrovoľný a teda nemôže byť ničím podmienený (vydaním vysvedčenia, pripustením k maturite a pod.)
- Rada triednych dôverníkov (tvoria ju rodičia, ktorí sú zvolení rodičmi každej triedy na škole) majú povinnosť priebežne informovať o čerpaní finančných prostriedkov získaných od rodičov školy (Rada sa stretáva spravidla 4 x ročne, ak to vyžadujú okolnosti aj viackrát)
- Rada triednych dôverníkov má povinnosť na pred koncom kalendárneho roku navrhnúť rozpočet pre budúci kalendárny rok a schváliť ho nadpolovičnou väčšinou členov Rady triednych dôverníkov
- triedni dôverníci sú povinní informovať ostatných rodičov o zostatku, čerpaní a plánovanom rozpočte písomnou formou (prehľad potom prenesú zástupcovia tried do každej triedy počas rodičovského združenia)
- akákoľvek zmena musí byť schválená nadpolovičnou väčšinou rodičov Rady triednych dôverníkov
qwerty321
27.01.16,16:05
Ďakujem obom za odpoveď, prišla mi to ako hlúposť už od začiatku a len ste mi to potvrdili. Každopádne verím aj na to že riaditelia tlačia na triednych učiteľov a tí sú nútení si niečo podobné vymýšlať. Ale rozhodne sa pri ďalšej zmienke o tomto "zákone" písomne vyzvem školu ako tvrdí avalik. Ešte raz ďakujem za vaše rady/fakty.