beatap
06.06.06,09:42
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako sa budú účtovať nedoplatky na ZP za zamestnávateľa? Nie je to podľa správnosti náklad roku 2005? Tvoril vari niekto na to minulý rok rezervu, či to pôjde do nákladov tohto roku?
plavčík
06.06.06,07:57
Dobrá otázka...
Ja to budem robiť v r.2006 ako náklad roku 2006, lebo rezervu som netvoril. Neviem či to bude v poriadku, ale inak to nevidím.
Katija
06.06.06,08:07
Dobrá otázka...
Ja to budem robiť v r.2006 ako náklad roku 2006, lebo rezervu som netvoril. Neviem či to bude v poriadku, ale inak to nevidím.U zamestnávateľov by to malo byť v poriadku. Mńa by skôr zaujímalo kde si uplatní nedoplatok SZČO, ktorá je v roku 2006 už len zamestnanec, alebo naopak. A myslím na vysoké nedoplatky, nie korunové.
Johanka
06.06.06,08:33
Pre SZČO : Ak veľký nedoplatok vznikol z dôvodu vysokého základu dane za rok 2005 , tak má smolu .
Zamestnávatelia by ma tiež zaujímali.
Katija
06.06.06,08:48
Pre SZČO : Ak veľký nedoplatok vznikol z dôvodu vysokého základu dane za rok 2005 , tak má smolu . A to ma pekne hnevá, že na toto sa zákonodárci vykašlali. Hlavné je, že ak vyjde takýmto osobám preplatok, tak je už dávno jasné ako sa im dodaní.
Jaro M.
11.06.06,08:50
V roku 2005 som bol celý rok SZČO aj zamenstnanec. Pri ročnom zúčtovaní ZP mi za SZČO vyšiel preplatok 699Sk, za zamestnanca nedoplatok 1376Sk, spolu nedoplatok 677Sk. Ako to zaúčtujem do JÚ, ako záväzok voči ZP 677Sk, alebo pohľadávka voči zamestnancovi 699Sk, alebo ako?
alušik
11.06.06,11:21
Pre SZČO : Ak veľký nedoplatok vznikol z dôvodu vysokého základu dane za rok 2005 , tak má smolu .
Zamestnávatelia by ma tiež zaujímali.

Tak teraz si ma Johanka dosť prekvapila. Ja by som povedala, že stále nie je problém podať daňové priznanie a v ňom zaplatenú sumu nedoplatku poistného uviesť medzi výdavkami na zdravotné poistenie. Alebo sa aj v tomto mýlim? Prečo by som to tam uviesť nemohla?:eek:
U zamestnávateľa to bude riadny daňovo uznaný náklad r.2006...
alušik
11.06.06,11:25
V roku 2005 som bol celý rok SZČO aj zamenstnanec. Pri ročnom zúčtovaní ZP mi za SZČO vyšiel preplatok 699Sk, za zamestnanca nedoplatok 1376Sk, spolu nedoplatok 677Sk. Ako to zaúčtujem do JÚ, ako záväzok voči ZP 677Sk, alebo pohľadávka voči zamestnancovi 699Sk, alebo ako?

Uhradíš zdravotnej poisťovni nedoplatok 677 Sk a zaúčtuješ ho normálne v účtovníctve do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v tejto sume.;)
Je to úplne jedno. Keby Ti to bolo stiahnuté v zamestnaní - rovnako by Ti to ovplyvnilo základ dane. Daňové priznanie podávaš len jedno a rovnako je nakoniec len jeden daňový zklad, v ktorom sú v príjmy aj zo zamestnania, aj SZČO.
Jaro M.
11.06.06,13:32
Je to úplne jedno. Keby Ti to bolo stiahnuté v zamestnaní - rovnako by Ti to ovplyvnilo základ dane. Daňové priznanie podávaš len jedno a rovnako je nakoniec len jeden daňový zklad, v ktorom sú v príjmy aj zo zamestnania, aj SZČO.
To sa mi zdá logické, ale nebude prípadnej kontrole vadiť, keď budú pomiešané jablká s hruškami - v účtovníctve SZČO bude VOZD, ktorý vznikol zo závislej činnosti? A môže to mať dopad aj na prípadné odvodové povinnosti v nasledujúcom roku.
Katija
12.06.06,06:53
Pre SZČO : Ak veľký nedoplatok vznikol z dôvodu vysokého základu dane za rok 2005 , tak má smolu .
Zamestnávatelia by ma tiež zaujímali.Ja som sa rozhodla za SZČO, ktorá k 31.12.2005 ukončila živnosť a ktorej vyšiel teraz nedoplatok z RZZP podať dodatočné DP za rok 2005 a dodatočne upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a). U nej sa to podľa mňa dá urobiť, lebo nedoplatok vznikol čiste z príjmov podľa § 6. Nech jej pekne štát vráti 19 % z toho nedoplatku. Prečo by mala doplácať zo zdanených peňazí?
victoria
26.06.06,12:05
Katija,

ja mam presne takýto prípad. Bývalej SZĆO vyšiel nedoplatok 60.000,- z príjmov podľa § 6 a momentálne je už len zamestnanec, živnosť ešte v roku 2005 ukončil. Tiež podáme dodatočné daňové priznanie, veď neupraviť základ dane o 60.000,- to by bola pekná škoda :-( Ale keď som sa pýtala na hotline ministerstva, v zdravotnej poisťovni a posielala dopyt na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) nikto kompetentný mi nevedel odpovedať čo je dosť smutné.
Katija
26.06.06,14:50
Katija,

ja mam presne takýto prípad. Bývalej SZĆO vyšiel nedoplatok 60.000,- z príjmov podľa § 6 a momentálne je už len zamestnanec, živnosť ešte v roku 2005 ukončil. Tiež podáme dodatočné daňové priznanie, veď neupraviť základ dane o 60.000,- to by bola pekná škoda :-( Ale keď som sa pýtala na hotline ministerstva, v zdravotnej poisťovni a posielala dopyt na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) nikto kompetentný mi nevedel odpovedať čo je dosť smutné.Je to veľmi smutné, že to takto funguje. V týchto záležitostiach ma bývalá garnitúra veľmi sklamala. Času mali dosť, keby chceli mohli tieto veci vyriešiť. Podať dodatočné DPFO ti nikto zakázať nemôže a preplatok dane vo výške 11400,- Sk za to podľa mňa stojí.
Johanka
02.07.06,12:48
Tak teraz si ma Johanka dosť prekvapila. Ja by som povedala, že stále nie je problém podať daňové priznanie a v ňom zaplatenú sumu nedoplatku poistného uviesť medzi výdavkami na zdravotné poistenie. Alebo sa aj v tomto mýlim? Prečo by som to tam uviesť nemohla?:eek:
U zamestnávateľa to bude riadny daňovo uznaný náklad r.2006...

V jednoduchom účtovníctve je akýkoľvek výdavok výdavkom toho zdaňovacieho obdobia, kedy bol výdavok uhradený. Takže ak zaplatíš nedoplatok zdravotného poistenia v roku 2006, nemôžeš to považovať za výdavok roka 2005. Preto som uviedla, že ak má nedoplatok z RZP niekto, kto bol v roku 2005 SZČO a v roku 2006 má iba príjmy zo závislej činnosti, nemá si ako o nedoplatok znížiť základ dane v roku 2006.
Možno však nová vláda bude zmierňovať krivdy napáchané na občanoch vládou minulou a vytvorí pri novele Zákona o dani z príjmov priestor .....:)
Johanka
02.07.06,12:53
Ja som sa rozhodla za SZČO, ktorá k 31.12.2005 ukončila živnosť a ktorej vyšiel teraz nedoplatok z RZZP podať dodatočné DP za rok 2005 a dodatočne upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a). U nej sa to podľa mňa dá urobiť, lebo nedoplatok vznikol čiste z príjmov podľa § 6. Nech jej pekne štát vráti 19 % z toho nedoplatku. Prečo by mala doplácať zo zdanených peňazí?
Nejako sa mi nezdá, že by si mala v evidencii záväzkov k 31.12.2005 uvedený aj nedoplatok zdravotného poistenia, ktorý ako píšeš vyšiel bývalej SZČO " teraz", teda v priebehu roka 2006 ;) .
evina
02.07.06,14:04
V jednoduchom účtovníctve je akýkoľvek výdavok výdavkom toho zdaňovacieho obdobia, kedy bol výdavok uhradený. Takže ak zaplatíš nedoplatok zdravotného poistenia v roku 2006, nemôžeš to považovať za výdavok roka 2005. Preto som uviedla, že ak má nedoplatok z RZP niekto, kto bol v roku 2005 SZČO a v roku 2006 má iba príjmy zo závislej činnosti, nemá si ako o nedoplatok znížiť základ dane v roku 2006.
Možno však nová vláda bude zmierňovať krivdy napáchané na občanoch vládou minulou a vytvorí pri novele Zákona o dani z príjmov priestor .....:)
Ja osobne by som určite dodatočné DP podala v zmysle § 17 odst. 8. Súčasťou dodatočného DP je aj Výkaz o majetku a záväzkoch, v ktorom b som záväzky o sumu 60 000 opravila.
Ak je SZČO, ktorá ukončila činnosť v roku 2005 povinná podať RZZP do 31.6.2006 a má povinnosť aj takýto nedoplatok zaplatiť po ukončení živnosti nemôže byť diskriminovaná, aby si neupatnila 11 400 SK zníženie dane v dodatočnom DP. S konštatovaním, že SZČO ukončiaca činnosť v r. 2005 má v prípade nedoplatku smolu rozhodne ja osobne nesúhlasím.

Uplatnila by som o.i. § 39 idst. 3 zákona o správe daní a poplatkov
3) Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

Za toto by som bola ochotná sa aj súdiť, a tam by som dala priestor zákonodarcom vysvetliť takúto diskrimináciu..

Na záver len dodávam, ak by do 31.3.2006 bol všetko jasné čo sa týka RZZP /týkajúceho sa výlučne r. 2005/ nemala by takáto SZČO problém všetko uviesť v DP a aj vo Výkazoch podávaných do 31.3.2006 a principiálne by sme to mali mať všetci v záväzkoch k 31.12.2005 :)
victoria
10.07.06,12:50
Dakujem Evina,
ja tiez rozhodne nenecham iba tak 11.400,-Sk na dani. Cakam na vyjadrenie DR SR a zacnem konat. Ked budem mat vyjadrenie urcite ho sem pripojim.
victoria
12.07.06,12:11
Pripájam zatiaľ len interné vyjadrenie pracovníčky DR SR :

"Zatiaľ sme na takýto typ otázok neopdpovedali, pretože je to stále v riešení na MF. Práve včera som o tom hovorila s kolegyňou z MF a tá mi oznámila, že je pripravený návrh ale ktorý je zatiaľ ešte pred podpisom u GR sekcie v znení, že by si to mohol dotyčný uplatniť cez podanie dodatočného daňového priznania. Sú na to však aj iné názory, ale predpokladám , že to prejde tak ako je návrh spracovaný. Ja sa priklaňam k podaniu dodatoč. daň. priznania. Takže ak budem vedieť výsledok, dám Vám vedieť. Zatiaľ toto len neoficiálne."

To zdá sa že ani zákonodarcovia v tom nemajú jasno :-(
Katija
13.07.06,16:32
Nejako sa mi nezdá, že by si mala v evidencii záväzkov k 31.12.2005 uvedený aj nedoplatok zdravotného poistenia, ktorý ako píšeš vyšiel bývalej SZČO " teraz", teda v priebehu roka 2006 ;) .Som tu dlhšie nebola, tak reagujem až teraz. Nedoplatok z RZP v evidencii záväzkov uvedený samozrejme k 31.12.2005 nebol a nebolo to vinou SZČO. Nikto ho k tomu dňu nevedel vyčísliť. Keby sme ho tam mohli mať, tak nepotrebujeme podávať dodatočné DPFO. Pekne o tom napísala evina v príspevku č. 15. Ja môžem s ňou len súhlasiť.
va1ke
13.07.06,17:56
ja som sa na toto už pýtala
http://www.porada.sk/t26026-p9-ron-ztovanie-preddavkov-na-zp-za-rok-2005--najastejie-otzky.html

odpoveď som dostala v príspevku 93.