janavrbovska
27.01.16,11:12
Česká firma so slovenským IČ DPH nám celý minulý rok vystavovala faktúry za tovar a služby (poštovné a balné). Faktúry boli vystavované s DPH a bolo na nich uvádzané slovenské IČ DPH. Tieto faktúry sme účtovali ako slovenské a nárokovali sme si odpočet DPH ako pri tuzemských faktúrach.

7.1.2016 nám česká firma opäť dodala tovar a služby (poštovné a balné), avšak faktúru nám už vystavili bez DPH. Oznámili nám, že v zmysle novelizácie zákona o DPH od 1.1.2016 máme povinnosť za dodávku tovaru a služieb platiť DPH my. Na faktúre však naďalej uvádzajú slovenské IČ DPH (SK4020178305).

Otázka:
1. Môže nám česká firma vystavovať faktúry bez DPH, ak je registrovaná na DPH na Slovensku a má pridelené slovenské IČ DPH?
2. Priniesla novelizácia zákona o DPH od 1.1.2016 zmenu doterajšieho postupu a majú nám vystavovať faktúry bez DPH? Ak áno, nemali by na faktúrach povinne uvádzať české IČ DPH a slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Vrbovská
cinky16
27.01.16,10:24
dobry den, presne to iste sa stalo nam, tiez ceska firma, pod slovenskym ic dph: SK..... vystavuje faktury od 01.01.2016 bez dph a na fa je uvedene prenesenie danovej povinnosti - samozdanenie. Je to nezmysle podla mna, ale takty je zakon...
a_je_to
27.01.16,13:51
Akurát som rovnakú dodávku od nemeckej firmy, s IČ DPH SK40.... doriešil. Doposiaľ sa priznávala do riadku 03 a 04, Teraz patrí do riadku 09 a 10, odpočet zároveň do riadku 21. A v KV nie do B.2, ale do B.1.
cacka
27.01.16,14:08
Túto múdrosť som našla v Oznámení o zákone č.268/2015 Z.Z.:

§ 69 ods. 2, § 5 ods.1 písm. b), § 55a ods. 2 písm. c) druhý bod, § 56 ods. 2 písm. c) druhý bod zákona o DPH
Podľa článku 194 smernice o DPH môžu členské štáty EÚ preniesť daňovú povinnosť z dodania tovarov a služieb na príjemcu plnenia, pokiaľ je dodávateľom zdaniteľná osoba, ktorá nie usadená na území členského štátu, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť. Slovenská republika v zmysle čl. 194 smernice o DPH ustanovila v § 69 ods. 2 zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2015 povinnosť preniesť daňovú povinnosť na príjemcu plnenia, zdaniteľnú osobu usadenú v
tuzemsku, len pokiaľ ide o služby uvedené v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11
zákona o DPH (služby súvisiace s nehnuteľnosťou, krátkodobý nájom dopravných prostriedkov, vstupné na podujatia, reštauračné a stravovacie služby) a pokiaľ ide o dodanie tovaru s montážou a inštaláciou, ak jej uvedené zdaniteľné plnenia dodala zdaniteľná osoba, ktorá nie je usadená v tuzemsku, tzv. zahraničná osoba.
Novelou zákona o DPH sa v § 69 ods. 2 zákona oDPH vypúšťajú slová „s inštaláciou a montážou“ a dopĺňajú sa slová „okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja“. Uvedené znamená, že s účinnosťou od 1.1.2016 sa prenáša daňová povinnosť v zmysle § 69 ods. 2 zákona o DPH na príjemcu plnenia, ktorým je zdaniteľná osoba usadená v
tuzemsku, pri všetkých dodaniach tovarov s miestom dodania v tuzemsku, pokiaľ tieto tovary dodáva zahraničná osoba. Prenos daňovej povinnosti sa neuplatní na dodanie tovaru formou zásielkového
predaja.
Nadväzne na rozšírenie prenosu daňovej povinnosti v § 69 ods. 2 zákona o DPH sa novelou zákona o DPH vypúšťajú slová „s inštaláciou alebo montážou“ aj v iných príslušných ustanoveniach zákona o DPH, ktoré súvisia s prenosom daňovej povinnosti, a to v § 5 ods.1 písm. b)
– registrácia zahraničných osôb (pozri bližšie bod 1 tohto IIA), § 55a ods. 2 písm. c) druhý bod
–vrátenie dane zahraničným osobám z iného členského štátu a
§ 56 ods. 2 písm. c) druhý bod
–vrátenie dane zahraničným osobám z tretieho štátu.
janavrbovska
27.01.16,17:42
teraz som dostala vyjadrenie z FS SR, tak ho tu prikladám aj pre ostatných. Z tohto vyjadrenia som pochopila, že na faktúre má byť uvedené české IČ DPH, alebo sa mýlim?
Dobrý deň.

Od 1.1.2016 sa rozšíril prenos daňovej povinnosti na zdaniteľné osoby, ktoré majú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a sú povinné platiť daň pri prijatí služieb od zahraničnej osoby z iného členského štátu, ak ide o služby uvedené v § 16 ods. 1 až 4 a ods. 10 a 11 a taktiež pri každom nadobudnutí tovaru od zahraničnej osoby ( § 69 ods. 2 zákona o DPH). Z uvedeného vyplýva, ak zahraničná osoba dodá tovar alebo služby s miestom dodania v tuzemsku zdaniteľnej osobe (neplatiteľom aj platiteľom), vystaví faktúru bez DPH a na faktúre uvedie slovné označenie „prenesenie daňovej povinnosti“.

Ak dodávateľ vystavuje faktúru s prenesením daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, použije identifikačné číslo pre daň pridelené v štáte, kde je usadený.


Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

---
S pozdravom,
Ing. Martina Pekná
Finančné riaditeľstvo SR
Kontaktné centrum podpory
janavrbovska
27.01.16,17:49
Takže správne som pochopila??????, že:
1. sú povinní vystaviť faktúru bez DPH
2. na faktúre musia uviesť slovné označenie „prenesenie daňovej povinnosti“
3. na faktúre musia uviesť české IČ DPH (CZ26954061)
cacka
28.01.16,05:47
1. áno
2. určite tam bude musieť byť nejaký takýto text, alebo uvedenie konkrétneho §
3. na faktúre bude slovenské IČ DPH
silvinka99999
28.01.16,07:34
Vzťahuje sa to aj opačne ak máme české DPH. Budeme vystavovať platiteľom DPH v čechách bez DPH so slovenských IČDPH
janavrbovska
28.01.16,10:34
prečo myslíš, že tam má byť slovenské IČ DPH? Z finančnej správy SR mi včera napísali, že tam má byť - citujem: "Ak dodávateľ vystavuje faktúru s prenesením daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2, použije identifikačné číslo pre daň pridelené v štáte, kde je usadený". Podľa mňa česká firma je predsa usadená v Česku a má na faktúre uviesť české IC DPH.
JAJA11
28.01.16,11:26
ja som dnes dostala takúto faktúru a je na nej uvedené aj CZ aj SK IČ DPH, oni to takto uvádzali aj predtým.... do výkazu však budem teraz uvádzať české IČ DPH...... ak som to dobre pochopila.....