poodleman
27.01.16,15:47
Zdravím,chcem sa informovať ohľadom mesačnej dane z príjmu,som zamestnaný od minulého roka od novembra a každý mesiac mi odčítajú z môjho príjmu dosť vysokú daň,napr v decembri som mal hrubú mzdu 428,69€ a čistú 300.73€ a odčítali mi mesačnú daň 70,54€,tak sa chcem opýtať prečo toľko veľa a čo sa s tým dá robiť,aby mi neodpočítali až toľko. Ďakujem
veronikasad
27.01.16,15:11
Podpísal si u zamestnávatela Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatnil mesačnú nezd.časť základu dane ?
mzdarka renca
27.01.16,15:12
určite si si nevypísal a nepodpísal Vyhlásenie ...... kde si si mal uplatniť Nezdaniteľnú časť základu dane, samozrejme za predpokladu, ak nie si napr. starobný, alebo výsluhový dôchodca, alebo máš aj iného zamestnávateľa, kde si túto NČZD uplatňuješ. Uplatniť si totiž môžeš NČZD len u jedného zam-ľa.
V čistom spomínané uplatnenie NČZD robí cca 60 eur.
poodleman
14.02.16,17:13
áno nevypísal,nepodpísal som,bol som sa na to opýtať a bolo mi na to povedané,že to robí všetko systém a je to v poriadku a že u nich sa také nedá...nie,nie som dôchodca a nemám ani žiadneho iného zamestnávateľa,len nechápem prečo sa to v tejto firme nedá,kamarát má oveľa vyššiu výplatu a mesačnú daň má len o pár eur vyššiu než ja čo zarábam len minimálnu mzdu,navyše ich mzdy sú spracovávané rovnakým systémom,ak si dám jeho hrubú mzdu na jednu stránku na nete,kde mi všetko pekne rozpíše,jemu všetko sedí,ale mne nie,nechápem...čo môže mať zamestnávateľ z toho,že mi zráža tak vysokú daň? lebo nechápem načo mám čakať rok na daňové ak môžem mať každý mesiac k výplate tú nezdaniteľnú časť.
Katy a R
14.02.16,17:17
nemáš uplanenú NČZD - zrejme si nepodpísal vyhlásenie.
treba si uplatniť svoje práva - a nedať sa odbiť, že sa nedá ... pretože do systému to treba zadať!
Samozrejme - ak do zajtra požiadaš zamestnávateľa o RZD - musí ti ho spraviť - a budeš mať preplatok na dani - keďže si si NČZD neuplatňoval mesačne.
Ale aj tak si porieš čo najskôr!
veronikasad
14.02.16,17:18
Vytlač si toto tlačivo, vypíš, podpíš a odovzdaj svojmu zamestnávatelovi. Bez neho ti daň strhávať neprestane

http://www.danovecentrum.sk/main/goto.ashx?t=40&p=5763585
kn-alka
14.02.16,19:02
ked nepoznáš svoje povinnosti voči zamestnávateľovi tak sa nečuduj - to ty musíš vedieť, či si chceš uplatňovať nezd.časť a včas to oznámiť zamestnávateľovi