dana62
27.01.16,18:34
Dobrý deň,pracujem v Čechách a som dôchodkovo pripoistený v treťom pilieri.Chcel by som si požiadať o danovú úľavu na základe potvrdenia o penzijnom poistení.Neviem aké sú pravidlá,ak by som penzijné poistenie rušil?Musel by som zaplatiť daňový rozdiel?Ďakujem za odpoveď
mzdarka renca
27.01.16,18:02
Zvýšenie základu dane o uplatnené príspevky
Ak bola daňovníkovi vyplatená suma podľa osobitného predpisu [§ 64a ods. 13 a § 123ae písm. b)
zákona o SDS] a tento daňovník si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach uplatnil NČZD
na preukázateľne zaplatené dobrovoľné príspevky na SDS, je povinný si zvýšiť základ dane do troch
zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu bola táto suma vyplatená,
o sumu zaplatených dobrovoľných príspevkov na SDS, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích
obdobiach znížil základ dane (§ 11 ods. 9 ZDP).


Zníženie základu dane o príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier)

Túto nezdaniteľnú časť základu dane si môže daňovník uplatniť prvýkrát za zdaňovacie obdobie 2015. Môže sa uplatniť iba zo základu dane z príjmov zo závislej činnosti alebo základu dane z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo z ich úhrnu v preukázateľne zaplatenej výške v úhrne najviac 180 eur za rok. Aby si daňovník mohol odpočítať túto nezdaniteľnú časť základu dane, musí spĺňať tieto podmienky:

príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie zaplatil na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31.12.2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu,
daňovník nemá uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá nespĺňa podmienky stanovené novelou zákona o doplnkovom dôchodkom sporení.

zdroj: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2015_02_03_MP_k_par_11_ZDP.pdf