lauraa8520
27.01.16,22:59
poradte mi prosím ako mám postupovať ak som na MD od 6.6.2015do 29.1.2016 a zmluva na dobu určitú trvala do 31.7.2015. Zamestnávateľ mi zatiaľ nepreĺlžil zmluvu ale ma zo SP ešte neodhlásil. Môžem sa so mnou ešte dohodnúť na predlžení zmluvy, alebo to znamená že mám automaticky na dobu určitú. Zatiaľ ma o ničom neinformoval. Aké možnosti mám ja a aké zamestnávateľ?
Ďakujem za radu.
mints
11.02.16,13:44
Pracovný pomer na určitú dobu sa zmení na pracovný pomer na neurčitú čas, keď zamestnanec po uplynutí dohodnutej doby pokračuje vo vykonávaní práce s vedomím zamestnávateľa, ak sa účastníci nedohodnú inak. Keď však zamestnanec pokračuje vo výkone práce bez vedomia zamestnávateľa, k tejto zmene nedôjde.

Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu skončí uplynutím tejto doby, a to aj v prípade, ak je zamestnanec práceneschopný, ak je zamestnankyňa tehotná, prípadne v tejto dobe nastúpila na materskú dovolenku alebo zamestnanec na rodičovskú dovolenku. V súvislosti so skončením pracovného pomeru na dobu určitú neexistuje žiadna „ ochrana .“ Je vhodné, aby zamestnávateľ primeraný čas ( napr. aspoň tri dni ) pred skončením pracovného pomeru zamestnanca na túto skutočnosť upozornil. Zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi ponúknuť inú vhodnú prácu, ani starať sa o zabezpečenie jeho nového zamestnania.

V tvojom prípade môže ísť, že tvoj PP sa zmenil na dobu neurčitú, keďže ťa zo SP neodhlásil, v každom prípade si over u zamestnávateľa dané skutočnosti. Ak si teraz na rodičovskej dovolenke mala by si to oznámiť tvojmu zamestnávateľovi, ak ťa teda eviduje v stave, poprípade či budeš do 3 rokov veku dieťa na RD, pretože s tým sú spojené povinnosti voči SP a ZP - prihlášky - rodičovská dovolenka, odhlášky - materská dovolenka.