kajab
27.01.16,23:10
Predali sme vozidlo 19.11.2015 spoločnosti AAA. Vyradila som ho týmto dňom z účtovníctva a vrátili nám aj preplatok povinného zmluvného poistenia. Teraz robím daňové priznanie k dani z motor, vozidiel a mám dilemu. Auto bolo prepísané na nového vlastníka až v januári 2016. V poučení na vyplnenie priznania je uvedené, že daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k zmene držiteľa vozidla. Tzn. že ešte za január 2016 sa bude platiť daň z motorových vozidiel? To ani nehovorím o výpočte preddavkov na rok 2016 - podľa uvedeného by sme ho mali zarátať aj medzi vozidlá k 1.1.2016. Ďakujem
jankaml
28.01.16,07:01
Ja som riešila presne rovnaký problém. Rozprávala som sa aj s pracovníkom spoločnosti AAA, ktorý mi povedal, že oni auto na seba prepíšu až po určitom období, keď sa im ho nepodarí predať. Dovtedy je držiteľom auta pôvodný majiteľ. Podľa zákona o DZMV zaniká daňová povinnosť až vtedy, ak dôjde k zmene držiteľa vozidla. Zmena teda nastala vo Vašom prípade až v januári 2016, keď bolo prepísané na inú osobu. Dovtedy ste v technickom preukaze Vy, tak aj daň z motorových vozidiel musíte zaplatiť Vy. Ja som si tiež pôvodne myslela, že daňová povinnosť zaniká, keď auto vyradím z majetku na základne kúpnej zmluvy od AAA, ale tento postup nemá podporu v zákone. Takže platím za všetky mesiace, kým bol technický prekaz na nás.