Wood Star
28.01.16,07:29
Dobrý deň, som študentkou doktorandského štúdia od septembra 2015. V septembri som sa vydala. Môže si manžel na mňa uplatniť daňový bonus? Môj príjem za celý minulý rok bolo len doktorandské štipendium (od septembra) a od novembra robím na dohodu (v roku 2015 len okolo 100 eur). Do septembra som bola evidovaná na úrade práce a dostávala som dávky v hmotnej núdzi. Chcela by som sa opýtať aj či ja musím platiť dane zo štipendia (lebo som počula aj že áno aj že nie) a v prípade, že nie či si môžem žiadať späť dane zaplatené z dohody.
ivka70
28.01.16,06:44
Manzel si nemoze uplatnit danovy bonus, ten si mozu uplatnit iba rodicia na deti, ktore s nimi ziju v spolocnej domacnosti a splnaju podmienky DB.

Stipendium nie je zdanitelna mzda.

Ty si mozes v danovom priznani poziadat o vratenie dane, ak si nejake z dohod platila, uplatnenim nezdanitelnej casti za cely rok sa ti vratia, ak si si ju neuplatnovala kazdy mesiac.
Wood Star
28.01.16,07:06
Iba na deti? Ale veď v daňovom priznaní je aj na manželku. Niekde sme čítali, že je to pokiaľ manželkin príjem je nižší ako nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, čo v mojom prípade je. Ale súčasne tam bolo nejakých päť podmienok (ak je na materskej, nezamestnaná...) a môj prípad tam nebol.
ivka70
28.01.16,07:08
To nie je danovy bonus.
To si mylis 2 rozne pojmy.

Mas asi na mysli Nezdaniteľnu časť základu dane na manželku (manžela) . Ak nie si medzi vymenovanymi osobami, nemoze si uplatnit NZC na teba.
Wood Star
28.01.16,07:23
Ďakujem za informácie.
veronikasad
28.01.16,07:24
oprav i názov témy, nepýtaš sa na daňový bonus, ale NČZD na manželku
kn-alka
28.01.16,07:46