anna247
28.01.16,08:39
Dobrý deň,

mám zamestnanca, ktorému som celý rok uplatňovala nezdaniteľnú časť a teraz pri ročnom zúčtovaní som zistila, že jeho základ dane je 21 350 €, čiže nemé nárok na celú nezdaniteľnú časť? Ako to môžem opraviť alebo čo mám teraz robiť?

Ďakujem
ivka70
28.01.16,07:40
Zamestnanec musi poziadat o RZD alebo podat danove priznanie (aj vzhladom na vysku prijmu ma povinnost), kde mu vznikne nedoplatok dane, ktoru bude vracat.

Ty nemas povinnost sledovat, ci jeho prijem prekroci hranicu pocas roka, je na nom, ci si bude uplatnovezt NZD mesacne, ale musi si byt vedomy, ze bude musiet vratit to, co si uplatnil a v celorocnom suhrne mu narok nevznikol.
(alebo inak, vie komu podakovat, ze je platitel "milionarskej dane")
Dáša_
28.01.16,07:40
ak požiadal, tak ročné zúčtovnie dane alebo vystaviť potvrdenie a bude si musieť urobiť daňové priznanie
mzdarka renca
28.01.16,08:24
Neopravuješ nič, ty mu môžeš vykonať RZD za rok 2015, ak oň požiadal a nedoplatok mu zrazíš zo mzdy.

Doporučujem ho poučiť, resp. nech vo Vyhlásení .... zruší prostredníctvom odd. IV., že si nebude uplatňovať NČZD od 1.1.2016, čo potvrdí svojim podpisom.
Myslím si, že ak mu za rok 2016 pri RZD vznikne daňový preplatok, bude ho to menej "bolieť", ako nedoplatok a ešte sa poteší, že sa mu budúci rok prostredníctvom RZD vrátia nejaké tie peniažky.
Katy a R
28.01.16,09:16
Ty si uplatňovala NČZD tak - ako ťa on o to požiadal;) - nemusel. Normálne spravíš RZD.
Myslím, že ten zamestnanec určite vie - že aké má daňové povinnosti - a že mu výjde nedoplatok na dani. :)
Alebo si spaví DP sám - a sám si ten nedoplatok vypočíta ;)
Katy a R
28.01.16,09:17
toto by som ja nespravila - lebo mňa by oveľa viac "bolelo", keby som ja mala úverovať DU (nech radšej úveruje DU mňa;))
mzdarka renca
28.01.16,09:23
no neviem.... je to vec pohľadu ;)
Katy a R
28.01.16,09:25
veď jasné - to je moje stanovisko;) .. ale pri tom plate určite má na ten nedoplatok a vie o ňom :)
kn-alka
28.01.16,09:26
ja tiež skôr podporujem to, čo renca: neuplatnovať nezd.časť počas roka, ale potom v DP alebo RZD uplatniť preplatok - pre väčšinu je to prijateľnejšia verzia, ale fakt záleží na osobe.

Spätne sa už nedá nič robiť, na rok 2016 nech sa zamestnanec rozhodne, či si bude nezd.časť uplatňovať mesačne, alebo potom na konci roka.