IvetaH
28.01.16,13:31
Dievčina robila celý rok len na skrátený pracovný úväzok s príjmom mesačným cca 200 eur. Je tehotná, v auguste má termín pôrodu. Podľa mňa by mala mať materskú minimálne 270 eur.
ivka70
28.01.16,12:34
Podla teba? Keby si jej ju vyplacala ty? :)
Preco by mala mat narok na vyssiu matersku ako zarabala cely rok za mesiac???

Nie, neexistuje minimalna materska, vzdy sa pocita z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho bolo platene nemocenske poistenie.
Existuje ale vyrovnavacia davka, o ktoru si musi poziadat na UPSVaR, ak jej materska nedosiahne vysku rodicovskeho prispevku, tak do vysky RP jej budu doplacat (myslim, ze az od narodenia dietata)
Keby ukoncila PP a zamestnala sa este aspon na 90 dni s vyssim prijmom a bez PN, tak by si vysku materskej zvysila.
Jana Motyčková
28.01.16,12:40
Ako dostane 270 zo 70% z 200? Minimálne materské neexistuje.
Ak nebude mať nič iné, dostane materské cca 140 €, od pôrodu sa jej bude doplácať rodičovský príspevok vo výške rozdielu medzi RP a materským.
Navýšiť by sa to dalo iba skončením tohoto zamestnania a vznikom nového (aspoň deň medzera medzitým) u toho istého zamestnávateľa - ale s vyšším príjmom. Potom podľa toho, či ba mala pred materskou zaplatených 90 dní, alebo nie, by sa materské určilo buď zo skutoćných VZ (zaplatneých 90 dní) alebo skutočných VZ najviac z 429 € (nezaplatených 90 dní).
IvetaH
28.01.16,13:13
Prepánajána, to sú mi veci. Ja neviem kde som vyčítala tých 270€, ale by som odprisahala, že som to čítala v zákone. Tak prosím takto mi to poraďte:
do 31.7.2014 SZČO, od 1.8.2014 pozastavená živnosť a zamestnaná na tých pár hodín až doteraz. Ak sa zamestná ešte teraz aspoň na tri mesiace za inú mzdu, bude mať nárok na materské z toho nového pracovného pomeru. A ten pracovný pomer na skrátený úväzok má ukončiť alebo pokračovať aj tam?

Ja som si asi 270 € poplietla s 270 dňami. Až som červená po korienky vlasov.
Jana Motyčková
28.01.16,13:56
To szčo je pasé. Ak chce mať materské z nového zamestnania, musí to staré ukončiť až potom sa znovu zamestnať s vyšším príjmom. A v novom musí mať pre materskou zaplatených 90 dní. Výhodou je v tomto prípade, ak je to u toho istého zamestnávateľa, lebo ak by napr, z dôvodu PN tých 90 dní nestihla, tak jej to materské dajú aspoň z 429 € - predpokladám, že v minulom roku nemala niekde inde dlhšiu dohodu a pod.. Ak by to bolo u toho istého zamestnávateľa, musí medzi tými zamestnaniami byť aspoň jeden deň, nemôžu nadväzovať.
veronikasad
28.01.16,14:01
Ivka, nie vyrovnávajúca dávka, ale doplatok rodičovského príslevku, ktorý si môže - tak ako píšeš - uplatniť až od mesiaca, kedy sa dieťa narodilo.
Katy a R
28.01.16,14:04
a aby to SP neposúdila ako "účelovú zmenu" (len kvôli výške materskej)
Jana Motyčková
28.01.16,14:30
To je vždy riziko doťahovania sa so SP.
IvetaH
28.01.16,16:16
Ďakujem pekne, vyzerá to, že bude zamestnaná v inej firme, hlavne kvôli tehotenstvu - farby, laky - strašne jej to smrdí a podľa mňa aj škodí.