Rosinová Ľubica
28.01.16,17:08
Ako súkromná osoba mám auto na leasing, môžem si na toto auto účtovať kilometrovné + opotrebenie auta keď ho používam na podnikateľskú činnosť?

Pripomínam nie som vlastníkom ja ale leasingová spoločnosť.
JankaO
28.01.16,17:40
1. kilometrovné nie
2. čo si predstavujete pod slovom opotrebenie auta ? - lebo tzv. kilometrovné je náhrada za opotrebenie auta
KloferHladny
28.01.16,18:43
Prečo nie základnú náhradu ?
§ 19 ZDP: - daňové výdavky
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)
1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87)

Mala Ľubica auto už predtým v majetku svojej firmy ??
JankaO
28.01.16,18:54
Daňové výdavky vo forme sadzby základnej náhrady si môže pri používaní vozidla uplatniť len ten daňovník, ktorý použije vlastné motorové vozidlo, nie vypožičané alebo prenajaté.
zdroj: https://podpora.financnasprava.sk/622763-Uplatnenie-v%C3%BDdavkov-pri-pou%C5%BE%C3%ADvan%C3%AD-motorov%C3%A9ho-vozidla-nezahrnut%C3%A9ho-v-obchodnom-majetku
Podľa zadania sa jedná o OA prenajatý formou finančného prenájmu....
KloferHladny
28.01.16,19:07
hm, zaujímavé. a ešte zaujímavejšie je že ak by to auto kúpila formou leasingu do firmy, potom odpisy si uplatňovať môže. Naozaj sa to vzťahuje aj na leasing. Nie len na operatívny ?
JankaO
28.01.16,19:47
V zmysle § 24, odpisy si uplatniť môže aj teraz, za predpokladu, že nájomcom aj podnikateľom je tá istá fyzická osoba.