domi2
06.06.06,12:41
Dobrý deň

Chcem sa s Vami podeliť o skúsenosť so všeob.zdravotnou poisťovňou a aký máte názor ako poraďáci
Jedna študentka, ktorá ú nás pracovala na BPS OD 1.9.05 DO 31.12.05 mala príjem viac ako 13 000,- a nakoľko si podávala ročné zúčtovanie poist.na VSZP toto jej nechceli prebrať, lebo nemala odo mňa potvrdenie o zárobku.Tak som volala na poradnú linku a behom 5 minut som dostala 2 rôzne odpovede.Jedna, že v žiadnom prípade, študent si dokladá príjem podľa výplatných pások, druhá odpoveď, musím dať potvrdenie také isté ako zamestnancovi.Tak teraz prosím Váš názor ako postupovať, je mi to v podstate jedno, lebo väčšine študentom aj tak musím dať znovu výpl.pásku ale chcem sa dopátrať, či VSZP dáva správne informácie.

Ďakujem za skoré reakcie
Pepa
06.06.06,10:57
Nepátraj - dopátrala si.:D
VšZP /s inými zatiaľ skúsenosti nemám/ dáva zmätočné informácie, posiela zmätočné predvyplnené tlačivá. A žeby si chybu priznali - NIE!!! Chýbajú platby za pol roka a podľa ich je chyba u SZČO. Zaujímavé, že takýchto zmätočných tlačív som "nafasovala" z 12 12. Takže majú stopercentnú úspešnosť:D:D
Študentovi nedávaš potvrdenie ako zamestnancovi. Študent si dokladuje príjem podľa výplatných pások
domi2
06.06.06,11:40
Presne to som vysvetlovala panej na VSZP a ona arogantne zavola pani vedúcej a tá jej povrdila, že vraj aby som jednoducho to povrdenie študentovi vypísala.Teraz mi nejde ani tak o naťahovanie ale podľa zákona už ke´d ho máme tak dodržiavať, mu nemám aké potvrdenie ani vypisovať, lebo ja mu zdravotné nezrážam ani neodvádzam.Chcela by som poprosiť aj p.mihála, aký ma na toto názor.Podľa mňa, ak mu vydám potvrdenie o príjmoch mala by som ho aj zahrnúť do hlásenia ako ostatných zamestnancov.Tak už naozaj neviem.
MartinSk
06.06.06,11:46
Dobrý deň

Chcem sa s Vami podeliť o skúsenosť so všeob.zdravotnou poisťovňou a aký máte názor ako poraďáci
Jedna študentka, ktorá ú nás pracovala na BPS OD 1.9.05 DO 31.12.05 mala príjem viac ako 13 000,- a nakoľko si podávala ročné zúčtovanie poist.na VSZP toto jej nechceli prebrať, lebo nemala odo mňa potvrdenie o zárobku.Tak som volala na poradnú linku a behom 5 minut som dostala 2 rôzne odpovede.Jedna, že v žiadnom prípade, študent si dokladá príjem podľa výplatných pások, druhá odpoveď, musím dať potvrdenie také isté ako zamestnancovi.Tak teraz prosím Váš názor ako postupovať, je mi to v podstate jedno, lebo väčšine študentom aj tak musím dať znovu výpl.pásku ale chcem sa dopátrať, či VSZP dáva správne informácie.

Ďakujem za skoré reakcie

Ja mám skúsenosť, že dotyčný dohodár nevie zdokladovať svoj príjem, pretože výplatné pásky neodkladá. Tak som prerobil tlačivo "Doklad o príjmoch..." pre dohodárov a pre istotu sme takýmto, ktorí majú povinnosť podať rzzp "Doklad o príjme z dohôd vykonávyných mimo pracovný pomer" vystavili, hoci v zákone to nie je riešené.
Jana Motyčková
06.06.06,11:46
Nemôžeš mu vydať štandardné potvrdenie o príjmoch a preddavkoch - to môžeš vydať iba zamestnancovi. Ak by si mu ho teoreticky vydala, tak by tam bolo napísané, že zamestnancom nebol, príjmy nulové, preddavky nulové.
Dohodárom stačia ich výplatné pásky (ale nie je povinnosť ich prikladať) - to je oficiálny doklad.
domi2
06.06.06,11:52
Ja to riešim mzdovým listom, ale zlý nápad to nie je spraviť tlačivo a na tom povrdiť ich príjem od 1.9.2005 do 31.12.2005.Som rada,že ste reagovali, viac hláv viac rozumu.
:confused: :confused: :confused: :confused:
Jana Motyčková
06.06.06,12:01
Prikladám vzor potvrdenia pre RZZP pre tých dohodárov, ktorí vyhadzujú výplatné pásky.
Palino
06.06.06,12:02
U nás sa to tiež rieši mzdovým listom. Je tam prehľad o všetkom, čo k RZ ZP treba a nemusí sa tlačiť kopec výplatných pások. Lebo pravdaže väčšina dohodárov ich už nemá. A dohodári predsa nemajú pásky ani nič iné k RZ prikladať, je to len pre prípad kontroly.
domi2
06.06.06,12:15
Palino súhlasím, aj od Somij to povrdenie je jednoduché a prehľadné stiahla som si ho a mám s nimi pokoj
Díky