.lena.
06.06.06,14:30
Vystavili sme zál.faktrúru na 100 tis. Záloha bola uhradená v marci, na základe úhrady bola vystavená riadna faktúra ale už na celú bsumu 220tis s odpočtom uhradenej zálohy. Teraz sa mi ozvali z tej firmy ktorej sme fakturovali, že tá faktúra nie je dobrá lebo tovar nebol dodaný v marci ale až teraz, takže vtedy mala byť vystavená len fa na 100tis a teraz na zvyšok. Že vraj oni si nemôžu odpočítať dph keď dodanie nebolo uskutočnené. Ja som ale toho názoru, že ak sme aj fakturovali skôr ako bol tovar dodaný nie je to chyba, lebo nám na základe faktúry (keďže sme žiadali platbu) vznikla povinnosť a keď nám vznikla povinnosť tak im vznikol nárok na odpočet.
Prosím poraďte, ďakujem :o .
Tweety
06.06.06,12:32
Vystavili sme zál.faktrúru na 100 tis. Záloha bola uhradená v marci, na základe úhrady bola vystavená riadna faktúra ale už na celú bsumu 220tis s odpočtom uhradenej zálohy. Teraz sa mi ozvali z tej firmy ktorej sme fakturovali, že tá faktúra nie je dobrá lebo tovar nebol dodaný v marci ale až teraz, takže vtedy mala byť vystavená len fa na 100tis a teraz na zvyšok. Že vraj oni si nemôžu odpočítať dph keď dodanie nebolo uskutočnené. Ja som ale toho názoru, že ak sme aj fakturovali skôr ako bol tovar dodaný nie je to chyba, lebo nám na základe faktúry (keďže sme žiadali platbu) vznikla povinnosť a keď nám vznikla povinnosť tak im vznikol nárok na odpočet.
Prosím poraďte, ďakujem :o .
Správna mala byť fakturácia iba zo zaplatenej zálohy,t.j. 100 tis. AK nedošlo k dodaniu, nebol dôvod na fakturáciu k uskutočnenej dodávky, alebo poskytnutej služby.
Zoltán Kovács
06.06.06,12:46
Vystavili sme zál.faktrúru na 100 tis. Záloha bola uhradená v marci, na základe úhrady bola vystavená riadna faktúra ale už na celú bsumu 220tis s odpočtom uhradenej zálohy. Teraz sa mi ozvali z tej firmy ktorej sme fakturovali, že tá faktúra nie je dobrá lebo tovar nebol dodaný v marci ale až teraz, takže vtedy mala byť vystavená len fa na 100tis a teraz na zvyšok. Že vraj oni si nemôžu odpočítať dph keď dodanie nebolo uskutočnené. Ja som ale toho názoru, že ak sme aj fakturovali skôr ako bol tovar dodaný nie je to chyba, lebo nám na základe faktúry (keďže sme žiadali platbu) vznikla povinnosť a keď nám vznikla povinnosť tak im vznikol nárok na odpočet.
Prosím poraďte, ďakujem :o .

Po úhrade tých 100tis Sk vlastne vznikolo iba čiastočné plnenie. Teda daňový doklad iba na 100tis Sk, rozpísané na ZD a DPH. Dofakturáciu na zvyšnú sumu by som realizoval až pri dodaní tovaru.
Summer
06.06.06,12:55
Ak dodávateľ požaduje od odberateľa pred dodaním tovaru alebo služby úhradu časti dohodnutej ceny, potom dodávateľovi vznikne daňová povinnosť dňom prijatia platby. Daňová povinnosť vzniká len v rozsahu prijatej platby. Daň sa vypočíta podľa vzorca: (suma prijatej platby x 19):119.
.lena.
06.06.06,12:58
Správna mala byť fakturácia iba zo zaplatenej zálohy,t.j. 100 tis. AK nedošlo k dodaniu, nebol dôvod na fakturáciu k uskutočnenej dodávky, alebo poskytnutej služby.
To znamená že mám urobiť opravné alebo je možné to vyriešiť v mesiaci máj stornom fakt. a vystavením novej?
Tweety
06.06.06,13:02
To znamená že mám urobiť opravné alebo je možné to vyriešiť v mesiaci máj stornom fakt. a vystavením novej?
Riešila by som to dodatočným DP k dph, pretože ste odviedli viac dane, ako ste mali z plnenia. Urobila by som novú fa do marca iba na tých 100.- tisíc.
.lena.
06.06.06,14:05
Riešila by som to dodatočným DP k dph, pretože ste odviedli viac dane, ako ste mali z plnenia. Urobila by som novú fa do marca iba na tých 100.- tisíc.
Áno odviedli sme viac, ale je to taká chyba že treba robiť dodatočné? Naozaj mi to neprejde ak urobím storno, resp.dobropis a v júni vystaviť správnu fa?
Tweety
06.06.06,14:25
Áno odviedli sme viac, ale je to taká chyba že treba robiť dodatočné? Naozaj mi to neprejde ak urobím storno, resp.dobropis a v júni vystaviť správnu fa?
Ak odberateľ netrvá na oprave fa v marci, tak bola by aj taká možnosť. Stornovať fa v máji a vystaviť správnu, ak už bolo aj dodanie v máji, tak by som to spravila na jednom doklade- na jednej faktúre.
ALBO
06.06.06,19:48
Áno odviedli sme viac, ale je to taká chyba že treba robiť dodatočné? Naozaj mi to neprejde ak urobím storno, resp.dobropis a v júni vystaviť správnu fa?

Vystavili ste v marci a odviedli dan z fa na 220 tis a mali ste len zo 100 tis.
Tovar ste dodali napr. v juni, zvysnych 120 tis ste predpokladam zaplateny mali v juni /nie v maji/,
Potom by ste mali urobit opravny doklad na 120 tis./akoby DP, ale nepojde o DP podla § 25, preto tu opravu musite urobit v dodatocnom DP 3/2006. Nasledne vystavite rozdielovu vyuctovaciu FA na ten rozdiel na 120 tis. s datumom dodania 6/2006.
Toto by bolo riesenie pre vas. Aodberatel ten predpokladam ma Fa v sufliku, dan neodpocital a caka co urobite. Asi bude mat aj problem kam dat tu prvu Fa.
Mozno by vam to mali vratit tu Fa listom /ak ju este neuctovali / a vy by ste im mali vystavit novu dobru aj s novym datumom vystavenia, aktualnym, na 1OO s datumom DP marec / a na 12O s dat. DP jun.
Vy opravu si urobite nejakym internym dokladom v ucovnictve s DPH na 120 tis do marca dodatocnym v kazdom pripade.
.lena.
08.06.06,05:44
Ok, tak teda dodatočné. Ďakujem všetkým :o