Kviksilka
29.01.16,09:53
ahojte...potrebovala by som poradit s danou z motorovych vozidiel pri navesovych supravach. lebo citam ten zakon stale dokola ale stale nerozumiem :(
mam 5 tahacov a 3 navesy...to znamena ze len 3 tahace mozem zaradit do nizsej sadzobnej skupiny s 3mi navesmi? aj ked tie navesy sa pouzivaju rozne na rozne tahace a teda sa mi vystrieda niekolko navesovych suprav?
v pripade navesovych suprav beriem tu hmotnost pri napravach a za jednotlive napravy ich spocitavam..ale ked by som teda nemohla uplatnit to znizenie pri kazdom tahaci, tak tiez pocitam z tychto hmotnosti naprav dan, alebo kedze uz sa to nechape ako suprava tak beriem celkovu pripustnu hmotnost?
dakujem vopred za kazdu radu, postreh..lebo ja mam z toho galimatias.....
Chrusťa
29.01.16,09:29
táto problematika a názorne aj príkladovo je teraz rozoberaná v Poradcovi podnikateľa DÚPP 2-3/16. píše sa tam, že v zmysle §6ods.2 zákona o DzMV je upravené určenie ročnej sadzby dane pre vozidlo ťahač a náves používané v jazdnej návesovej súprave. Z toho vyplýva to, že je potrebné vytvoriť jazdnú súpravu 3návesy+3ťahače, kt. budú tvoriť jazdnú súpravu a zaradia sa do najbližšej nižšej ročnej sadzby. Zvyšné dva ťahača sa zaradia normálne. Samozrejme podmienkou je ten istý držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla ťahača a návesu. Základná podmienka však v zmysle zákona je "vytvoriť" jednu návesovú jazdnú súpravu iba raz, ak sa aj použili počas zdaň. obdobia v rôznych náves. súpravách. vo vašom prípade to vychádza tak ako vravíte 3ťahače+3návesy
Doplním ešte, že k ťahačom, kt. nebol zaradený do vytvorenia jazdnej súpravy sa priradí taká suma ročnej sadzby dane, aká skutočne zodpovedá hmotnosti a počtu náprav vozidla.
Kviksilka
29.01.16,10:18
dakujem pekne za odpoved..
este sa uistim ohladom tej vasej poslednej vety...takze tie zvysne 2 tahace zaradujem podla suctu hmotnosti naprav alebo podla celkovej pripustnej hmotnosti?
Chrusťa
29.01.16,10:55
pozrite prílohu č.1 zákona o DzMV a v časti "úžitkové vozidlá a autobusy"- "počet náprav" 1 al.2, dohľadá k hmotnosti vozidla nad-xy t do xy t suma ročnej sadzby dane. riadite sa teda prílohou č.1
Kviksilka
29.01.16,12:03
toto viem...len neviem i mam hladat podla hmotnosti celkovej pripustnej alebo podla hmotnosit naprav...lebo to su dve odlisne sumy...
ked ide o supravy tak sa riadim hmotnostou naprav spolu, ale kedze tie 2 zvysne tahace nebudu tvorit supravu, tak by som mala asi pozerat pripustnu hmotnost, ktora je od hmotnosti naprav odlisna..
avalik
29.01.16,12:10
Kviksilka (http://www.porada.sk/member.php?u=183830) (Dnes 12:18) dakujem pekne za odpoved..
este sa uistim ohladom tej vasej poslednej vety...takze tie zvysne 2 tahace zaradujem podla suctu hmotnosti naprav alebo podla celkovej pripustnej hmotnosti?



(3) Základom dane pri úžitkovom vozidle a autobuse je ich najväčšia prípustná celková hmotnosť alebo celková hmotnosť v tonách a počet náprav podľa dokladu; úžitkovým vozidlom sa na účely tohto zákona rozumie vozidlo kategórie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4.

(4) Najväčšia prípustná celková hmotnosť je uvedená v doklade. Najväčšia prípustná celková hmotnosť jednotlivého vozidla tvoriaceho návesovú jazdnú súpravu je súčet najväčších prípustných hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedených v doklade.

(5) Celková hmotnosť je súčet pohotovostnej hmotnosti a užitočnej hmotnosti. Celková hmotnosť jednotlivého vozidla tvoriaceho návesovú jazdnú súpravu je súčet hmotností pripadajúcich na jednotlivé nápravy uvedených v doklade.



Najväčšia prípustná celková hmotnosť je uvedená v r. 32 OEV vydávaných od 1.3.2005

Celková hmotnosť je uvedená v r. 6 TP vydávaných do 28.2.2005
Kviksilka
29.01.16,12:16
dakujem ale toto som si citala uz asi 100x a stale som nenasla jasnu odpoved na svoju otazku :(
avalik
29.01.16,12:17
citaj este raz
kn-alka
29.01.16,12:17
však sa kukni do TP, ktorý typ máš ty, ten do 28.02.2005, alebo po 01.03.2005?
Kviksilka
29.01.16,12:37
my sa asi nerozumieme..v technicaku pri tahacoch je aj Najväčšia celková prípustná hmotnosť aj Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ...ide o odlisne sumy..ak by slo o tahac ktory tvori jazdnu supravu tak beriem do uvahy Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu ... ale ak teda ich mam 5, tak 2 z nich akoze netvoria jazdnu supravu...a to neviem, ze ci teda mam v tom pripade brat do uvahy Najväčšia celková prípustná hmotnosť ....
majte prosim so mnou strpenie ale kukam na to uz od rana a po 40 autach uz ani poriadne nevidim..
cinky16
29.01.16,13:02
tahac a náves beriete sucet naprav z r. 33 TP......r. 32 z TP sa pouziva pre privesoch
BAG
23.01.18,09:04
Tiež myslím že zvyšné 2 ťahače sa zaradia podľa TP r.32, ale dostala som z FS toto usmernenie:
/Otázka bola ako zaradím 1 ťahač a 2 návesy/
Dobrý deň,
na účely určenia základu dane sa pri vozidlách ťahač a náves vychádza z údaja na riadku 33 - najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu, t. z. že u všetkých 3 vozidiel budete vychádzať z riadku č. 33.

Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 361/2014 Z. z. daňovník pre účely určenia sadzby dane zaradí v daňovom priznaní ťahač a osobitne náves do najbližšej nižšej ročnej sadzby dane, než do akej by patrili podľa najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti alebo celkovej hmotnosti uvedenej v doklade ako jednu návesovú jazdnú súpravu iba raz, ak sa aj použili počas zdaňovacieho obdobia v rôznych návesových jazdných súpravách; na zmeny počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.

Ak podnikateľ v roku 2017 bol daňovníkom dane z motorových vozidiel za jednu jazdnú súpravy (jeden ťahač a jeden náves) a za ďalší náves (bez ďalšieho ťahača už nejde o návesovú súpravu), na účely určenia sadzby dane môže zaradiť v daňovom priznaní ťahač a jeden z ktorýchkoľvek návesov do najbližšej nižšej ročnej sadzby dane, než do akej by patrili podľa najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti alebo celkovej hmotnosti uvedenej v doklade.