zorzi
29.01.16,12:17
Podľa § 3 písm. e) zákona o dani z MV je daňovníkom zamestnávateľ, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie.
Otázka:
Platí daň z MV zamestnávateľ, ak zamestnanec pri pracovnej ceste použije MV, ktoré je evidované v ČR a nepoužíva sa na podnikanie? Od 1.1.2013 sa už neskúma, kto je držiteľom vozidla, ktoré zamestnanec použil na pracovnú cestu.

Ďakujem
Chrusťa
29.01.16,11:27
nebude sa aj v tomto prípade skúmať to, či je vozidlo evidované v Slovenskej republike? Predmetom dane je vozidlo, kt. je evidované v SR, atď. Každopádne nech sa vyjadria aj ostatní, resp. by asi bolo vhodné dať dopyt na finančnú správu
lepka
29.01.16,11:29
Podľa zákona o dani z motorových vozidiel podľa §3 je daňovníkom:
Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba,ktorá
a).......
e) je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla,ktoré sa nepoužíva na podnikanie

Takže z tohto je jasné,že daň z MV platí zamestnávateľ

Ale čítala som odpoveď od Chrusťa a veru som aj ja na pochybách,či sa to týka vozidla evidovaného v ČR.Fakt by som dala dopyt na finančnú správu
avalik
29.01.16,11:47
Nie, zamestnavatel nie je danovnikom vo vztahu k tomuto vozidlu - Vozidlo nie je evidovane v SR a teda nie je predmetom dane z MV v SR.
zorzi
29.01.16,14:17
Prikladám odpoveď z FS na moju otázku:

Dobrý deň,


Predmetom dane z motorových vozidiel podľa zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov (účinný od 01.01.2015) je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie L, M, N, O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v zdaňovacom období.
To znamená, že predmetom dane je každé vozidlo kategórie L, M, N a O, ktoré má pridelené evidenčné číslo v SR a používa sa na podnikanie, bez ohľadu na to, že sa používa na podnikanie v SR alebo v zahraničí.
Nakoľko vo Vami uvedenom prípade ide o vozidlo so zahraničným evidenčným číslom, takéto vozidlo nie je predmetom dane z motorových vozidiel.

Podľa § 3 písm. e) zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel (ďalej „zákon č. 361/2014 Z. z.“) daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je zamestnávateľom a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie (na uvedenú skutočnosť nie je opodstatnené, či je zamestnanec je držiteľom vozidla uvedené platilo aj v roku 2013 aj 2014 ).
---
S pozdravom,
Ing. Lia Košalová

oddelenie služieb pre verejnosť
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.