valeriam
29.01.16,12:16
Stále mi nie je jasné- máme vozidlo v evidencii- pokazené, celý rok stojí, platí sa naň iba PZP - DP podávam, to áno, ale máme aj zaň uhradiť daň? Nemohla by som do riadku 19 napísať že 0 mesiacov?
kn-alka
29.01.16,12:23
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-motorovych-vozidiel#pouzivanie_vozidla_na_podnikanie

Čo sa na účely zákona rozumie pod pojmom „používane vozidla na podnikanie“

V zmysle § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Podľa tohto ustanovenia jedným z významných pojmových znakov podnikania je sústavnosť, teda úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane, pričom kritérium sústavnosti spĺňa aj sezónna činnosť, prípadne činnosť, ktorú podnikateľ na určitý čas preruší, napr. z dôvodu práceneschopnosti, nedostatku pracovných príležitostí, voľných dní, a pod. Na základe uvedeného, aj keď počas prerušenia činnosti sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel. Skutočnosť, že podnikateľ nepoužíva vozidlo každý deň, nespôsobí prerušenie samotnej podnikateľskej činnosti, z čoho vyplýva, že vozidlo je predmetom dane naďalej.

Príklad:

Z dôvodu opravy vozidla, ktorá trvala tri mesiace, došlo u podnikateľa k prerušeniu používania vozidla, ktoré je evidované v Slovenskej republike.

Nakoľko nepoužívanie vozidla nespôsobí prerušenie samotnej podnikateľskej činnosti, vozidlo evidované v Slovenskej republike je predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia.
valeriam
29.01.16,12:29
Ďakujem, mám to už všetko prečítané hádam aj odzadu :-( asi si zle vykladám pojem-predmet dane...
týmto vozidlom prejdeme o pár Eur do povinnosti preddaqvkov :-(
ďakujem však za tvoj čas a ochotu
avalik
29.01.16,12:34
Ak je vozidlo dlhodobo nepojazdne a nemieniete ho v blizkej buducnosti dat do prevadzkyschopneho stavu, mali by ste ho odhlasit z evidencie vozidiel ... tym by nastal zanik danovej povinnosti a aj povinnost platit PZP.
valeriam
29.01.16,12:44
sú to klienti a hovoria o tom už rok- kebyže som im povedala, že budú musieť platiť daň z MV aj za toto vozidlo, tak by konali rýchlejšie- preto sa cítim vinná a mrzí ma moja neznalosť :-(
Ďakujem dievčatá, aspoň už viem, ako to je správne, lebo pôvodne som mala riadok 19 vyplnený na 0 mesiacov
avalik
29.01.16,12:48
ty si danovy poradca alebo uctovnik? ak nie si danovy poradca, nemas si co robit vycitky, konatel je zodpovedny za odbornu starostlivost - ak si nezabezpeci danove poradenstvo externe, tak ma sam sledovat zakony