Marek Mokoš
29.01.16,14:52
Chcel by som sa spýtať ako mám účtovať výstavbu bytových domov - nehnuteľnosť, bola dohodnutá zmluva o dielo medzi objednávateľom (developrom) a zhotoviteľom (stavebná spoločnost). Ako mám účtovať vzniknuté náklady (dodavateľským spôsobom) u objednávateľa + obstaranie pozemku, mám používať účet 133/321 (MD) alebo klasicky účty 5**/321 a následne aktivácia 121/611 ? Ďakujem za každú radu.
Consultix
29.01.16,20:22
V prvom rade sa musis pozriet do postupov uctovania a rozhodnut sa, podla ktoreho paragrafu budes postupovat. Nastuduj si teda hlavne par 30 a par 30d postupov uctovania.
Ak sa v tom trocha zorientujes, tak napis a ja pohladam asi 30-stranovu metodicku pomocku :)
Marek Mokoš
30.01.16,08:51
Naštudované dane postupy mam, nejde o zákazkovú výrobu, zmluvne výnosy ani zmluvne rozpočtové náklady nie sú stanovené. Iba max.cena , cena diela. Fakturácie výstavby bude na konci. Ide skor o výstavbu nehnuteľnosti na predaj po ukončení. Pretože sa stavia od základov, kúpa pozemku - stavba - kolaudácia - predaj. Ale mozno sa mýlim...ďakujem za každú radu.
Marek Mokoš
30.01.16,08:53
ide podstate o developersku cinnost, kde objednávateľ našiel stavebnú firmu a objednávateľ potom predá byty.
eva0704
30.01.16,10:27
Naša firma tiež stavia nehnuteľnosť na predaj a ja pozemok a všetky náklady dávam na 133.
Marek Mokoš
30.01.16,10:32
skôr si myslím že rozdiel je vo výstavbe nehnutelnosti (teda uplne od začiatku) a v nehnutelnostiach, ktoré pevne stoja, prerobia sa, obstara pozemok a preda. V prvom variante by som siel cez naklady a následne aktivácia NV. a v druhom prípade podľa 133. Moj názor, podľa toho čo som vyčítal v postupoch.