timejka200
29.01.16,18:18
Szčo vykonáva práce na faktúru, fakturujú mu za prenájom priestorov,kde túto prácu vykonáva.Výdavok za nájom mi dám do služieb? Vedie jednoduché účtovníctvo.
Consultix
29.01.16,20:16
Fakturacia za priestory je sposob, ako obist zavislu pracu?
hanelie
29.01.16,21:15
áno - výdavok za službu
btw. Consultix vysvetlíš svoju otázku ?
veronikasad
29.01.16,21:25
aké práce ?
timejka200
31.01.16,17:56
no .....ja som to nevymyslela...
timejka200
31.01.16,17:57
vyrába pre jednu firmu zámky ....mesačne si fakturuje za svoje služby... a do nákladov si dáva prenájom miesta /miesto,kde vykonáva túto činnossť, čiže vyrába)takže myslím že je to ok
Consultix
31.01.16,21:05
Pozri sa do zakonnika prace, ze o com je zavisla praca. Pre naplnenie podstaty zavislej prace su stanovene nejake podmienky, ako naprikad:
- v priestoroch zamestnavatela
- s prostriedkami zamestnavatela...
Takze sikovnici sa snazia pracovnopravny pomer obist tak, ze ten pracovny stol (pracovny priestor) prenajmu zivnostnikovi. Potom to uz je praca v priestore, ktory si zivnostnik prenajima pre svoje podnikanie. Rovnako sluzobny mobil, sluzobny notebook a sluzobne auto ma zivnostnik prenajate od svojho "zamestnavatela", pardon, odberatela...
timejka200
02.02.16,05:47
no hej take veci v dnešnej dobre fungujú :)
hanelie
06.02.16,10:34
btw.:zákonník práce bol novelizovaný :
(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.

z otázky nie je zrejmé, či svoju činnosť vykonáva pre firmu, ktorá mu následne fakturuje za prenájom miestnosti
hanelie
06.02.16,10:45
btw. som zásadne proti tomu, aby niekto nariaďoval, aký vzťah si majú medzi sebou vytvoriť dvaja svojprávni ľudia - týka sa to najmä práce hoci by mohla vykazovať znaky závislej činnosti, nie je tomu tak - ako príklad uvediem . čistiace a upratovacie práce -
zaťaženie rôzneho charakteru pre malých zamestnávateľov živnostníkov je tak vysoké, že dodržiavanie všetkých zákonov nemôžu zvládnuť - aj po finančnej stránke aj po právnej stránke
Consultix
06.02.16,11:41
Je pravda, ze definica zavislej prace je uz od roku 2013 benevolentnejsia, ale podstata zostava nezmenena.
Samozrejme mas pravo byt zasadne proti tomu, aby niekto nariadoval aky vztah maju mat svojpravne osoby. Ak mas problem s tym, ze zakony su zle a podmienky zle nastavene. tak Tvoj problem asi nema riesenie. Obchadzanie zakonov nie je riesenim, nakolko bude mat za sebou nasledok prisnejsich obemdzeni a restrikcii.
hanelie
06.02.16,12:05
nie obchádzať , ale nachádzať prijateľné riešenia - hoci aj na hrane zákona - to je ešte dovolené :)
pozri to máš ako s pokutami od policajtov - niektorí si zmlsnú keď ti ju môžu napariť , iní ťa len napomenú - napr za telefonovanie, prekročenie rychl. nepoužitie pásov atď