evka222
29.01.16,18:24
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri nasledujúcom probléme. Som študentkou tretieho ročníka bc. štúdia na istej univerzite. Problémom je,že tento rok ma čaká skúška, ktorú z minnulého roka prenášam (t.z. že vlani som ju neurobila, a tento rok ju musím spraviť, ak sa chcem dostať ku štátniciam). Ak túto skúšku ani tento rok nespravím, tak ma zo školy vylúčia, čo je v súlade so študijným poriadkom (ŠP). Nie som vynikajúcou študentkou, avšak každá skúška je zvládnuteľná, s výnimkou tejto. Každý rok dotyčná vyučujúca vyhodí zo školy niekoľko študentov, tesne pred štátnicami, a to len preto, dovolím si povedať, že kritéria jej skúšky sú nezvládnuteľné, resp. takmer nezvládnuteľné, keďže niektorým spolužiakom sa tá skúška podarila urobiť. Jej skúška sa skladá v podstate z 3 častí. Počas semestra musíme napísať zápočty na 85% z jednotlivých tematických celkov, dokopy 4 semestrálne písomky (Tu nastáva prvé porušenie ŠP, v ňom sa totiž píše že zápočet alebo skúška sa považuje za zvládnutú, ak ju študent absolvuje aspoň na 65 %). Ak ste teda počas semestra prešli zápočtami, môžete ísť na samotnú skúšku, ktorá sa skladá z 2 častí. Doobedu píšete test,dostanete 3 obrázky a musíte k nim napísať latisnké popisy. (20-40 pojmov) (Ďalšie porušenie ŠP, nesmiete sa ani raz pomýliť, obrázky musíte napísať na 100% !!! ) A keď zvládnete aj túto časť, môžete pristúpiť k ústnej časti, kde som sa síce dostala, ale nejako som to už nezvládla a preto si celý tento kolobeh musím zopakovať. Možno sa pýtate prečo nekontaktujeme kompetentných. Daná pani PhD. doktorka je totiž vo veľmi dobrom vzťahu s dekanom fakulty, a dekan fakulty je zase veľmi dobrým kamarátom s rektorom univerizy. Padli už 2 vyučujúce, ktoré si nás, študentov zastali, prepustili ich. Aj to je dôvod prečo sme my, študenti ktorých sa nás to týka,ticho. Ešte dodám ,že neštudujem ani medicínu, ani veterinu, ale obyčajné učiteľstvo, a myslím si si, že pravidlá, ktoré musíme dodržovať my, by mali dodržovať aj vyčujúci, a teda mali by sa aj oni riadiť študijným poriadkom. Ako je možné že tieto podmienky sú schválené v informačných listoch? Ako jej to mohlo vedenie katedry schváliť? Počas troch rokov mal každý vyučujúci nejaké svoje pravidlá, no spodná hranica zápočtov, písomiek, seminárnach prác či ústnych skúsok, bola 65%, tak ako je to v ŠP. Až na skúšku pani doktorky XY. Za akýkoľvek nápad na riešenie Vám vopred ďakujem.
korela
30.01.16,16:02
Pridaj 5 príspevkov na Poradu, kde chceš, napr. aj do receptov, potom budeš môcť prijímať SS, súkromné správy. Pokúsim sa ti navrhnúť postup.
Mrzí ma však, že si v texte uviedla - obyčajné učiteľstvo.
Čo a ako máte nastavené, komentovať nebudem.
Mila123
30.01.16,16:07
čo je to za predmet??? nepýtam sa na VŠ.....
evka222
30.01.16,16:09
obycajne ucitelstvo som napisala preto, lebo uz som absolutne demotivovana celym pristupom nasej fakulty a celej univerzity...clovek sa na studium tesil, ale pocas 3 rokov mu zobrali vsetky idealy...clovek sa do skoly netesi,naopak,bojime sa tam chodit...ked pocuvam ostatnych kamaratov z inych univerit,ticho im zavidim :( preto ta demotivacia z mojho prispevku....no pokusim sa pridat nejake tie prispevky
evka222
30.01.16,16:14
systém živočíchov
alaya1
30.01.16,16:34
Ak si myslis, ze su napojenia na dekanat, potom rektorat, neostava ti nic ine, ako sa obratit na MS SR sekcia vysoke skolstvo a ziadat vysvetlenie. Su povinni presetrit a odpovedat na kazdy podnet, ale vysledok moze byt akykolvek a potom nasledky na skole si ponesies ty. Ak sa da, mala by si prestupit na inu VS, ak si myslis, ze tato nesplna tvoje predstavy, pripadne poziadaj o komisionalne skusky, ale to tiez nie je zaruka uspechu.
Mila123
30.01.16,16:40
a čo bude prestupovať do 2. ročníka????
evka222
30.01.16,16:41
Prijimaju aj anonymne podnety? Neviem ci to moze byt este horsie,ako to je,ved uz teraz kazdy rok vyhodi niekolko studentov,ktori po 3 rokoch studia mozu zacat odznova a vsetko si platit,takze toto by som nerada zazila. S prestupom by boli problemy, kazda VS ma svoje pravidla a urcite by mi neuznali vsetky skusky, kedze kazda skola ma trocu ine kriteria ku vyucovanym predmetom. Ked uz si spomenula komisionalne skusky, kedy ma na ne vysokoskolak narok? Resp. ako je to s dekanskym terminom? co ja viem,tak nikomu este dekansky termin na nasej fakulte nebol schvaleny...na kazdu skusku mame jeden riadny,a jeden opravny termin, ziadny dekansky...ten sa spomina len v ŠP,ale nikomu nebol nikdy schvaleny,aspon co som ja pocula
alaya1
30.01.16,16:42
preco 2 rocnika? Treba precitat studijny poriadok danej VS, vo vynimocnych pripadoch je prestup mozny aj pocas akademickeho roka.
alaya1
30.01.16,16:49
Na skusky mas 1 riadny a 2 opravne terminy, pri prenasani skusky 1 riadny a jeden opravny.pri preneseni ten opravny je uz pred komisiou, takze tam by bola cesta, ak su seriozni. vsetko si nastuduj v studijnom poriadku tvojej fakulty, su tam odlisnosti. Co sa tyka podania na MS SR, musis uviest meno, ved ako by ti odpovedali a ako by si potom argumentovala? Ak ta maju vylucit je ovela lepsie prestupit a pripadne doplatit jeden akademicky rok, ako stratit vsetko.
evka222
30.01.16,16:55
na nasej univerzite plati to,co som napisala...jeden riadny + jeden opravny termin...aj pri prenasani skusky su rovnake pravidla,ziadna komisia...skuska prebieha u nej a nikto nie je pritomny v jej kancli iba student a ona...vidim ze to zase bude neriesitelne :/ dakujem za rady,skusim sa teda pozriet na ostatne VS ako je to,keby som tam prestupila a ze ktore skusky by mi pouznavali...
alaya1
30.01.16,16:59
tak to nie je mozne, v studijnom poriadku je jasne napisane a plati to stale, ze je 1. riadny a 2 opravne terminy. Zelam ti, aby sa ti podarilo problem vyriesit.
evka222
30.01.16,17:05
kazda skola si vsak vytvara vlastny studijny poriadok, podla ktoreho sa musime riadit...vedela by si mi pripadne povedat cislo zakona ktoreho sa to tyka?
zanetth
30.01.16,17:12
Môj syn študuje na FIIT STÚ a tiež majú len jeden riadny termín skúšky a jeden opravný, pričom takto to majú uvedené aj v študijnom poriadku školy. Zaujímalo by ma, či je zákon o vš nadriadený študijnému poriadku školy? Podľa mňa by mal byť... v tom prípade by sa dalo odvolať na tento zákon. Zadávateľke nezávidím, je to škoda, že na niektorých vš existujú pedagógovia s takýmto prístupom.
alaya1
30.01.16,18:12
Ak to praktizuju fakulty inak, zjavne nepodlieha.
Moze si ho len preniest.
Asi to pocitaju tak - riadny termin + opravny = neprospeje /2 terminy/
pri preneseni 1riadny jeden opravny/komisia/- takze spolu su to 1 riadny 2 opravne a komisionalny- ako keby dekansky.
81janka
30.01.16,19:12
Ach jaj, študujem len OBYČAJNÉ učiteľstvo... A potom chcem robiť čo? Štrajkovať? Alebo ide len o ďalší z prípadov, kedy ide niekomu o získanie akéhokoľvek titulu z akéhokoľvek odboru - len, aby som niečo mal?! No k veci: Pre všetkých (študentov i vyučujúcich) je záväzný v prvom rade študijný poriadok danej fakulty. Ak sa v študijnom poriadku píše, že máš nárok na 1 riadny a 1 opravný termín v prvom roku a potom 1 riadny a 1 opravný termín pri opätovnom zapísaní si predmetu, tak je to tak. S niečím takým, ako býval kedysi "dekanský termín", som sa od zavedenia kreditového systému na našich VŠ ešte nestretla. A čo sa týka podmienok absolvovania jednotlivých kurzov, tie sú väčšinou stanovené v informačných listoch predmetov - tie však neschvaľuje len vedenie katedry, fakulty či univerzity, tie totiž v rámci akreditačných procesov prechádzajú aj ministerstvom školstva. A teda - ak odbor bol akreditovaný, tie podmienky, ktoré sú uvedené v ILP, schválil niekto hore, nie ten, kto je "blízky" Tvojej vyučujúcej.
alaya1
30.01.16,19:29
Na urcitych VS je mozne poziadat o komisionalne preskusanie, predtym "dekansky termin". je to uvedene aj v studijnom poriadku, , ako pises, je to rozne, podla univerzit a fakult.
evka222
30.01.16,19:42
slovo obyčajné treba brať s nadsázkou...nakoľko býva učiteľstvo častokrát podceňované v porovnaní s odbormi ako medicína farmácia či veterina, kde verím, majú skúšky o dosť náročnejšie ako na "obyčajnom" učitestve...a navyše v jednom z komentárov som už uviedla, že po 3 rokoch štúdia som dospela k demotivácii aj napriek danej vyučujúcej, a ak úspešne prejdem Bc. štátnicami, pravdepodobne budem pokračovať vo vedeckom smere alebo určite na nejakej inej univerzite, keďže aj naši učitelia nám odporúčajú, aby sme čím skôr zdvihli kotvy a odišli z našej "slávnej" univerzity....práca učiteľa je určite krásna, no ľudia ako dotyčná vyučujúca človeka len a len demotivujú.....čiže ak aj niekto zhora schválil dané podmienky, ktoré sú jednnoznačne v rozpore so stanovami študijného poriadku, máme sa tváriť, že je všetko v poriadku a máme tolerovať do očí bijúce porušovanie pravidiel? Čiže zbytočné je riešiť to, aj tak si nepomôžeme? Takto to naozaj funguje v bežnom živote, žiaľ, lenže človek ako ja neznáša nespravodlivosť a snažím sa zistiť všetky moje práva. Preto si vážim názor každého z vás.
evka222
30.01.16,19:43
vies prosim ta, komu treba adresovat ziadost o KP? v nasom studijnom poriadku sa nic take neuvadza
alaya1
30.01.16,19:45
najkompetentnejsiu odpoved dostanes na dekanate, rektorate a na MS SR.
81janka
30.01.16,20:01
A kto prispieva k tomu, že toto povolanie je také podceňované? Na základe čoho veríš tomu, že skúšky na iných odboroch sú oveľa náročnejšie? Nemôže to byť naopak? Nemal by byť práve učiteľ ten, ktorý má náročnejšie skúšky preto, že keď jedného dňa školu skončí a "náhodou" zostane v školstve, mal by svoje získané vedomosti odovzdávať ďalej? Čiže tieto vedomosti by mali mať určitú úroveň? Nepoznám človeka, ktorý by znášal nespravodlivosť, treba si však uvedomiť, že tak, ako má každý z nás nejaké práva, má aj svoje povinnosti. Ako píše alaya 1, treba sa obrátiť na kompetentných - čo škola, to iné pravidlá. Pokiaľ nevieme, kde študuješ, kompetentne Ti neporadíme...
korela
30.01.16,20:59
Nerátajú sa komentáre ako príspevky, ide o odpovede, ktoré sa dajú hodnotiť, najjednoduchšia cesta sú recepty, zdravie a pod. Nedajú sa ti ešte poslať SS.
Ten predmet si okamžite vymaž.
alaya1
30.01.16,21:32
ak ho prenasa z minuleho roka, nemoze ho odobrat
evka222
30.01.16,21:56
nemozem si ten predmet vymazat,nakolko som uz tretiacka a ten predmet je povinny,musim ho absolvovat
avalik
30.01.16,22:33
alaya, tvrdis, ze " .. v Zakone o VS je jasne napisane a plati to stale, ze je 1. riadny a 2 opravne terminy. " - mozes uviest konkretny §?
alaya1
31.01.16,06:55
avalik, dakujem za upozornenie, malo tam byt v studijnom poriadku, tak ako som aj uvedla v 1.a 2. komente pod prispevkom.Takze to opravim aj v tom tebou citovanom.
sosak
31.01.16,08:30
cit: A keď zvládnete aj túto časť, môžete pristúpiť k ústnej časti, kde som sa síce dostala, ale nejako som to už nezvládla a preto si celý tento kolobeh musím zopakovať.
------------------------------------------------------
Môj názor je taký, že nemáš predpoklady na zvládnutie štúdia. Nepomôže ti žiadna sťažnosť na porušovanie študijného poriadku zo strany profesorky, alebo VŠ. Zamysli sa nad sebou, prečo si ústnu časť nezvládla. Je úplne normálne, že študenti sú vylúčení keď nezvládajú učivo na danej VŠ.
ninka24
31.01.16,09:32
Hm práva a povinnosti.....Bez ohľadu na daný problém, ktorý sa tu rieši, som si spomenula na vlastné "zážitky" zo skúšok a povedzme si na rovinu - takto to u nás proste funguje! Či bol systém skúšok ako kedysi, žiadne kredity, len zápočty a skúška 1 + 2 opravné a + dekanský, alebo dnes. Vždy sa nájdu "učitelia" ktorý majú vlastné pravidlá, vždy! Je fajn, že sa snažíš s tým niečo urobiť, ale povedzme si na rovinu aj to, že aj keby sa ti podarilo niečo dosiahnuť, tvoju skúšku to už neovplyvní, pretože pomaly končí zimné skúškové a začína letný semester.... Viem, ja ťažké sa s tým vyrovnať, ale nič iné okrem sebazaprenia ti momentálne nepomôže. Všetku energiu treba sústrediť na učenie! Systém vertebrata a evertebrata je malina, oproti tomu čo príde... ;) Ach jo, ako by to bolo včera..... "Ak ty nevybabreš sa systémom, systém vybabre s tebou" !!!!! vždy to platilo a platiť bude!
alaya1
31.01.16,10:01
ako toto mozes niekomu napisat, ked ho ani nepoznas!. Kvoli tomu, ze neurobila jednu skusku nezvladla studium? ved je v poslednom rocniku Bc. studia. Kto studoval vie, ako to chodi na skuskach. ze tam mnohokrat vedomosti nie su na 1. mieste. Som znechutena takymito prispevkami!.
korela
31.01.16,10:35
evka, zmaž, zruš svoj príspevok zo včera o 18:14, už keď si písala o latinských názvoch, tak mi bolo jasné, o aký predmet ide, Slovensko je malé, nekoleduj si o nepríjemnosti, už máš dostatočný počet príspevkov? nedá sa ti písať ešte ešte SS
sosak
31.01.16,10:53
tých skúšok neurobila viac! neurobila ju v 2.ročníku, preniesla do 3.ročníku a neurobila! To nezvládla 2. ročník, podľa mňa nemá predpoklady na štúdium.
sosak
31.01.16,11:07
pre hodnotiaceho: komentár, nie odpoveď. V mojej rade je napísané: Nepomôže ti žiadna sťažnosť na porušovanie študijného poriadku zo strany profesorky, alebo VŠ.
alaya1
31.01.16,11:20
mnoho studentov neurobi niektoru skusku, ved na to su tie moznosti opravy a hodnotiaca skala, ona tu opravu este neabsolvovala,P.S. skusa ju odborna asistentka, nie profesorka!.
korela
31.01.16,14:40
sosak, teba ešte život nepreplieskal dostatočne, aby si ho pochopil? nič o tej študentke nevieš, predpokladám, jej zdravie, rodinné pomery, či si na seba nezarába, a iks ďalších možností. môjmu dieťaťu sa prišlo na dg po rokoch až v druhom ročníku, išlo na prednášky s krvácajúcim žalúdkom, nesmierna slabosť po celý čas štúdia, diéta zabrala za rok ako-tak, chýbalo na jednej jedinej prednáške počas celého štúdia, prospech veľmi slušný napriek všetkému, žiadny dekanský ani raz, ani si nespomínam, či sa niekedy opakovala nejaká skúška, musím sa opýtať, zamysli sa nad sebou, trochu objektivity z tvojej strany by bolo vhodné pripojiť.
sosak
31.01.16,15:41
@alaya1, vidím, že máš problém pochopiť písaný text. Poriadne si prečítaj, čo zadávateľka napísala. Sťažuje sa na profesorku a jej hodnotenie...Neskúša ju asistentka, to máš odkiaľ? V 2. ročníku mala zo systému živočíchov Fx, ale získanie kreditov za celé študijné obdobie umožňuje v 3. ročníku si chýbajúce kredity za predmet, ktorý nezvládla v 2. ročníku doplniť. To znamená, že v 2. ročníku mala jeden riadny a druhý opravný, hodnotenie Fx. V 3. ročníku mala možnosť si kredity doplniť, v riadnom termíne, hodnotenie Fx a teraz má len jednu jedinú možnosť v opravnom termíne a keď neurobí, bude vylúčená z VŠ. Spolu neurobila z jedného predmetu 3 skúšky, tj. 3 x Fx!!!! Trvám na tom, že zadávateľka otázky evka222 nemá predpoklady na zvládnutie štúdia na danej VŠ, keď 3x daný predmet nespravila.
Je mi ľúto, že zadávateľke otázky dávate vo svojich príspevkoch falošné nádeje formou sťažností na profesorku cez MŠ, atď, namiesto toho, aby sa učila.
sosak
31.01.16,15:45
@korela, papagáj, ešte sa batérie nevybili, sú dobíjané zo siete 220V.
alaya1
31.01.16,15:46
Nema vyznam s tebou sosak sa natahovat, , len odcitujem cast textu v otazke "... Daná pani PhD. doktorka ..."
Na VS je akademicky titul Prof. takze ju skusa doktorka, nie profesorka. To je len malickost, neznaly akademickych titulov na VS moze mat v tom nejasno. Ja zelam dievcine, aby jej to dobre dopadlo a aby to nevzdavala.
sosak
31.01.16,15:54
Ja si želám, aby takýchto absolventov bolo čo najmenej. Tupých ľudí je na svete dosť.
avalik
31.01.16,16:21
alaya, nie kazdy profedor skusa ... skusaju aj odborni asistenti ... ak raz je zodpovedna za vyuku dotycna PhD, tak aj skusa - je uvedena v Informacnom liste predmetu, a aj studijnom plane ... Studijny program, studijny plan aj Informacny list predmetu su riadne schvalene a uverejnene dokumenty. Ak niekto nezvladne ucivo v pozadovanom rozsahu, tak mu nepomoze ani vypisovanie na MS ... x ludi vyletelo zo skusok a nasledne zo skol, takze zadavatelka nebude ani prva ani posledna ak vyleti, lebo namiesto ucenia len mrha casom vypisovanim na fora a okydavanim skusajucej
alaya1
31.01.16,16:26
avalik, myslim, ze ovladam strukturu akademickej obce. reagovala som len na urcity prispevok. Co sa tyka tej studentky, ja nie som kompetentna, ani ty, ani nikto, aby sme hodnotili jej mozgovu kapacitu a schopnost studovat. Bola polozena konkretna otazka, trebalo len na nu konkretne odpovedat. Urobila som to.Vravi to aj etiketa Porady "Odpovedám tak aby bola moja odpoveď užitočná bez zbytočných a najmä kritizujúcich komentárov.". Slecna konkretne napisala, kde a ako a porusuje studijny poriadok a hladala odpoved, kde sa moze domahat objektivnej odpovede. Je tak slovenske, zhodit cloveka a pritom ma 3 roky VS studia za sebou. kto chodil na VS vie, ako to tam chodi.