lucy1369
29.01.16,20:17
Zdravím,
keďže sa v takýchto veciach veľmi nevyznám, chcem Vás poprosiť o radu. Mám 20 rokov a študujem na VŠ, keďže po ukončení školy sa budem musieť osamostatniť, chcem si našetriť čo najviac. Mesačne by som vedela dať bokom okolo 150-200eur. Poradťe mi prosím, kde sa dá najvýhodnejšie sporiť, keďže ide o bývanie. Ďakujem a prajem pekný deň
buchač
29.01.16,19:30
Poviem Ti inak.

Daj, kde len chceš...do hociakej banky.
Len, pre všetkých svatých, nechoď do žiadnej stavebnej sporiteľne.
Ono to už nie je až tak výhodné, ako by sa zdalo a ako to bejvávalo.
Nandrolon
30.01.16,16:13
Este je to vzdy o chlp viac ako banka. Staci excel a nahodit data /poplatky, istinu, urok/.
Katy a R
30.01.16,16:43
keď chceš naistotu - porovnaj si terminované vklady v rôznych bankách ... prípadne sa orientuj podľa svojich sympatií :) Až také veľké rozdiely nie sú https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjw9PraitLKAhXCJXIKHZwvB00QjBAIJDAB&url=https%3A%2F%2Fwww.financnahitparada.sk%2Ftermi novane-vklady&usg=AFQjCNGfnyqLrllLkSAIPoqPhGNxz74pkw
stavebné sporiteľne sú takisto banky, ako všetky ostatné ... len k úroku tam navyše môžeš získať ešte štátnu prémiu. nie je to už - ako bejvávalo - ale furt ešte obstojné ..
buchač
30.01.16,17:17
Tak Ti poviem inak.

Budeš sporiť v stavebnej niekoľko rokov.
Následne si ideš kúpiť byt a využiješ úver v stavebnej.
Po určitej dobe zistíš, že tie úroky sú nejak vysoké a chceš prefinancovať úver.
Nájdeš si banku a prefinancuješ...no pri splatení-prenesení úveru zistíš, že si fásol aj kua vysokú pokutu.

...a ver mi, že vravím z vlastnej skúsenosti.
Pri prenesení úveru cca 25.000€ bola pokuta 1.800€...
Ale aj tak sa mi to oplatilo...
Katy a R
30.01.16,17:30
čo sem pletieš prenesenie úveru - pýta sa na SPORENIE. (a že si si ty nezisti podrobnosti a dostal si pokutu - čia chyba?)
Nandrolon
30.01.16,17:34
Realita je vacsinou taka, ze stavebne sporenie sa vyuziva iba ako sporenie. Potom prachy vyberies a kupis si nieco...
Kvoli uveru si stav. sporenie urcite netreba zakladat.
Mam zmluvu asi 9 rokov, furt ma lamali nech ju ukoncim a zalozim novu, co je hovadina, lebo nova zmluva ma aj nove podmienky. Podmienka pre priznanie premie nesuvisi s dlzkou zmluvy ani s prekrocenim cielovej sumy. Akurat minuly rok uz znizili urok na 0,7% per anum... Asi na valnej hromade...
Katy a R
30.01.16,17:37
ja má stále 3%tnú :)
buchač
30.01.16,17:40
Katy a R (Dnes 19:30) čo sem pletieš prenesenie úveru - pýta sa na SPORENIE. (a že si si ty nezisti podrobnosti a dostal si pokutu - čia chyba?)
=======================
Žiadna chyba...o tejto pokute som vedel.
-----------------------------------
Nepletiem...skôr taká výstraha.


Ale mne je v podstate jedno...
buchač
30.01.16,17:43
Nandrolon (Dnes 19:34)
Kvoli uveru si stav. sporenie urcite netreba zakladat.
Mam zmluvu asi 9 rokov, furt ma lamali nech ju ukoncim a zalozim novu, co je hovadina, lebo nova zmluva ma aj nove podmienky.
======================
LEN 9 rokov ???

Bol som ich zákazníkom od vzniku PSS...vtedy to bolo iné, teraz na trt.
...ani vindru by som im už nedal k dispo.
Nandrolon
30.01.16,17:47
Ps: nie je to 1. zmluva
Ps2: zarobkovo cinny som iba 15+ rokov
Nandrolon
30.01.16,17:58
Katy a R - aj manzelka ma 3%.
jelalim
31.01.16,11:50
1. v dnešnej dobe, uroky na zhodnotenie su velmi slabe, asi vsade, takze nahodnym vyberom na cokolvek :)
veronikasad
31.01.16,11:59
Pridám vlastnú skúsenosť so stavebným sporením pred pár rokov, neviem či také podmienky platia aj dnes.
Dcéram som založila na strednej škole stav.sporenie, keď ukončili VŠ, mladšia si chcela kúpiť byt, s úverom v PSS neuvažovala, výhodnejšie podmienky jej ponúkla banka, v ktorej mala dlhé roky účet.
Naivne som si myslela, že keď požiadame o výplatu nasporených prostriedkov zo stav sporenia (splatnosť zmluvy dávno uplynula), o pár dní ich budeme mať na účte. Omyl - najskôr prišlo písomné "opýtanie", či zmluvu naozaj chceme rušiť a potom sme čakali na výplatu minimálne tri týždne, možno aj mesiac ...
Tak som musela zrušiť termínovaný vklad, aby som vykryla zálohu na dcérin byt, lebo realitka čakať nechcela ...
buchač
31.01.16,12:00
Nandrolon (Včera 19:58) Katy a R - aj manzelka ma 3%.
=======================
Úrok jak sviňa...;)

Poplatky ani neriešim ...teda radšej.
Nandrolon
31.01.16,13:30
Furt lepsie ako aktualny najvyssi na trhu 1,6 %
buchač
31.01.16,13:40
Nandrolon (Dnes 15:30) Furt lepsie ako aktualny najvyssi na trhu 1,6 %
===========================
Nandrík, Nandrík...
Poviem teda inak...

Onehdá som mal sporenie v PSS. Súrne, ale veľmi súrne som potreboval love...ešte aj z normálnej banky by to trvalo cca 3 dni.
PSS by mi love dalo až po 2-3 týždňoch...a samozrejme aj s náležitými pokutami, poplatkami a inými onačinami.

Môj názor na tie %%% na termiňákoch je asi taký...
AK nemáš dostatok zbytočných love, tak sa to proste neoplatí...teda pre bežného jedinca.
Zbytočné myslím čiastku MINIMÁLNE od 50.000€ a vyššie...
Nandrolon
31.01.16,13:52
A podla teba je lepsie mat 40000 v sufliku, ci ako?
A hlavne ziadne reci o investovani...
Proste ak chces 50 litrov mat ako rezervu v likvidnom stave, riesenie je jedine terminak, alebo suflik.
buchač
31.01.16,15:01
Podľa mňa je tých 40 litrov taká vhodnejšia cifra na bežnom účte...


Kuwa, len keby som ich aj mal...;)...tých 40 litrov...
Nandrolon
31.01.16,15:27
Ja drzim na beznom ucte taky limit, aby som v den vyplaty bol na nule, pripadne par eur/desiatok eur v minuse.
Akonahle ponabiehaju prachy, do dvoch-troch dni su prec /prechodny ucet/, ak uz je na ucte ciastka, ktorou sa treba zaoberat, idu zasa uz na konkretne vklady a investicie.
40 litrov bezurocne na ucte :-))), jedine ak je to mesacny prijem a nechce sa dotycnemu tym kazdy mesiac zaoberat.