adinka55
02.11.04,08:01
Vie mi prosim niekto poradit? Tohoto roku som kupila osobny automobil. Teraz sme k nemu zakupili zimne pneumatiky. Mozem si uplatnit narok na odpocitanie DPH pri kupe zimnych pneumatik, kedze v zakone kde pisu o prislusenstve vozidla nie su pneumatiky uvedene? Z pohladu dani z prijmu to mam zrejme brat ako technicke zhodnotenie.

Dakujem za vsetky odpovede.
Paula
02.11.04,07:17
DPH možno odpočítať. Na zimné pneumatiky je 50%-ný názor podľa mojich skúseností. Moji klienti si žiadajú ich nákup dať priamo do nákladov.
Viera
02.11.04,07:56
A nie sú zimné pneumatiky náhradný diel ?
MirkaV
02.11.04,08:22
podobne ako PAULA :)
Lucy
02.11.04,08:36
Na zimné pneumatiky si odpočítaš DPH a nezvyšujú cenu auta.
emily
02.11.04,08:40
Prvé zimné pneumatiky zvyšujú cenu auta, dalšie či už zimné alebo letné, sú už náhradný diel. To je názor auditora. Vyber si človeče. DPH uplatníš.
Zuzka
02.11.04,09:08
Tiež som toho názoru, že zimné pneumatiky možno účtovať priamo do nákladov (501 AU - DHM do 30 tis.) a DPH si odpočítam. Podľa mňa to nie je technické zhodnotenie auta. Auto bude mať stále tie isté technické parametre, nič sa tam nezmení, iba sa zvýši bezpečnosť šoféra pri riadení.
adinka55
02.11.04,09:29
Dakujem vsetkym za radu ohladne DPH a naroku na odpocitanie. Ako vsak sledujem vacsi problem je s danou z prijmu a uplatnenim do nakladov.
Keby som tie pneumatiky kupila iny rok nez auto, tak je mi to jasne ze by som to davala priamo do nakladov. Lenze automobil je to kupovany v tom istom roku ako pneumatiky. Vtedy si myslim ze by bolo vhodne to pripocitat k obstaravacej cene automobilu a odpisovat spolu s autom.
Co vy na to?
agata
02.11.04,09:30
Súhlasím s emily.
d.varmeda
02.11.04,17:44
Ako by to bolo z kupou a montazovu splynovaca. neviem si stym poradit. Dakujem
Viera
03.11.04,06:31
Prvé zimné pneumatiky zvyšujú cenu auta, dalšie či už zimné alebo letné, sú už náhradný diel. To je názor auditora. Vyber si človeče. DPH uplatníš.
Môj šéf na problém zimných pneumatík reagoval tak, že ani daňoví úradníci nenosia v zime letné topánky a vôbec to nepovažujú za modernizáciu, tak prečo by potom malo byť jeho auto považované "za modernizované", keď zimné pneumatiky sú nutnosť. Letné a zimné pneumatiky sa nepoužívajú súčasne, nedochádza k rozšíreniu vybavenia, nahrádzajú sa vzájomne. Veď ešte nedávno sa hovorilo o tom, že sa zimné pneumatiky mali používať u všetkých áut zo zákona.
emily
03.11.04,07:46
Môj šéf na problém zimných pneumatík reagoval tak, že ani daňoví úradníci nenosia v zime letné topánky a vôbec to nepovažujú za modernizáciu, tak prečo by potom malo byť jeho auto považované "za modernizované", keď zimné pneumatiky sú nutnosť. Letné a zimné pneumatiky sa nepoužívajú súčasne, nedochádza k rozšíreniu vybavenia, nahrádzajú sa vzájomne. Veď ešte nedávno sa hovorilo o tom, že sa zimné pneumatiky mali používať u všetkých áut zo zákona.
Viera ja s Tvojim šéfom súhlasím, len naša auditorka nie.
Katty
03.11.04,08:27
Ako by to bolo z kupou a montazovu splynovaca. neviem si stym poradit. Dakujem
myslím že splyňovač by bol považovaný za modernizáciu a zvyšoval by hodnotu auta ako technické zhodnotenie, záleží však na cene, DPH sa môže odpočítať.
Viera
03.11.04,08:39
Na školení nám raz otázku technického zhodnotenia auta lektorka vysvetľovala nasledovne : Daň z príjmov jasne nedefinuje čo je technické zhodnotenie osobného auta, ale ako pomôcku môžete použiť definíciu príslušenstva zo zákona o DPH. V §49 ods. 6 pism. b je vymenované príslušenstvo auta, pri ktorom nemôžete odpočítať DPH. Toto príslušenstvo je všetko, čo musíte pripočítať k hodnote auta a spolu s ním odpisovať ( ak presiahne limit 30tis. Sk ). Zimné pneumatiky medzi nimi nie sú ....
Mickya
10.11.04,13:27
Suhlasím s Vierkou,
DPH sa odrátať môže a nedávam ako technické zhodnotenie.
fasia
20.11.04,13:42
mám ešte trošku inú situáciu ako vyššie popísané pneumatiky. Podnikateľ má auto na lízing kúpené v tomto roku. K zimným pneumatikám si kupoval aj plechové disky teraz v novembri. K letným pneu používa zliatinové ktoré sú zahrnuté v cene auta. Dajú sa plechové disky považovať za drobný majetok? Podotýkam že v paragrafe 49 zákona o dph nie sú uvedené ako príslušenstvo žiadne disky.
Zuzka
20.11.04,14:19
Ja by som disky zúčtovala priamo do nákldov, tak ako aj zimné pneumatiky. Nevidím v tom rozdiel.
Paula
20.11.04,14:34
Súhlasím so Zuzkou.
fasia
20.11.04,18:56
To Zuzka,Paula

Ďakujem.. nebola som si celkom istá :)
ESTER
21.11.04,11:37
Myslím si, že aj keby prvý nákup pneumatík bol tech.zhodnotením, ale ich celková cena by v úhrne nedosiahla výšku 30 tis., v tomto prípade nie sú splnené obe podmienky aby sme mohli hovoriť o tech.zh. v pravom slova zmysle. Bude to teda priamy náklad.
Mickya
23.11.04,10:17
Hm, poradíte mi, prosím, ak podnikateľ kúpi naraz zimné a aj letné pneumatiky na auto, ktoré ešte nie je odpísané? Ak sumu sčítam, vyjdú nad 30 tis.
Čo s tým? Nemusím urobiť na letné pneu tech. zhodnotenie?
Ďakujem
Paula
23.11.04,10:27
Nezhodnocovala by som a nákup pneumatík by som dala do spotreby.
nika.sum
24.01.06,06:52
Este raz sa k tomu vratim, aby som si to potvrdila. Podnikatel kupil osobny automobil r. 2005, toho isteho r. si dokupil zimne pneumatiky. Na DPH ma narok a aj ked ide o ten isty rok mozem to dat priamo do nakladov alebo navysit obstaravaciu cenu automobilu?
nika.sum
24.01.06,07:24
Skuste mi to potvrdit alebo ma opravit prosim
Pepa
24.01.06,07:38
Este raz sa k tomu vratim, aby som si to potvrdila. Podnikatel kupil osobny automobil r. 2005, toho isteho r. si dokupil zimne pneumatiky. Na DPH ma narok a aj ked ide o ten isty rok mozem to dat priamo do nakladov alebo navysit obstaravaciu cenu automobilu?
Zimné pneumatiky nezvyšujú cenu auta - treba to dať do spotreby a DPH uplatniť.
Tweety
24.01.06,07:39
Este raz sa k tomu vratim, aby som si to potvrdila. Podnikatel kupil osobny automobil r. 2005, toho isteho r. si dokupil zimne pneumatiky. Na DPH ma narok a aj ked ide o ten isty rok mozem to dat priamo do nakladov alebo navysit obstaravaciu cenu automobilu?
Je to spotrebný materiál 501AE.:eek:
Ninna
24.01.06,07:40
Podľa mňa priamo do nákladov, ak zimné pneumetiky dám ako zhodnotenie tak sa mi môže stať, že v priebehu odpisovania budem kupovať ďalšie zimné.
nika.sum
24.01.06,07:44
Dakujem vsetkym za odpovede
nika.sum
24.01.06,10:23
Prosim Vas v ktorom paragrafe akeho zakona najdem vymenovane co patri do prislusenstva osobneho automobilu?
renča1
24.01.06,10:43
Prosim Vas v ktorom paragrafe akeho zakona najdem vymenovane co patri do prislusenstva osobneho automobilu?

V §49 -odpočítanie dane v bode 7 zákona o dph máš vymenované príslušenstvo os.autom., kde ti nevzniká nárok na odpočet dph. Tie ktoré tam nenájdeš si dph môžeš uplatniť.:)
Macka
11.10.06,09:53
Keďže nechcem zakladať novú tému,prosím o Váš názor.Cez internet sme kúpili z ČR zimné pneumatiky pre osobné auto na leasing.Sme platcovia DPH.Náš dodávateľ je platca DPH.Faktúra je vystavená bez DPH.Máme si túto faktúru samozdaniť tak ako to pri nadobudnutí tovaru z ČR a máme nárok na odpočet? Pneu dám do spotreby keďže je to do 30 000 a tiež si nemyslím,že je to technické zhodnotenie vozidla.Len ma zaujíma ako je to s DPH.
Ďakujem
Tweety
11.10.06,09:54
Keďže nechcem zakladať novú tému,prosím o Váš názor.Cez internet sme kúpili z ČR zimné pneumatiky pre osobné auto na leasing.Sme platcovia DPH.Náš dodávateľ je platca DPH.Faktúra je vystavená bez DPH.Máme si túto faktúru samozdaniť tak ako to pri nadobudnutí tovaru z ČR a máme nárok na odpočet? Pneu dám do spotreby keďže je to do 30 000 a tiež si nemyslím,že je to technické zhodnotenie vozidla.Len ma zaujíma ako je to s DPH.
Ďakujem
Fa samozdaníš. Pneu idú rovno do spotreby 501AE. Ak ste platcami dph, tak si zároveň uplatníš odpočet a výsledný efekt zo zdanenia bude 0.
Macka
11.10.06,10:01
To bola ale rýchla odpoveď.Ďakujem.
apo
16.10.06,09:21
Do tejto témy pridávam problém:

Navigačné zariadenie, ktoré je teraz v širokej ponuke by ste poraďáci účtovali ako príslušenstvo k osobnému automobilu, alebo ako samostatnú hnuteľnú vec nakoľko ono sa dá používať aj pri pešej chôdzi v cudzom meste.

Akú očakávame reakciu od daňových kontrolórov.

apo
Milan Benka
16.10.06,09:25
Navigačné zar. nie je vymenované ako príslušenstvo v §49/7b z dph
Paula
16.10.06,09:42
Navigačné zar. nie je vymenované ako príslušenstvo v §49/7b z dph

mimotemy kým ho nedopíšu , aby nám urobili "radosť":rolleyes:
seda
05.12.07,10:52
Dobrý deň, poradíte mi? Je technickým zhodnotením montáž centrálneho zamykania na úžitkovom vozidle? Ďakujem
Vladimír Ozimý
05.12.07,11:14
podľa mňa je :) je to modernizácia auta...ak je do 30 tis môže jednorázovo odpísať...teda zahrnúť do spotreby
Tweety
05.12.07,11:21
podľa mňa je :) je to modernizácia auta...ak je do 30 tis môže jednorázovo odpísať...teda zahrnúť do spotreby
Pri posúdzovaní ceny nezabudnúť, že je to cena spolu za centrál a jeho montáž. Centrál je príslušenstvom MV.
seda
05.12.07,11:30
Na faktúre je rozpísané: riadiaca jednotka centrálneho zamykania 850,-, automatický spínač svetiel 750,- a montáž, odskúšanie 1.000,-, ja som myslela, že to všetko dám do réžie. Asi to je zle.
apo
05.12.07,11:49
podľa mňa je :) je to modernizácia auta...ak je do 30 tis môže jednorázovo odpísať...teda zahrnúť do spotreby

Táto RADA je správna, ale iba ak modernizovaný DHM má zostatkovú cenu NULA.
NESPRÁVNE SOM PORADIL:
Ak DHM nie je odpísaný potom je to zvýšenie vstupnej ceny.

Vladimír Ozimný dobre poradil.


OPRAVA:
Ak DHM nie je odpísaný potom je to NIE JE zvýšenie vstupnej ceny, ALE MÓŽE BYŤ AK SA TAK DAŇOVNÍK ROZHODNE.

apo