samanthas
30.01.16,19:45
Dobry den,

chcem sa spytat na pravnu stranku veci:

Predal som auto, stare 15 rocne, ale bolo v dobrom, pojazdnom stave. S kupcom som stravil 7 hodin (!!!) - auto prezrel on, uplne kompletne, aj JEHO mechanik, mal skusobnu jazdu, mal k dizpoziii vsetky doklady od zaciatku, prezrel ho nasledne automechanik z autorizovaneho servisu znacky auta, jednu zalezitost sme si boli overit aj na STK. Nic som nezatajil a auto predal s cistym svedomim a vedomim nas vsetkych ze je v poriadku.
Pri ceste domov sa mu ale nieco pokazilo na LPG zariadeni. Dva dni na to siel do servisu, kde zistili, ze LPG zariadenie je nejake chybne, a zastarale a muselo by sa cele menit. Vraj vozidlo neprejde EK a TK. Pritom nam obom dva dni predtym pracovnici z STK tvrdili nieco ine.

Zmluva je neoverena notarom, uplne tradicna. Je tam samozrejme aj:
"Ze sa zo stavom vozidla riadne oboznamil jeho obhliadkou a skusobnou jazdou a kupuje ho v stave, v akom sa nachadza ku dnu podpisu tejto zmluvy. "

Situacia ma velmi mrzi ale auto spat brat nemienim. Naozaj som robil svoje maximum a predal auto v dobrom stave a okrem toho dostal kupca skoro 20% zlavu na auto, pretoze mi spolu s jeho mechanikom tvrdili ake vady tam mimo ineho nasli a vraj to budu musiet vymenit (tvrdenie sa potom pri druhom mechanikovi v autorizovanom servise ukazalo ako nepravdive, ale uz som to chcel mat z krku tak som proste povedal ze OK cena plati znizena ako sme sa dohodli).

Moja otazka znie, aka je realna moznost postupu, kedze po vsetkych telefonatoch a rieseniach, hoci ma to velmi mrzi, proste to nechcem riesit. Auto brat spat nechcem. Ma nejaku sancu dat ma za to "na sud"? Respektive inym sposobom teraz vymahat nejake kroky? Odstupenie od zmluvy, (na ktore by som nejakym sposobom musel pristat) alebo reklamacie atd atd...? Priznam sa, v tomto som uplny laik.

Velmi pekne dakujem za pomoc.
bodliak
30.01.16,19:05
Klasický pokus o ďalšie zníženie ceny. Inak povedané, odrb.
Je auto už prepísané na neho ?
duves
30.01.16,19:06
Je tu tema, založena inym kupujucim, čo si nedal nič prezreť a auto bolo udajne v dezolatnom stave. No a ten sa zasa sťažuje, že sa mu predavajucu zatajuje. To čo opisuješ ale znamena, že tvoj kupujuci urobil všetky ukony k tomu, aby zistil v akom technickom stave to auto je. Ak ma prepisaneho majitela vo velkom techničaku, vobec si nerob ťažku hlavu.
samanthas
30.01.16,19:07
Ci ho uz napisal uz na seba netusim, ja ho mam odhlasene (boli sme spolu), takze na jeho osobu.
duves
30.01.16,19:08
takže je vymalovane
samanthas
30.01.16,19:08
Ano urobil vsetky ukony, vravim, vlacil som sa s nim 7 hodim!!! vsade kam si povedal ak sa mu nieco nezdalo.
Len ma zaujimalo ze ak to proste odmietnem riesit (som velmi trpezlivy, vravim, mrzi ma to, ale nemozem za to), ci exituju nejake realne pravne kroky ze sa toto 15rocne auto moze pravne nepekne zvrhnut voci mne.
duves
30.01.16,19:17
Ty si prechadzal s LPG cez STK a EK v pohode? Vtedy nebolo zastarale?
samanthas
30.01.16,19:22
Ja som auto mal necely rok a kontroly maju prist az tento a buduci rok. Ale auto je od dobrych znamych, oni s nim presli uplne v poriadku, prave na ten papier, ktory som dalej odovzdal kupujucemu. Ako - mozno tam bol naozaj problem, ktory zistil (bol v LPG montaznom servise) - ja si osobne nemyslim, ze si to vymysla. ALE zistil to az po tom co ho kupil, a okrem toho ked sme to obaja boli overit na STK, pozreli na papier a vravia "samozrejme prejdete, lebo blabla...". A teraz v LPG servise zistil vraj je cela technologia zastarala, treba ju vymenit, a nekomunikuje ani s diagnostickym zariadenim. Takze radsej to beriem ze tam problem realne je, preto ma zaujima, aky je postup realny :) dalej. Rady "ignoruj je to v poho", su pre mna zatial zatazko, kedze neviem aka je REALNA prognoza co sa moze nasledne udiat.
liveman1
30.01.16,19:33
Problém je, že pravdu majú obaja. Predávajúci, že auto bolo v poriadku, kupujúci, že sa mu pokazilo. Ak nie je kupujúci vyložený špekulant.... Treba mu povedať, že hocaké auto aj keď je predtým v poriadku sa môže pokaziť, je úplne jedno, či je 15, 10 alebo 4 ročné. Jednoducho, ak tá závada nebola v čase predaja, tak predávajúci za ňu nezodpovedá, proste sa pokazilo a hotovo. Smola, stáva sa. Auto nebrať späť. V prípade, že by naozaj hrozili problémy, v krajnom prípade zobrať säť, ale s tým, že poplatky prepisu nech hradí on. Alebo dať overiť závadu nezávislej osobe a podľa toho zistiť, či sa jednalo o závadu, ktorá mohla byť už v čase predaja alebo sa stala až po predaji.
lujza.j
30.01.16,19:46
žasnem ....za kolko si predal tú starú 15 ročnú starú káru?! o kolkých "korunách" sa bavíme.....vyplať mu spať love a máš pokoj...
ja som minulý rok dávala do šrotu 2001 funkčné auto...len preto aby som sa nemusela naťahovať z niekym kto očakáva,že ročník 2001 je nesmrteľný - neporaziteľný...lebo nie som hamížna a chcela som mať pokoj....
ale chlap zo šrotoviska...že v žiadnom prípade do šrotu....tak som mu ho na silu predala za 200 "korún"....on predal dalej so ziskom...ja spoko,že poslúži....
vlado 33
31.01.16,08:57
Neviem síce o aký typ vozidla sa jedná ale keď si overoval stav vozidla, mal si overiť aj toto. Podľa mňa sa jedná o pokus zníženia ceny. Trvaj na tom, že splynovací systém bol pri kúpe funkčný a počas predvádzania vozidla bezporuchový. Čo dosvedčil aj prizvaný mechanik na obhliadke vozidla. Ty predsa nezodpovedáš za diagnostické prístroje v LPG servise, či komunikujú alebo nie. Nech sa obráti na iný servis. S kľudným svedomím ho odkáž, nech si vrátenie peňazí alebo zľavu vymáha na súde. Skryté závady sú: neodborná oprava vozila, či už karosérie alebo pohonu. Zatajenie skrytej vady pokiaľ majiteľ o nej vedel, praskliny atď. Zatajená oprava po havárii. A u 15 ročného vozidla? veď ho sudca vysmeje.
misoft
31.01.16,10:23
Je to "pokus" kupujúceho, ako ťa ešte od*bať.... auto prezrel, overil, mechanik mu ho prekontroloval, stav KM i TK a EK bol v poriadku.... podpísal, že prezrel, skontrolval.... nemáš čo riešiť.
Ak by sa aj chcel súdiť - papier jednoducho nepustí. On by musel dokázať, že sa to "odrazu" pokazilo, ty môžeš oponovať tým, že nevieš ako jazdil, čo s tým porobil a možno i poškodil LPG - a teraz ti chce miesto funkčného a prekontrolovaného vozidla vrátiť poškodené....
Že je technológia LPG zastaralá? Veď predsa kupoval ojazdené vozidlo, tak predsa v starom nebude supermoderný LPG systém. Ak by robil nátlak - len mu odkáž, že čo kúpil, to má a ak bude pokračovať (postrašenie) - podáš na neho TO pre pokus o podvod.
profesional
03.02.16,11:08
Kupujúci nemá nárok na nič. Proste ho ignoruj.