Žabinka
30.01.16,21:34
Sro chce uhradiť stratu na účte 429 zo zisku bežného obdobia. Ale neviem, ako je to s odvodmi do ZP. Našla som niekde na internete článok, kde sa píše:
Zdravotné odvody zo zisku sa odvedú len vtedy, ak sú dividendy vyplatené, a tiež, len ak je príjemcom fyzická osoba. „Ak teda spoločnosť na valnom zhromaždení rozhodne o inom spôsobe rozdelenia zisku, v danom roku z neho odvody neplatí žiaden spoločník,“ vysvetľuje Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. Aký môže byť iný spôsob rozdelenia zisku? Napríklad taký, že sa môže využiť na úhradu straty z minulých rokov alebo sa pridelí do fondov zo zisku, prípadne sa zisk ponechá ako nerozdelený.
Lebo aj na porade som našla názor, že z nevyplatených dividend sa platia odvody do ZP.
Tak teraz neviem, ako to je. Ďakujem.
Tweety
30.01.16,20:40
Ak sa zo zisku napr. uhradila strata, podiely nedostali spoločníci, nemajú teda prečo platiť odvody.
Žabinka
30.01.16,20:49
ďakujem, Majka.. je to logické.. no v našom štáte jeden nikdy nevie, čo ho prekvapí.. na stránke VsZP sa všade spomína slovné spojenie "vyplatené dividendy".. takže by to malo byť tak..
Consultix
31.01.16,00:04
Zo zisku z bezneho obdobia? Nemozes predsa v priebehu uctovneho obdobia vediet, aky budes mat HV! Teda aj ked predpokladas, nevies/nemozes o tom uctovat. Stratu na 429 mozes uhradit najskor z nerozdeleneho zisku z posledneho uzavreteho obdobia. Teda stratu z 2014 a skorsiu mozes uhradit z nerozdeleneho zisku roku 2015, na zaklade VZ konaneho v roku 2016 po UZ 2015.
Žabinka
31.01.16,06:12
to je predsa jasné..;) zisk bežného obdobia, o ktorom hovorím v r.2016, je pre mňa v tomto prípade zisk r.2015.. tak je to aj uvedené v dp- bežné obdobie, bezprostredne predchádzajúce obdobie.. takto to bolo myslené..
ale mne nešlo o uhradenie straty, ale o platenie odvodov do zp..
Consultix
31.01.16,11:10
:) Myslel som to skor ako doplnenie pre menej skusenych, aby ich ta formulacia otazky nepomylila.. Ale trvam na tom, ze ak hovoris o beznom obobi v roku 2016, tak je to 2016 :)))