janaha
31.01.16,17:45
Dobrý deň, chcela by som len vedieť, či stále ešte platí - ak spracúvam RZD vystúpeným zamestnancom :
- nedoplatok voči DÚ - oznamujem s priložením RZD na DU elektronicky po spracovaní RZD ? alebo do 30.04.2016 ? S tým, že DÚ vyrubí bývalému zamestnancovi rozhodnutie na uhradenie nedoplatku priamo DÚ
- preplatok nevyplácam. Bývalému zamestnancovi zašlem RZD a on si môže preplatok vyžiadať podaním dodatočného daňového priznania pre FO typ A s priložením RZD a DÚ mu preplatok vráti.
Takto som to robila ešte v roku 2012, RZD za roky 2013 a 2014 som pre vystúpených nerobila, tak sa len chcem uistiť, či sa niečo nezmenilo ...Ďakujem
mzdarka renca
31.01.16,17:42
Výsledok RZD - daňový preplatok zamestnávateľ vyplatí najneskôr v aprílových výplatách (aj vystúpenému).

Výsledok RZD - daňový nedoplatok zaemstnávateľ zrazí najneskôr do konca roka v ktorom vykonal zúčtovanie dane t.j. do 31.12.2016. Pri poukázaní podielu zaplatenej dane sa nedoplatok zrazí do 30.4.2016. Ak zamestnávateľ nemôže zraziť zo mzdy zamestnanca nedoplatok dane alebo sumu rozdielu bonusu z dôvodu, že mu už mzdu nevypláca alebo nemožno zrážku nijako vykonať vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca.
janaha
01.02.16,08:30
Renča, ďakujem za odpoveď a áno, toto som si prečítala aj ja v zákone, platilo to aj pre rok 2012, kedy som sa priamo dotazovala na DÚ, ako teda presne riešiť preplatky/nedoplatky u vystúpených ... a bolo mi aj povedané, že nemôžem preplatky vyplácať, pokiaľ už danému zamestnancovi nevyplácam mzdu ... že mu zašlem potvrdenie o vykonaní RZD a on si preplatok vyžiada cez dodatočné DP.
Budem mať teraz jedného vystúpeného v roku 2015, ktorému robím RZD a chcela som len vedieť, ako to robia mzdári v praxi ... a aké sú tam termíny pre tieto prípady ...
kn-alka
01.02.16,08:36
Aj ked nemáš toho zamestnanca v evidencii, ten jeden mesiac bude vo výplatách a vyplatíš mu RZD, len nechápem, že ak už u Vás nepracuje a nemáte na seba kontakt (nevieš mu preplatok vyplatiť), ako teda požiadal o RZD?

Keď Vás požiadal o RZD, tak máte na seba kontakt a vieš mu to vyplatiť.

Ak nepožiada o RZD, vystavíš mu potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zašleš na poslednú uvedenú adresu.
mzdarka renca
01.02.16,09:07
v praxi mu vykonám RZD a preplatok z RZD mu pošlem na osobný účet. termín? pošlem mu to v najbližších mzdách ako mu vykonám RZD. Ak mi dá žiadosť o RZD v januári, tak v januárových mzdách, ak mi dá žiadosť o RZD vo februári, tak vo februárových mzdách. Osobne vykonávam RZD postupne, ako mi chodia kompletné žiadosti o vykonanie RZD. Čiže do miezd dávam výsledok z RZD od 01/2016-03/2016.