jan.s
31.01.16,19:10
Dobrý deň,

jeden podnikateľ skúpil okolité parcely a aj podiel na parcele, kde som spoluvlastníkom spolu s ďalším pánom. Takže na našej parcele sú traja spoluvlastníci - istý podnikateľ vlastní 5/8, jeden pán vlastní 2/8 a ja 1/8. Podnikateľ si dal vypracovať geometrický plán a chce dohodou zrušiť spoluvlastníctvo. Najprv som s tým rozdelením moc nesúhlasil, ale už v podstate súhlasím. Dohodu som mu chcel pred notárom podpísať, ale keďže sa nedostavil tretí spoluvlastník, tak som ju nepodpísal. Podnikateľ sa začal vyhrážať, že bude žiadať zrušenie spoluvlastníctva súdnou cestou.

Môže žiadať zrušenie spoluvlastníctva súdnou cestou len tak? Nemal nás najprv písomne vyzvať k uzavretiu dohody o zrušení spoluvlastníctva? S tým, že by nám dal nejakú dobu na vyjadrenie? Komunikovali sme iba telefonicky, písomne nás nevyzval.

Je síce pekné, že nežiada od nás náklady na geometrický plán (však nakoniec to rozdelenie inicioval on). Nemal nás však prizvať k vytýčeniu novej parcely? Iba vravel, že parcela je už rozdelená a vytýčená kolíkmi, že sa máme ísť pozrieť. Kolíky však už v teréne nie sú...

Máme nárok na overenú kópiu geometrického plánu alebo sa máme uspokojiť iba s nascanovanou časťou GP, ktorá je súčasťou dohody o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva?

Keby dal naozaj návrh na súd, myslím, že sa platí okrem iného súdny poplatok 6% z ceny majetku. Z akého podielu by sa platilo týchto 6%? Z jeho podielu alebo nášho podielu?

Ďakujem za každú radu.
Mária27
01.02.16,19:59
V podstate je pre teba výhodnejšie mať parcelu samostatnú ako mať väčšinového spoluvlastníka, ktorý môže rozhodovať sám. Dohoda nie je podmienená písomnou formou ani dobou na rozmyslenie. Naskenovaný GP stačí, ak ti ho dá s rovnopisom zmluvy. Dôležité je, aby si mal prístup k tvojej parcele, resp. vecné bremeno (právo prejazdu).
Súd postupuje podľa zákona - v prvom rade sa snaží reálne rozdeliť nehnuteľnosť, čo sa aj navrhuje. Môže vám aj poplatky za celú nehnuteľnosť rozdeliť pomerne.
jan.s
02.02.16,08:07
Ďakujem za odpoveď.
Znamená to teda, že môže dať návrh na súd aj za týchto okolností? Proste bude tvrdiť, že mi dal k nahliadnutiu zmluvu a že sme sa stretli pred budovou notára a ja som to odmietol podpísať bez prítomnosti tretieho spoluvlastníka? A keď ja budem trvrdiť, že som tú zmluvu nikdy nevidel a stretol som sa s ním za iným účelom? Nebude to tvrdenie proti tvrdeniu? Ja som mal vždy za to, že ma musí vyzvať napr. listom do vlastných rúk, kde môže pred súdom dokázať, že také niečo spravil.
Ja s tým návrhom o rozdelení v podstate súhlasím. Nepodpísal som to vtedy preto, že sa nedostavil tretí spoluvlastník. A keby to mal podpísané odo mňa, mohol by tlačiť na tretieho spoluvlastníka. A to som nechcel. Malo by to byť predsa slobodné rozhodnutie a bez nátlaku.
Mária27
02.02.16,08:26
Ty súdu vlastne potvrdíš, že sa o dohodu pokúsil ale k jej písomnému uzavretiu nedošlo. Súd nebude vyšetrovať prečo a kto je na vine. - to nebude ani v návrhu. Jednoducho k takej dohode nedošlo, nastupuje rozhodovanie súdu.
jan.s
02.02.16,14:38
Ešte raz ďakujem za odpoveď.
GP a zmluva, čo nám chcel dať podpísať rieši iba oddelenie jeho ako vlastníka. Tzn., že z pôvodnej jednej parcely, kde sme traja spoluvlastníci, by vznikli dve parcely - na jednej parcele by bol ten podnikateľ ako výlučný vlastník a na druhej parcele by som ostal aj a ten tretí pán ako spoluvlastníci. Uspel by vlastne s takouto dohodou na súde?
Mária27
02.02.16,15:17
Ano, ak by ste všerci s tým súhlasili. Zrušuje sa terajší stav a nový môže byť hocijaký - mohol by to napr. dostať len jeden a druhých vyplatiť.
Ak chcete mať aj vy každý svoje, treba geometrický plán aj na to.