erika.
31.01.16,19:12
Ahojte...Môj syn sa stal 27.08.2015. Teraz podávam DP k dani z nehnuteľnosti a tak sa chcem opýtať, či študent nie je oslobodený od platenia dane za byt. ďakujem
Tweety
31.01.16,18:26
Nie je oslobodený. A čím sa stal?
Janiela
31.01.16,18:40
Napadlo mi všetko možné - čím sa mohol stať. :))))))
Dospelý, dedil???
Tweety
31.01.16,18:51
Otcom....ale ak je otázka smerovaná k dani, tak asi vlastníkom nehnuteľnosti.
Chobot
31.01.16,18:54
Nie je oslobodený. Nevidím dôvod, prečo by mal byť.
Janiela
31.01.16,18:55
ojóóój :))))
buchač
31.01.16,18:57
Od platenia dane za byt nie je oslobodený nik...teda aspoň neviem o tom.
Daň z nehnuteľnosti platí vlastník alebo jeho zástupca.

ALE

Platiteľ dane môže dostať úľavu na dani.
Bolo by dobré pozrieť sa na VZN mesta (obce).
-----------------------------------

Košice to majú takto



Zníženie dane z nehnuteľností:
Mesto Košice poskytuje fyzickej osobe, ktorá dosiahla vek 70 rokov do 31.12.2014 zníženie dane o 30% z bytu, alebo rodinného domu, ak tento byt alebo rodinný dom slúži na jej trvalé bývanie.
Mesto Košice zníži daň z pozemkov o 30 % za pozemky vo vlastníctve fyzickej osoby v hmotnej núdzi alebo fyzických osôb starších ako 70 rokov, ak tieto slúžia výhradne na ich osobnú potrebu.
Daňovník je povinný preukázať hmotnú núdzu.
Daň zo stavieb na bývanie a bytov vo vlastníctve držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, ako aj prevažne alebo úplne bezvládnych fyzických osôb, ktoré slúžia na ich trvalé bývanie, sa znižuje o 50 %. Predpokladom zníženia je podanie priznania v termíne do 31. 1. 2015.
http://www.kosice.sk/clanok.php?file=servis_dane2015.htm
Katy a R
31.01.16,18:57
nejaké úľavy (ale nie oslobodenie) zvyknú mať ŤZP osoby, prípadne dôchodcovia. - treba pozrieť VZN konkrétneho mesta.

doplním na ilustráciu - u nás zľava 25% pre ŤZP osoby a osoby nad 62 rokov - ak slúži nehnuteľnosť na ich bývanie.
Terezia13
31.01.16,19:26
Buchi má pravdu - od platenia dane z nehnuteľností nie je oslobodený nikto, môže mať len úľavu na dani - napr. nad určitý vek, alebo je ŤZP. To všetko je určené VZN tej ktorej obce - mesta, platiteľom dane je alebo vlastník, alebo užívateľ a podobne
presné znenie pozri tu:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Legislativa/2015.02.19_zak_miest_dan_11.pdf
erika.
31.01.16,19:56
stal sa proste vlastníkom bytu, doteraz sme boli len nájomcovia cez bytové družstvo..mal predsa 18 rokov tak byt prešiel po žiadosti do jeho vlastníctva...
erika.
31.01.16,19:57
díky moc za odpovede... :)
Tweety
31.01.16,19:57
Ale do otázky si to nenapísala.
buchač
31.01.16,20:01
Buchi má pravdu - od platenia dane z nehnuteľností nie je oslobodení nikto, môže mať len úľavu na dani - napr. nad určitý vek, alebo je ŤZP.
===================

Ja mám furt pravdu....;)

Keďže som pripojil VZN mesta KE, tak asi viem, že aj prečo.
Ako držiteľ preukazu ZŤP mám úľavu na dani.

Podotýkam ale, že táto úľava sa vzťahuje len na jednu nehnuteľnosť.
Ak má osoba viac nehnuteľností, tak na jednu je úľava a na tie ostatné je plná platba.