branka
06.06.06,19:31
Prosím poraďákov o radu,

sprostredkovateľ životného a stavebného sporenia v roku 2005 mal príjmy z tohto titulu. Podával si daňové priznanie za rok 2005, kde si uplatňoval skutočné výdavky.Nebol prihlásený ako SZČO v zdrav.poisťovni. Bol okrem toho celý rok zamestnancom.

Je povinný urobiť ročné zúčtovanie zdr.poisť.:- typ S, listy SA, SD???
Vym.základ z príjmov za sprostredkovanie § 6 je v jeho prípade hrubý príjem alebo základ dane vykázaný v daňovom priznaní???

Prosím potrebujem si to len potvrdiť.


Ďakujem za pomoc

Branka
Zita4
06.06.06,17:40
Je to základ dane. Tak je to aj v tlačive na RZ ZP,
tuta
06.06.06,17:57
Základ dane z daňového priznania. Typ S, listy SA, SD.
branka
06.06.06,18:51
no ale ja som zo školenia pochopila, že pokiaľ ide o príjmy podľa § 6 a pistenec nebol SZČO mal by sa brať brutto príjem???

Tak a už som z toho domotaná

Branka
adams
06.06.06,19:22
Som sprostredkovateľ SDS + zamestnanec + dohody o vykonaní práce u svojho zamestnávateľa a u iných zamestnávateľov. Za rok 2005 som si podala daňové priznanie. V zdravotnej poisťovni som nebola prihlásená ako SZČO (možno som mala byť, ale nebola som).

1. mám podať nejaké zúčtovanie zdr. poistného? - myslím, že musím.

2. ak áno, bude potrebné doplatiť odvody nie len za príjmy SDS (za rok 2005 to bol príjem vo výške do 6.000,- Sk) ale aj za dohody o vykonaní práce (bolo ich viac v priebehu celého roka 2005)?

pozn. nie je to spravodlivé. Ak by som nebola sprostredkovateľom SDS a ako zamestnanec by som mala dohody o vykonaní práce a nebola by som povinná robiť zúčtovanie odvodov, tak by som za vyplatené dohody nemusela doplácať žiadne poistné.
DanielaSL
06.06.06,19:40
Som sprostredkovateľ SDS + zamestnanec + dohody o vykonaní práce u svojho zamestnávateľa a u iných zamestnávateľov. Za rok 2005 som si podala daňové priznanie. V zdravotnej poisťovni som nebola prihlásená ako SZČO (možno som mala byť, ale nebola som).

1. mám podať nejaké zúčtovanie zdr. poistného? - myslím, že musím.

2. ak áno, bude potrebné doplatiť odvody nie len za príjmy SDS (za rok 2005 to bol príjem vo výške do 6.000,- Sk) ale aj za dohody o vykonaní práce (bolo ich viac v priebehu celého roka 2005)?

pozn. nie je to spravodlivé. Ak by som nebola sprostredkovateľom SDS a ako zamestnanec by som mala dohody o vykonaní práce a nebola by som povinná robiť zúčtovanie odvodov, tak by som za vyplatené dohody nemusela doplácať žiadne poistné.

Ak máš licenciu na sprostredkovateľa , tak si mala byť prihlásená ako SZČO na ZP. Čiže z toho vyplýva, že máš povinnosť podať si RZZP. Dohody sa do RZZP v tvojom prípade neberú.
adams
07.06.06,15:33
Ak máš licenciu na sprostredkovateľa , tak si mala byť prihlásená ako SZČO na ZP. Čiže z toho vyplýva, že máš povinnosť podať si RZZP. Dohody sa do RZZP v tvojom prípade neberú.
Ale akým spôsobom sa dohody neberú, keď v základe dane podľa DP sú započítané?
Marianna01
07.06.06,15:44
Ty si predsa musíš vedieť odlíšiť druhy príjmov - máš potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, príjmy zo živnosti a nezapočítavaš príjmy z dohôd, pokiaľ v 09-12/2005 nepresiahli 13000.
DanielaSL
07.06.06,18:47
Ty si predsa musíš vedieť odlíšiť druhy príjmov - máš potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, príjmy zo živnosti a nezapočítavaš príjmy z dohôd, pokiaľ v 09-12/2005 nepresiahli 13000.

Príjmy z dohôd aj keby boli vyššie ako 13.000 v tomto prípade sú bezpredmetné, nie je ani študent ani dôchodca...
vladan
07.06.06,19:26
k téme sa chcem opýtať:
Zamestnanec mal postupne troch zamestnávateľov v priebehu roka 2005, v priebehu roka 2005 bol aj určitý čas vedený na úrade práce a mal aj licenciu na sprostredkovanie II. piliera. Zo sprostredkovania mal príjem 9600 Sk (paušálne výdavky 25%, základ dane podľa § 6 bol vo výške 7 200 Sk), čiže musí podať RZZP typ X, keďže bol z titulu sprostredkovania považovaný za SZČO a mal príjem menší ako 78000 Sk.
Otázka:
týka sa tohto prípadu minimálny VZ ako pre SZČO (teda 6500 Sk x počet mesiacov, popr. dní, v ktorých bol považovaný za SZČO a zároveň nebol považovaný za zamestnanca)? alebo si doplatí zdravotné poistné iba z príjmu, ktorý dosiahol zo sprostredkovania (konkrétne 9600 Sk) alebo iba zo základu dane, ktorý vykázal v daňovom priznaní (7200 Sk)?
Melnick
07.06.06,20:47
k téme sa chcem opýtať:
Zamestnanec mal postupne troch zamestnávateľov v priebehu roka 2005, v priebehu roka 2005 bol aj určitý čas vedený na úrade práce a mal aj licenciu na sprostredkovanie II. piliera. Zo sprostredkovania mal príjem 9600 Sk (paušálne výdavky 25%, základ dane podľa § 6 bol vo výške 7 200 Sk), čiže musí podať RZZP typ X, keďže bol z titulu sprostredkovania považovaný za SZČO a mal príjem menší ako 78000 Sk.
Otázka:
týka sa tohto prípadu minimálny VZ ako pre SZČO (teda 6500 Sk x počet mesiacov, popr. dní, v ktorých bol považovaný za SZČO a zároveň nebol považovaný za zamestnanca)? alebo si doplatí zdravotné poistné iba z príjmu, ktorý dosiahol zo sprostredkovania (konkrétne 9600 Sk) alebo iba zo základu dane, ktorý vykázal v daňovom priznaní (7200 Sk)?
Vlaďa,posudzuješ príjmy v súčte za zamestnávateľov a sprostredkovanie a to určite mal viac ako 78000.- čiže vypĺňaš "S"+ prílohy Jeho VZ z príjmu sprostredkovateľa je ZD:2,14/9600-2400=7200:2,14=3365x14%=472 je poistné /.Dúfam,že som sa nepomýlila.
vladan
22.06.06,11:17
Vlaďa,posudzuješ príjmy v súčte za zamestnávateľov a sprostredkovanie a to určite mal viac ako 78000.- čiže vypĺňaš "S"+ prílohy Jeho VZ z príjmu sprostredkovateľa je ZD:2,14/9600-2400=7200:2,14=3365x14%=472 je poistné /.Dúfam,že som sa nepomýlila.

... aktuálna infoška zo Všeobecnej ZP (čo sa mi vôbec nezdá) - VZ pre tohto sprostredkovateľa (ktorý bol striedavo zamestnaný aj nezamestnaný) je rovnaká ako pre SZČO, teda ak mal tento sprostedkovateľ základ dane podľa daňového priznania 7200,- Sk, tak sa musí upraviť na najmenej 6500xkalendárne mesiace, resp. dni, kedy bol považovaný za SZČO, ale nebol zamestnancom. To, že bol tento sprostredkovateľ vedený na úrade práce (normálne zaevidovaný), vraj je problém úradu práce, že vraj oni majú iné zákony ako zdravotné poisťovne :eek: ... takže podľa toho, si tento sprostredkovateľ, ktorý mal príjmy z činnosti sprostredkovateľa iba vo výške 9600,- Sk doplatí za rok 2005 poistné vo výške 14 % z 6500xkalendárne mesiace, resp. dni, kedy nebol zamestnancom???
vladan
27.06.06,15:41
iba doplním k vyššie uvedenému, že tri úrady na otázku "či má takýto sprostredkovateľ nedoplatok, alebo zaňho platil poistné štát" odpovedalo asi takto:
1. právne oddelenie úradu práce - poistné za Vás platil štát! Na žiadosť, že to chceme písomne sa tetuška na právnom vykrútila, že oni také písomnosti nevydávajú
2. ministerstvo zdravotníctva - poistné si doplatíte iba za obdobie od 1.9.-31.12. - ale ustanovenie, ktoré o tom hovorí nám nechceli prezradiť (teda nevedeli nájsť)
3. hotline VŠZP, ktorá bola zriadená pre účely otázok o RZZP sa dala počuť, že takýto sprostredkovateľ je SZČO se vším všudy, čiže si musí doplatiť poistné za obdobie kedy bol SZČO a nebol zároveň zamestnancom a to z minimálneho VZ (6500 Sk/kal. mesiac)

mimotemy

:D:D:D ... keď toto budem rozprávať mojim deťom, tak mi prisámvačku nebudú veriť :D
Jana Motyčková
27.06.06,17:29
Vlaďa, asi takto (vynechám pre zjednodušenie prípad dôchodcu, študenta a pod.):
Poistenec musí platiť najmenej z minimálnej mzdy, ale
- u zamestnanca sa tá MM sa kráti ako bežná MM,
- u SZČO za dobu kedy nebol SZČO a za dobu PN po 1.9.,
- samoplatiteľ platí minimálne z 0,6315xMM (to je koef. len pre rok 2005)
Ak je v mesiaci súbeh zamestnanie + SZČO aspoň jeden deň, berie sa ako minimálny základ väčšia zo súm MM zamestnanca a MM SZČO
Ak je v mesiaci zamestnanec aj SZČO, ale nie je súbeh ani 1 deň, minimálny základ je súčet MM zamestnanca + MM SZČO.
K tomu sa prípadne pripočíta minimálny základ samoplatiteľa, za dobu kedy bol samoplatiteľom.
Aby to nebolo také jednoduché, v čase keď je čistou SZČO musí z tej SZČO platiť minimálne z MM. Na to slúžia v SB tie divné čísla v B22, B23, B31-B34 a v XB B24,B25, B31-B35. T.j. za dobu kedy je čistou SZČO sa jej základ SZČO navýši (ak treba) na MM a potom s týmto navýšeným minimom vstupuje do zisťovania, či v súčte so zamestnaním dosiahol minimálny základ (to sa robí na S a X).
Verím v tvoju inteligenciu, že to pochopíš.

Ale v podstate som chcela napísať, že nezaplatí ako SZČO zo 78000, lebo do toho 78000 sa počíta aj príjem zo zamestnaní. Ale nie celkom, lebo za dobu kedy bol čistou SZČO zaplatí z alikvotnej časti minimálnej mzdy).

Ešte k úradu práce a sprostredkovaniu DSS. V r.2005 bola diera v zákone, kto je na ÚP automaticky za neho platí ZP štát, ale pre ZP je považovaný za SZČO a musí si platiť poistné aj sám akoby bol čistou SZČO. Čiže v podstate 2x platba za jednu osobu. V r.2006 je to už opravené.
Jana Motyčková
27.06.06,17:37
K tým trom odpovediam :
ad 1. v podstate majú pravdu, z ich pohľadu ich viac nezaujíma
ad 2. nepravda - kto má licenciu na II.pilier, je považovaný za SZČO od 1.1.2005
ad 3. majú pravdu.
zhv
27.06.06,18:04
Prosím poraďákov o radu,

sprostredkovateľ životného a stavebného sporenia v roku 2005 mal príjmy z tohto titulu. Podával si daňové priznanie za rok 2005, kde si uplatňoval skutočné výdavky.Nebol prihlásený ako SZČO v zdrav.poisťovni. Bol okrem toho celý rok zamestnancom.

Je povinný urobiť ročné zúčtovanie zdr.poisť.:- typ S, listy SA, SD???
Vym.základ z príjmov za sprostredkovanie § 6 je v jeho prípade hrubý príjem alebo základ dane vykázaný v daňovom priznaní???

Prosím potrebujem si to len potvrdiť.


Ďakujem za pomoc

Branka
podla mna S,SA,SB
axara
24.02.09,13:19
prosím vás o pomoc, mám takýto problém. V roku 1997 som bola sprostredkovateľ poistenia (uzatvorila som asi tri zmluvy). Avšak som to nikde nehlásila, ani som nepodávala daňové priznanie (bolo to popri zamestnaní, nevedela som o takej povinnosti v tom čase). Príjem z tohoto sprostredkovania som mala max 3000,-. Problém je v tom, že teraz, po desiatich rokoch sa ozvala zdravotná poisťovňa a chce výpis z DP, ktorý nemám. Poisťovňa, pre ktorú som pracovala sa medzičasom zlúčila, neviem, či evidujú také staré záznamy. Nedá sa s tým niečo robiť? Záleží na výške príjmov, alebo som mala povinnosť podať DP aj za tie tritisícky? Nemôže to byť klasifikované ako príležitostný príjem.. Ďakujem.