Lea Nová
01.02.16,10:30
Je potrebné si vypýtať od zamestnávateľa doklad o príjme z dohody o vykonaní práce, alebo je to povinnosťou zamestnávateľa mi takéto potvrdenie zaslať poštou?
Je tam nejaký termín o požiadanie z mojej strany, prípadne ak má zamestnávateľ takúto povinnosť, dokedy má on termín?
Okrem tejto dohody som v pracovnom pomere a budem si robiť sama daňové priznanie.
Lea
Tweety
01.02.16,09:31
Zamestnáv. nemá zákonnú povinnosť vydať potvrdenie o príjme zo ZČ len z dohôd.
Ak máš u jedného zamestnáv. aj PP aj dohody, a ideš si sama podávať DP. potvrdenie vydá na základe žiadosti.( Žiadosť o RZD, tam to vyplníš) Ak máš dohody u iného zamestnáv. treba rovnako požiadať o vydanie potvrdenia.
bea
01.02.16,10:03
Keď si ideš robiť sama daňové priznanie, tak si do 5. februára môžeš požiadať o vydanie potvrdenia o príjmoch a zamestnávateľ ti musí do 10.februára potvrdenie poslať.
Keď ho nevyžiadaš, tak ti ho musí do 10. marca poslať.
Je to povinnosť zamestnávateľa.
Pozri zákon o dani z príjmov §39 ods. 5

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľný príjem, vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti z údajov uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet základu dane, preddavkov na daň, dane, na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie, ktorého vzor určí finančné ria
diteľstvo a uverejní ho na svojom webovom sídle a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a)
10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b)
do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122)vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnáva
teľa, ktorý je platiteľom dane,122)ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do
5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.