KisKis
01.02.16,14:53
Dobrý deň, známa pracuje ako opatrovateľka v AT od roku 2013 nepretržite na rakúsku živnosť, platí si tam odvody do SVA. Po troch rokoch sa rozhodla podať daňové priznanie - moja otázka je či ho má podať za roky 2013,2014,2015 alebo len za bezprostredne posledný rok čiže 2015? A ako sa to odrazí na odvodoch do SVA alebo má podať DP až po 5 rokoch, pokiaľ ju FA nevyzve? Príjem bol v tých troch rokoch stále do 11.000 eur ročne.
arizona
01.02.16,15:56
Kedy vzniká povinnosť podať daňové priznanie

Podať daňové priznanie je povinná každá osoba s neobmedzenou, ale aj s obmedzenou daňovou povinnosťou a to vtedy ak:

je na podanie vyzvaná príslušným finančným úradom (§ 42 Abs. 1 Z 1 EStG 1988), t.z. keď je jej poštou doručená výzva, alebo sú jej poštou doručené daňové formuláre.
v prípade dosiahnutých príjmov, ktoré automaticky podliehajú zdaneniu (§ 42 Abs. 1 Z 2 EStG 1988)
v prípade, ak čistý príjem je vyšší ako 11.000€ pri neobmedzenej daňovej povinnosti (§ 42 Abs. 1 Z 3 EStG).
v prípade súbehu príjmov zo závislej a nezávislej činnosti
v prípade príjmov zo závislej činnosti a iných príjmov vyšších ako 730eur, ak je celkový príjem vyšší ako 12.000eur
v prípade, ak už bolo daňovníkovi pridelené daňové číslo
Ďalším dôvodom na podanie daňového priznania v Rakúsku je uplatnenie si daňových bonusov, ktoré sa za určitých podmienok ako negatívna daň vyplatia podnikateľovi - čítajte tu.http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/12-Danove-Informacie

Je iba na jej rozhodnuti, ci si ho poda,ak to zakon neprikazuje.Ak si chce podat,staci za posledny rok.

Doplnenie:
_---------------------

Akurat dnes som citala,ze jedna zena si dala tu namahu a urobila si statistiku u zopar liudi,ktori pracovali na zivnost v AT a zostali na dochodku.
Zistila,ze ti,co podavali DP( ked nemuseli),tak mali neskor vyrazne vyssi dochodok.
Lebo im vyratavali pocas prace realne odvody,kdezto tym,co nepodavali vyratavali dochodok iba tabulkovo podla minimalnej mzdy...
zanetth
01.02.16,17:42
Povinnosť podať DP nemá - viď príspevok od arizony. Ak chce podať DP len kvôli odvodom, nech si to dobre rozmyslí. V 4. roku podnikania sa odvody zvyšujú automaticky (bez ohľadu na príjem v minulom roku), min. odvody v 4. roku podnikania sú vyššie než v prvých troch rokoch (v min. roku to bola suma 206,7). Ak podá DP za rok 2015 a jej vymeriavací základ pre SVA bude na základe skutočného príjmu 2015 vyšší, než vymeriavací základ z ktorého platila odvody t.j. cca. 537 Eur, tak bude musieť zaplatiť aj nedoplatok za rok 2015.
KisKis
02.02.16,06:46
Ďakujem za odpovede, takže podávať nemusí pokiaľ ju finančný úrad nevyzve, ale ak ide o samoživiteľku a chce žiadať o bonusy tak podať DP musí a v tomto prípade sa jej navýšia odvody za rok 2016 a doplatí si aj rok 2015. Pochopila som to správne?
A ešte jedna otázka na Slovensku podať DP musí stále aj keď nepodáva v AT?
evuš
02.02.16,06:51
Ak je rezidentom na SK musí podať každý rok DP z celosvetových príjmov....
zanetth
02.02.16,07:04
Odvody v Rakúsku sa jej určite zvýšia (bez ohľadu na to, či podá alebo nepodá rakúske DP), lebo v jej prípade v roku 2016 už podniká 4.rok. S veľkou pravdepodobnosťou tam bude mať aj nedoplatok za rok 2015, aký vysoký, závisí od výšky príjmov. Nie som si istá, či tie bonusy vyrovnajú výšku toho nedoplatku. Treba si to prepočítať, lebo na jednej strane ako samoživiteľka môže získať bonus vo výške 494 (ak má jedno dieťa) alebo 669 (ak má 2 deti), ale na druhej strane môže byť nedoplatok na odvodoch oveľa vyšší, takže v konečnom dôsledku podaním DP nič nezíska. Čo sa týka slovenského DP, platí to, čo píše evuš.
KisKis
02.02.16,07:17
ďakujem za odpovede, len som sa chcela uistiť v týchto veciach. Tento rok začínam s daňovými priznaniami do AT a už som toho prečítala toľko, že mám hlavu ako balón....... takže idem zisťovať všetko o bonusoch pre samoživiteľov.....
Zuzička2108
08.02.16,14:28
Dobrý deň, môžem sa opýtať, na formulári E1a na rok 2015 som si všimla, že je zmena v riadkoch označených 9230, 9233 a pribudol riadok 9259.. Predchádzajúce roky som do kolonky 9230 dávala paušálne výdavky 12%, ak som to dobre pochopila, teraz v kolonke 9230 s textom "In den obigen Kennzahlen nicht erfasste übrige Aufwendungen/Betriebsausgaben (ohne
pauschalierte Betriebsausgaben), Kapitalveränderungen - Saldo
(Bei USt-Bruttosystem: inkl. USt-Zahllast, jedoch ohne Kennzahl 9233)" už nemám dávať paušálne výdavky, namiesto toho ich uvediem v kolonke 9259 s textom "Pauschalierte Betriebsausgaben"? Ďakujem pekne za pomoc.. Iné podstatné zmeny som si nevšimla..
A ešte, viete mi niekto povedať, či sa menila suma Sachbezug alebo aj pre rok 2015 zostáva 6,54 eur na deň? Ďakujem veľmi pekne... Pekný deň... Zuzana
zanetth
08.02.16,14:38
Áno, paušálne výdavky uvedieš 9259 a suma Sachbezug sa nemenila.
Zuzička2108
08.02.16,14:54
Ďakujem za odpoveď a radu :)
Zuzička2108
14.02.16,15:53
Dobrý deň, predsa len som sa ešte zasekla na jednej veci, skôr ma zneistila kamarátka, keď som mala minulý rok úraz a nemohla som pracovať a poberala som dávku, to sa neráta do príjmov..či? Ak sa to nezapočíta do príjmu, aj sa to niekde v rakúskom DP uvádza? Ďakujem.. Zuzana
zanetth
14.02.16,16:11
Ak myslíš krankengeld zo zákonného poistenia, tak to sa započítava do príjmu, v rakúskom DP sa to nikde osobitne neuvádza, ale musí to byť zahrnuté v celkovej sume. Ak vieš trochu po nemecky, pozri návod na vyplnenie tu:
http://formulare.bmf.gv.at/service/f...fd/2015/E2.pdf - návod na vyplnenie E1 - vidˇ str. 2, bod 8, druhá veta
hanelie
14.02.16,16:37
zo skúseností iných opatrovateliek viem, že podanie DP v AT nemusí automaticky znamenať platenie odvodov zo skutočných príjmov ( netýka sa zvýšenia odvodov po treťom roku podnikania, tie sa zvyšujú automaticky,
arizona
14.02.16,19:23
Doplnila som prispevok
KisKis
19.02.16,12:40
Dobrý deň, chcem sa ešte spýtať k Sachbezug - má si to do príjmov dávať každá opatrovateľka, ktorá si chce robiť daňové priznanie aj v prípade keď si uplatňuje výdavky paušálom alebo aj pri skutočných výdavkoch
ešte jedna otázka - v daňovom priznaní AT formulár E1 sa príjmy nejako rozpisujú alebo sa spolu Taggeld, Reisegeld, Sachbezug, príp. *náhrada za úhradu soc. poistenia - Sozialversicherung napíšu do kolonky9040
a výdaje pri uplatnení paušálu sa napíšu do kolonky 9225 (zaplatené odvody do SVA), 9259 (12%paušál)
a rozdiel je čistý príjem na riadku 43
Pochopila som to správne ? Ďakujem za odpoveď
Zuzička2108
14.03.16,05:28
Dobry den, pred dvomi a viac rokmi bola na vyber len jedna moznost pausalu v tlacive E1a... teraz a aj minuly rok tam boli uz dve moznosti: Basispauschalierung gemäss par. 17 Abs.1 alebo potom je tam Pauschalierung für nichtbuchführende Gewerbetreibende (to som nasla ze je rozna vyska % na rozne odvetvia podla WKO).. minuly rok som dala to Basispauschalierung gemäss par. 17 Abs.1 .. ale videla som DP AT kde bolo to druhe.. ide mi o to dat si 12% pausal a potom este tych 13% dole... Dakujem vopred za radu a prajem pekny den..
Zuzana