Bosorka2727
01.02.16,15:30
Dobrý deň,mám otázku na prestávku v práci.Moja prac.doba je 7,5 hod. takže mám nárok na 30min prestávku,to viem. Ale ak náhodou idem k lekárovi,vrátim sa po dvoch hodinách s priepustkou,ostáva mi pracovný čas 6 hodín. A tých 6 hodín mám s prestávkou,alebo bez? Tých 6 hodín odrobím,mám teda nárok na prestávku? Ak áno,zamestnávateľ by v tom prípade platil len 5,5 hodinovú prac. smenu
Ďakujem za odpoveď
Tweety
01.02.16,14:34
Prestávka sa nepočíta do odpracovaného času.
Z § 91
(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.
(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.
(6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
ivka70
01.02.16,14:42
Zavisi, ako ma zamestnavatel definovanu prestavku.
Ak fixne, napr. od 11:30-12:00 a ty su u lekara od 9:00 do 11:00, tak prestavku cerpat musis v definovanom case, ci budes v praci 2 hodiny alebo 8 hodin okrem casu stravenom u lekara.
Ak budes u lekara od 10:00-12:00, moze ti zamestnavatle zaplatit len 1:30 lekara a pol hodinu prestavku.
Dalsia moznost je: ze cerpat prestavku musis najneskor po 6 hodinach prace, cize ak si v praci 6 hodin a minutuy, uz musis mat polhodinovu prestavku.

Vsetko zavisi od toho ako to ma zamestnavatel nastavene (aj v dochadzkovom SW).
V 99% pripadov ale pri 2 hodinach u lekara a zvysku prace musis pocitat aj s povinnou prestavkou.
Bosorka2727
01.02.16,14:48
moja prac. smena je od 6:00 do 14:00,práca v obchode,prestávku si môžem vybrať kedykolvek. No dnes ráno som bola na rehabilitácii a prišla som po 8mej hod.nárok na prestávku som nemala.Aj zajtra idem na rehabilitáciu a ak by sa mi podarilo prísť do práce a štiknúť si o 8mej,tak ten nárok na prestávku teda mám,ak to chápem dobre?
ivka70
01.02.16,17:38
Narok na prestavku je najneskor po 6 hodinach prace.