Soňa 24
01.02.16,16:56
Dobrý deň, mám otázku ohľadom paušálnych výdavkov za PHL, keď ako živnostník mám prenajaté vozidlo od nepodnikateľa, akú paušálnu výšku výdavkov za PHL si môžem uplatniť? ďakujem!
Mila123
01.02.16,15:58
na akú dobu je prenájom?
Soňa 24
01.02.16,16:02
na celý rok 2015 bol
Mila123
01.02.16,16:09
na takýto prenájom musí vlastník vozidla mať živnostenské oprávnenie
a nájomnca? musí mať jazdy vypísané a podľa toho si prepočíta skutočnú spotrebu s normovanou, t.j. do nákladov si dá prenájom vozidla, normovanú spotrebu PH a ostatné výdavky sa riadi podľa zmluvy (poistenie, opravy, údržby DZ a iné)
inak nerozumiem paušálnym výdavkom?
Soňa 24
01.02.16,16:46
Mám na mysli, že bločky PHL by som si mohla paušálne uplatniť vo výške 50 %, tak som našla na stránke

Vozidlo nezaradené do obchodného majetku

Ak daňovník využije na cestovanie vozidlo nezaradené do obchodného majetku, môže uplatniť výdavky:

do výšky náhrady za spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy – podľa evidencie jázd, pričom suma základnej náhrady je vo výške 0,183 eura za 1 km jazdy
alebo vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. V tomto prípade, nie je živnostník povinný viesť evidenciu jázd.
Mila123
01.02.16,17:13
áno, je to možné......ty si budeš účtovať iba PH?
Soňa 24
01.02.16,17:56
nie iba PH, aj nájomné za požičané auto.
avalik
01.02.16,18:05
na prenajate vozidlo si uplatnujes vydavky na PHL podla § 19 ods. 2, pism. l) ZoDP

podla § 19 ods. 2, pism. e) ZoDP mozes uplatnovat vydavky len na vlastne osobne motorove vozidlo (PHL + zakladna nahrada)
Lapko
03.02.16,21:27
prenajate vozidlo od nepodnikatela to je blud... to by musel mat zivnost... maximalne mozte spravit zmluvu o vypozicani, t.j. zadarmo... a do nakladov 50% z natankovanych blockov...
avalik
03.02.16,22:53
no k tym 50% by si mohol dat aj odkaz na §
Lapko
05.02.16,11:53
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici#VydavkyZivnostnikaFO

K najčastejšie uplatňovaným daňovým výdavkom živnostníka patria napr.:

Cestovné náhrady

výdavky živnostníka (daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste;
výdavky daňovníka, ak na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)

do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, alebo
vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Lapko
05.02.16,11:55
50% len ak by bolo vlastne vozidlo podnikatela ale nema ho zaradene v podnikani... a ak by bolo prenajate, plati 80% - oprava :)
avalik
05.02.16,15:32
tak oprav odpoved a komenty mozme vymazat ;)
Soňa 24
05.02.16,21:16
prečo by nemohlo byť auto prenajaté od nepodnikateľa?? nevidím dôvod prečo nie. aj cestnú daň som už zaplatila
Lapko
06.02.16,12:36
avalik - pohoda, kto to bude chciet najst tak si to najde :)
Sona - podla mna je prenajom auta zivnostou... ak by islo o pozicanie na raz-dva - tri razy pocas roka, tak mozno by ti to pri kontrole preslo... ale ak to je na cely rok, tak ten co prenajima by mal mat zivnost...
pekny dnik