KloferHladny
01.02.16,17:53
Sociálna poisťovňa vyžaduje rozdelenie vymeriavacieho základu na ELDP za obdobie do dátumu vzniku nároku na starobný dôchodok a osobitne po dátume vzniku nároku na starobný dôchodok. U žien, ktoré teraz odchádzajú do dôchodku sa dátum vzniku nároku na dôchodok odvíja od počtu detí. Ja som však nenašiel nikde povinnosť zamestnanca ani zamestnávateľa evidovať u žien počet detí. Problém: Zamestnám 59 ročnú ženu ktorá si už neuplatňuje bonusy na deti (a niektorá sa k deťom už ani(radšej) nehlási). O rok požiada o dôchodok lebo vychovával adeti a ja neviem určiť dátum odchodu do dôchodku ... Následne si vymieňam korešpodenciu zo Sociálkou o tom, aký je dátum odchodu do dôchodku.
A aký význam má deliť mzdu v mesiaci ak zamestnanec ešte pracuje ďalších 16 mesiacov po vzniku nároku na starobný dôchodok a o dôchodok žiada až po uplynutí týchto 16 mesiacov ? Nevie si to rozdeliť Sociálka na základe mesačných výkazov ?
mzdarka renca
03.02.16,20:13
Nie je povinnosť evidovať počet detí zam-cov.
Ak zam-c žiada o starobný dôchodok, musí ti nahlásiť dátum, od kedy. Ty nemusíš nič určovať, kedy zam-ci majú nárok na starobné dôchodky. Je to ich starosť, nie tvoja.
Tiež mávam ten istý problém, že zam-c mi nahlási iný dátum, ako je skutočnosť a ak mám veľa inej práce, tiež mi to ide na nervy ;)
Deliť mzdu v ELDP musíš pred dôchodkom a po .... Takéto ELDP si dávam bokom, aby som vedela správne vystaviť ELDP po skončení PP, samozrejme že tiež s rozdeleným príjmom v tom roku, mesiaci, kedy mu bol priznaný dôchodok. Týmto som chcela povedať, že po skončení PP vystavuješ už len ELDP s príjmom - VZ od dátumu priznania dôchodku po skončenie PP. Tomuto sa nevyhneš, lebo si to kontrolujú s prvým ELDP, posledným ELDP a Mesačnými výkazmi a sumy musia sedieť na cent.
KloferHladny
04.02.16,15:43
a prečo potom zo sociálky zasielajú výzvy na rozdelenie vymeriavacieho s poznámkou že zamestnávateľ to predsa musí vedieť ? ... Neexistuje teda naozaj žiadny zákon ktorý by túto povinnosť určoval ??