jozino
06.06.06,23:33
Dobrý večer,

mám nasledovný problém, respektíve otázku. Ak som správne pochopil naše zákony tak nie je možné vyrovnať stratu (resp. odpočítať stratu) v obchodovaní s cennými papiermi nadobudnutú napr. v roku 2005 so ziskami nadobudnutými v nasledujúcich rokoch (napr. 2006). Alebo je to možne? Ak áno ako mám postupovať?
Ak takéto vyrovnanie straty možné nie je vidí sa mi to neférové. Žil som niekolko rokov v zahraničí a tam vyrovnanie straty z obchodovania s cennými papiermi je bežná vec.
Poraďte mi prosím.
renča1
07.06.06,12:46
Dobrý večer,

mám nasledovný problém, respektíve otázku. Ak som správne pochopil naše zákony tak nie je možné vyrovnať stratu (resp. odpočítať stratu) v obchodovaní s cennými papiermi nadobudnutú napr. v roku 2005 so ziskami nadobudnutými v nasledujúcich rokoch (napr. 2006). Alebo je to možne? Ak áno ako mám postupovať?
Ak takéto vyrovnanie straty možné nie je vidí sa mi to neférové. Žil som niekolko rokov v zahraničí a tam vyrovnanie straty z obchodovania s cennými papiermi je bežná vec.
Poraďte mi prosím.


Všeobecná otázka, tak teda uvediem všeobecnú odpoveď.
Ak ide o príjmy podľa § 6 zákon o dani z príjmu tj. príjmy z podnikania, z inej SZČO a vznikne daňová strata, nevidím dôvod prečo sa nemôže odpočítať strata v dalších zdaň.obdobiach z kladného základu dane. Polopatisticky ak v r.2005 vznikne strata , ale musí ísť o príjem podľa § 6 ZDZP je možné odpočítať vzniknutú daň.stratu za r.2006 aj jednorázovo. Ak však pôjde o príjmy podľa § 8 – ostatné príjmy ZDZP, ktorými sú po odpočítaní 5 násob.život.minima považované za ostatné príjmy. Ide o jednorázové príjmy. Přitomto § nie je možné aby vznikla daňová strata . Daňovník si môže uplatniť při príjme výdavky len do výšky príjmu. Nevykazuje sa daňová strata jako při príjmoch podľa § 6 ZDZP.
jozino
07.06.06,19:14
Vďaka za informáciu,

teda konkrétne, nie som SZČO, som zamestnaný a obchodovanie s cennými papiermi je moje "hobby" alebo vedľajšia zárobková činnosť (alebo stratová činnosť). Neexistuje možnosť zrátať zisky z roku 2006 so stratami v roku 2005 v daňovom priznaní za rok 2006?
Lila
08.06.06,06:10
Kedysi aj môj manžel obchodoval s cennými papiermi na americkej burze a viem , že každý rok ako FO / nebol SZČO/ si dával do DP to, čo konkrétne v dannom roku /od 1.1.-31.12./ skutočne zarobil. T.z. do DP si dával príjmy zo zamestnania + príjmy z obchodovania s CP.

Teda ak si v r. 2005 na tomto prerobil, tak si nemôžeš odrátať svoju "stratu z obchodovania" z príjmov /výnosov/ roka 2006. Veď Ty figuruješ /ako som správne pochopila/ ako FO, ktorá má svoje stále zamestnanie a popritom doma obchoduje s cennými papiermi.

Žiaľ toto obchodovanie robíš slobodne a keď na tom zarobíš je to O.K. -musíš to zdaniť, ale keď prerobíš -tak je to pre Teba SMOLA.
Sám si musíš zvážiť či si toto hobby naďalej ponecháš.

Ešte na záver: Nebuď smutný, pretože od 1.1.2006 platí, že aj firmy, ktoré robia špekulatívne terminované obchody /tzv. deriváty/ sa môžu popáliť, nakoľko si v dannom účt. období nemôžu uplatniť všetky svoje straty z takéhoto obchodovania- len do výšky ziskov z takýchto špekulácií.
Tiež ako Ty takto špekulujú popri svojom podnikaní a tiež ich nikto k tomu nenúti. Je to slobodné rozhodovanie- či budeš špekulovať a zarobíš alebo
si povieš, že to čo Ti dajú v zamestnaní Ti stačí a tým je isté, že neprerobíš.
renča1
08.06.06,06:23
Vďaka za informáciu,

teda konkrétne, nie som SZČO, som zamestnaný a obchodovanie s cennými papiermi je moje "hobby" alebo vedľajšia zárobková činnosť (alebo stratová činnosť). Neexistuje možnosť zrátať zisky z roku 2006 so stratami v roku 2005 v daňovom priznaní za rok 2006?

V tomto prípade ide o príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmu. Strata z r.2005 při predaji cenných papierov sa nemala vykázať. Při dosiahnutom príjme sa nemôže výdavok uplatniť vo vyššej sume ako je dosiahnutý príjem . Nevykazuje sa daňová strata ako při príjmoch podľa §6. Museli ste podať daňové priznanie, do ktorého riadku ste uviedli príjem za cen.papiere? Do daňov.priznania ste uviedli príjem z cen.papierov do § 8? Ak áno, nemáte nárok si odpočítať daň.stratu – ktorá nemala vôbec vísť za r.2005 v ďalšom zdaň.období zo vzniknutého zisku v r.2006. Je mi ľúto.