evrlín
01.02.16,22:32
OD roku 92 rodičia podnikali v rodinnom dome - mali cestovnú kanceláriu. Nenašla som žiadne kolaudačné rozhodnutia - IBA súhlasné stavisko obce ku vykonávaniu činnosti. Prevádzka sa zatvorila v 98r. V roku 2012 tam otvorili Požičovnu bicyklov - dali oznámenie na OcÚ o zmene prevádzky - prišlo súhlasné stanovisko. O dva roky sa prevádzka zatvorila a teraz tam chcem otvoriť kaviareň. Mám súhlasné stanovisko od hygieny ku projektu, ktorého sa držíme. Avšak problém - na stavebnom úrade mi pani zahlásila že aj napriek tomu, že sa tam od 90. rokoch podnikalo musím dať zmenu stavbu v užívaní + kolky + kolaudačné rozhodnutia.... Študovala som trošku zákon ale nikde som nenašla niečo čím by som jej mohla oponovať. Predsa keď už raz bola zmena v účele stavby tak načo zas ? / hoci neviem nájsť papier - hlavne že 4 roky dozadu bez problémov mi to zmenili.

Samostatný vhod do bytu a do prevádzky - ten som tiež nenašla v zákone žiadnom. Vie niekto kde je ? Ďakujem !
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.02.16,20:42
Aká je presne otázka?
Miloš Mičega - CIMOM TN
18.02.16,05:05
Výňatok zo stavebného zákona

§ 85
Zmena v užívaní stavby

(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.

(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.

(3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stave





--------------------------


O tom, čo som podčiarkol rozhoduje stavebný úrad. Asi sa zhodneme na tom, že je rozdiel z hľadiska ochrany zdravia ľudí a pod. pri posudzovaní stavebnotechnických parametrov stavby, predávať zájazdy a bicykle alebo ponúkať služby kaviarne, samozrejme so všetkým, čo k tomu patrí.


(Posúdenie priestorov sociálok, počet WC, teplá a studená voda, stavebné oddelenie priestorov, parkovanie, prístup zásobovania, presvetlenie a vetranie priestorov, podlahy, bezbariérový prístup /vyhl. 532/2002 Z.z./ a pod.)


Miloš Mičega - CIMOM TN