enka2
02.02.16,09:51
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ako správne vyplniť danové priznanie v prípade dedičstva. V minulom roku som po strýkovi podedila byt a následne ho predala. Pracujem v zahraničí nemám príjem zo Slovenska. Prosím o radu. Ďakujem
Chelsea34198
02.02.16,11:36
Keďže nejde o prijem oslobodený v zmysle §9 zákona o DzP, treba určite priznať príjem z predaja cez Daňové priznanie typ B. Na strane príjmov sa uvedie reálny príjem a na strane výdavkov sa uvedie suma podľa znaleckého posudku. Môže byť použitý aj znalecký posudok vypracovaný pri predaji nehnuteľnosti . Čiže základ dane môže byť 0.
Na daňovom priznaní však treba vyznačiť , že podávaš priznanie ako nerezident ( ak spĺňaš podmienky určenia domicilu v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s príslušnou krajinou - kde pracuješ). Ak by si to neoznačil a podal priznanie ako rezident, musel by si priznať všetky celosvetové príjmy.
enka2
02.02.16,12:03
a teda do danového sa nikde nezapisuje že som byt dedila? jenom zaznamenám že som mala vedľajší príjem z predaja?
Chelsea34198
02.02.16,12:10
Nie je kl. Prijem z predaja podla par.8
Mária27
02.02.16,13:03
Hodnotu bytu v čase dedenia si dáš do výdavkov (+ iné výdavky) a daň budeš platiť len z rozdielu cien. Bližšie pozri prílohu.