andy24
02.02.16,11:50
Príklad: Traja spoločníci s.r.o. idú na pracovnú cestu do zahraničia za účelom návštevy medzinárodnej výstavy (kvôli možnosti získania nových dodávateľov/ zákazníkov). Dvaja z nich majú aj pracovnú zmluvu, avšak len na skrátený pracovný úväzok na administratívne činnosti. Na pracovnú cestu by však neboli vyslaní zamestnávateľom ako zamestnanci ale išli by ako spoločníci.
Ktoré náklady v súvislosti s touto pracovnou cestou spoločníkov si môže s.r.o. dať do účtovníctva (listok na vlak/ letenku/ ubytovanie/ vstupenky/ výdavky na jedlo)?
Vie mi prosím niekto poradiť?
quality
06.04.18,05:14
Dobrý deň. Vidím, že sa vám nikto neozval v danom probléme. Ako ste to riešili? Mám podobný problém, tiež sa neviem nikde dopracovať čo sa týka spoločníka s r.o., ktorý nie je zamestnancom, či si môže dať do nákladov pracovnú cestu, PHM pri používaní súkromného auta, cestovné náhrady a podobne. Niekto hovorí, že môže, druhí hovoria že nemôže. Písala som na finančnú správu a odpoveď prišla "Výdavky na letenku a nájomné za bývanie si môže spoločnosť v daňových výdavkoch len vtedy, ak ide o preukázateľné výdavky na dopravu a bývanie v rámci pracovnej cesty, a to do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách. Zákon o cestovných náhradách osobitne definuje začiatok a koniec pracovnej cesty pre spoločníka spoločnosti a osobitne pre zamestnanca, preto je dôležité pre účely stanovenia daňových výdavkov presne určiť, či uvedená pracovná cesta je realizovaná za účelom výkonu povinností spoločníka spoločnosti alebo v postavení zamestnanca. .... a z Daňového centra mi odpovedali, že nemôže. Tak kde je pravda. Som z toho mimo. Sme začínajúca firma, tak hľadám odpovede kade-tade. Budem rada ak sa niekto ozve, kto vie pomôcť. Taktiež aj ten Zákon o cestovných náhradách tak čo som pozerala všade sa hovorí len o zamestnancoch ... možno som to prehliadla ale nenašla som tam nič čo by hovorilo o cestovných náhradách spoločníka. :( Ďakujem
andy24
06.04.18,05:57
Dobry den, ano ja som si k tejto teme uz sama vyhladala odpoved a podla mna je to takto:
Plati presne to, co Vam napisala financna sprava. V zasade pre cestovne nahrady spolocnika platia tie iste pravidla ako keby bol zamestnanec v danej firme. Je to aj niekde v zakone priamo uvedene, ze spolocnik sa na ucely vypocitania cestovnych nahrad povazuje za zamestnanca firmy. Bohuzial teraz Vam presne nepoviem, kde som to citala, nakolko si to nepamatam (urcite na tuto info aj Vy casom natrafite:). Takze si pozrite zakon o cestovnych nahradach zamestnanca a aplikujte to iste na spolocnika. Spolocnik by vsak standardne mal mat bud mandatnu zmluvu alebo zmluvu o vykone funkcie. Priamo v tychto zmluvach vsak nemusi byt nic o cestovnych nahradach, tie sa potom aj u spolocnika riadia zakonom o cest. nahradach zamestnanca.
andy24
06.04.18,06:03
Upozornujem vsak, ze nie som odbornik a toto je moj pohlad na vec na zaklade ziskanych odpovedi, ktore sa viazu na pracovne cesty, ktore vykonavame v nasej firme, napriklad my mame firemne auto a nie sukromne, atd. cize vy mozete mat aj nejake ine specifika, ktore som ja u nas neriesila.
quality
06.04.18,07:28
Som veľmi rada, že ste sa ozvala ... pomohlo mi to ... veľmi pekne ďakujem :) ... želám pekný zvyšok dňa :)