Dada
07.06.06,07:52
SZČO má prenajatú budovu, ktorá je vo vlastníctve Obecného úradu danej obce. Štvrťročne platí obci nájom. Je to správne, ak obec tej SZČO fakturuje daň z nehnuteľností?
Dada
07.06.06,11:07
SZČO má prenajatú budovu, ktorá je vo vlastníctve Obecného úradu danej obce. Štvrťročne platí obci nájom. Je to správne, ak obec tej SZČO fakturuje daň z nehnuteľností?


Prosím Vás, poraďte.
AltaKE
07.06.06,11:36
Myslím, že zakázané to nie je :). Ak má v prenájme celú budovu, tak to je podľa mňa vecou dohody medzi obecným úradom a SZČO. Možno by bolo lepšie, ak by si obecný úrad spravil pre vlastné potreby rozpočet, čo ho tá budova stojí (do nej zahrnúť aj DzN) a podľa toho upraviť nájomné, aspoň by nemusel takto "okato" prefakturovávať celú daň. :D
Možno bude mať niekto iný názor alebo skúsenosť... :)
Dada
07.06.06,11:41
Myslím, že zakázané to nie je :). Ak má v prenájme celú budovu, tak to je podľa mňa vecou dohody medzi obecným úradom a SZČO. Možno by bolo lepšie, ak by si obecný úrad spravil pre vlastné potreby rozpočet, čo ho tá budova stojí (do nej zahrnúť aj DzN) a podľa toho upraviť nájomné, aspoň by nemusel takto "okato" prefakturovávať celú daň. :D
Možno bude mať niekto iný názor alebo skúsenosť... :)

Presne to isté si myslím aj ja. Obec, keď už chce mať uhradenú daň z nehnuteľností, tak by si ju mala zahrnúť do ceny nájomného. A nie je žiadna dohoda medzi SZČO a obcou, žeby SZČO platila túto daň. Je len nájomná zmluva, v ktorej o dani z nehnuteľností nie je ani zmienka.
AltaKE
07.06.06,11:50
Asi by som v tomto prípade faktúru vrátila. Je to fakturované mimo zmluvného vzťahu.
vieroslava
07.06.06,20:00
Zákon 582/2004, § 9, odst.1 hovorí:
Daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve obce, alebo správca stavby vo vlastníctve vyššieho územného celku.
Komentár k tomuto §:
S výnimkou dane z pozemkov, za ktoré daň platí ako daňovník, tak aj nájomca, sa za daňovníka dane zo stavieb nájomca stavby neurčil s výnimkou tých stavieb, ktoré spravuje Slov.pozemkový fond, ak sú prenajímané.
Pri ostatných zmluvných nájomných vzťahoch sa nájomca stavby nepovažuje za daňovníka dane zo stavieb, od ktorého správca dane nemôže žiadať ani predloženie daňového priznania, ale ani platenie dane aj napriek tomu, keby táto skutočnosť prenesenia daňovej povinnosti z vlastníka na nájomcu bola obsahom nájomnej zmluvy. Dohody uzavreté medzi vlastníkom a nájomcom, že daňové povinnosti znáša namiesto vlastníka stavby nájomca, nie sú pre daňové konanie právne účinné.
Dada
08.06.06,04:15
Zákon 582/2004, § 9, odst.1 hovorí:
Daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve obce, alebo správca stavby vo vlastníctve vyššieho územného celku.
Komentár k tomuto §:
S výnimkou dane z pozemkov, za ktoré daň platí ako daňovník, tak aj nájomca, sa za daňovníka dane zo stavieb nájomca stavby neurčil s výnimkou tých stavieb, ktoré spravuje Slov.pozemkový fond, ak sú prenajímané.
Pri ostatných zmluvných nájomných vzťahoch sa nájomca stavby nepovažuje za daňovníka dane zo stavieb, od ktorého správca dane nemôže žiadať ani predloženie daňového priznania, ale ani platenie dane aj napriek tomu, keby táto skutočnosť prenesenia daňovej povinnosti z vlastníka na nájomcu bola obsahom nájomnej zmluvy. Dohody uzavreté medzi vlastníkom a nájomcom, že daňové povinnosti znáša namiesto vlastníka stavby nájomca, nie sú pre daňové konanie právne účinné.

Čiže obec nemá čo žiadať od nájomcu daň z nehnuteľností. Dobre tomu rozumiem?
AltaKE
08.06.06,05:04
Pri ostatných zmluvných nájomných vzťahoch sa nájomca stavby nepovažuje za daňovníka dane zo stavieb, od ktorého správca dane nemôže žiadať ani predloženie daňového priznania, ale ani platenie dane aj napriek tomu, keby táto skutočnosť prenesenia daňovej povinnosti z vlastníka na nájomcu bola obsahom nájomnej zmluvy. Dohody uzavreté medzi vlastníkom a nájomcom, že daňové povinnosti znáša namiesto vlastníka stavby nájomca, nie sú pre daňové konanie právne účinné.

Z tohto komentára mne vyplýva, že je možné, aby sa vlastník nehnuteľnosti a nájomca dohodli, že bude DzN znášať nájomca (neznamená to však prenesenie daňovej povinnosti) - povinnosť predložiť daňové priznanie a zaplatiť daň je povinný vlastník nehnuteľnosti. Ten si následne pri existencii vzájomnej dohody môže nárokovať o túto zaplatenú daň spôsobom, ktorý je predmetom dohody. Ak dohoda neexistuje, tak tam nemá právo prefakturovať daň, ako to urobila v tomto prípade obec.
renča1
08.06.06,05:15
Zákon 582/2004, § 9, odst.1 hovorí:
Daňovníkom dane zo stavieb je vlastník stavby alebo správca stavby vo vlastníctve obce, alebo správca stavby vo vlastníctve vyššieho územného celku.
Komentár k tomuto §:
S výnimkou dane z pozemkov, za ktoré daň platí ako daňovník, tak aj nájomca, sa za daňovníka dane zo stavieb nájomca stavby neurčil s výnimkou tých stavieb, ktoré spravuje Slov.pozemkový fond, ak sú prenajímané.
Pri ostatných zmluvných nájomných vzťahoch sa nájomca stavby nepovažuje za daňovníka dane zo stavieb, od ktorého správca dane nemôže žiadať ani predloženie daňového priznania, ale ani platenie dane aj napriek tomu, keby táto skutočnosť prenesenia daňovej povinnosti z vlastníka na nájomcu bola obsahom nájomnej zmluvy. Dohody uzavreté medzi vlastníkom a nájomcom, že daňové povinnosti znáša namiesto vlastníka stavby nájomca, nie sú pre daňové konanie právne účinné.

Môj pohľad na komentár k §. Nie je možné ale nie je povinné, aby vlastník požadoval od nájomcu platiť daň, aj ked sa zmluvne dohodli. :D Chcela som tým povedať:p , že ak to nie je v zmluve dohodnuté, prenajímateľ nemôže od nájomcu žiadať , aby za vlastníka zaplatil daň z nehnuteľnosti. Dokonca zaplatená daň z nehnuteľnosti za iného daňovníka je pre nájomcu nedaňovým výdavkom a to podľa § 21 ods.2) písm.h)zákona o dani z príjmu.
Dada
08.06.06,05:18
Môj pohľad na komentár k §. Nie je možné a ani povinné, aby vlastník požadoval od nájomcu platiť daň, aj ked sa zmluvne dohodli. Dokonca zaplatená daň z nehnuteľnosti je pre nájomcu nedaňovým výdavkom a to podľa § 21 ods.2) písm.h).

Ja si toto tiež myslím.
renča1
08.06.06,05:20
Presne to isté si myslím aj ja. Obec, keď už chce mať uhradenú daň z nehnuteľností, tak by si ju mala zahrnúť do ceny nájomného. A nie je žiadna dohoda medzi SZČO a obcou, žeby SZČO platila túto daň. Je len nájomná zmluva, v ktorej o dani z nehnuteľností nie je ani zmienka.

Presne tak, nájom si mala obec navýšiť aj už o spomínanú daň. Ak to nie je v nájomnej zmluve spomenuté, SZČO by sa mal voči tomu písomne odvolať a odôvodniť prečo nie je ochotný plastiť daň z nehnuteľnosti. Možno to niekde v zmluve je zakotvené, treba si to poriadne pozrieť.
AltaKE
08.06.06,05:54
Dokonca zaplatená daň z nehnuteľnosti je pre nájomcu nedaňovým výdavkom a to podľa § 21 ods.2) písm.h).

... a ako sa teda nájomca vôbec dopracuje k nejakému zaplateniu dane z nehnuteľnosti, ak z predchádzajúceho príspevku nie je možné, aby vlastník od neho požadoval daň?? :confused:
renča1
08.06.06,06:48
... a ako sa teda nájomca vôbec dopracuje k nejakému zaplateniu dane z nehnuteľnosti, ak z predchádzajúceho príspevku nie je možné, aby vlastník od neho požadoval daň?? :confused:

Ja viem, dávalo to nezmysel, ale už som sa opravila.;)
AltaKE
08.06.06,07:19
Chcela som tým povedať:p , že ak to nie je v zmluve dohodnuté, prenajímateľ nemôže od nájomcu žiadať , aby za vlastníka zaplatil daň z nehnuteľnosti.

Ja sa na to pozerám tak, že aj keby sa obe strany zmluvne dohodli, že daň za vlastníka zaplatí nájomca.. tak v tomto prípade to nebude prakticky možné, pretože daňovú povinnosť má iba vlastník nehnuteľnosti. Čiže v tomto daňovom konaní prichádza do úvahy len vzťah vlastník nehnuteľnosti-správca dane. Vlastník má povinnosť podať daňové priznanie a daň zaplatiť, ale to som písala vyššie. Až po tomto "slávnostnom akte"... prichádza na rad druhý vzťah.. vlastník-nájomca a tí si môžu zmluvne dohodnúť, čo len chcú.. :) Ja viem, že je to hranie sa so slovíčkami, ale tuším naše zákony a ich výklady sú na tomto postavené :)
Jana Acsová
08.06.06,10:47
Dada
09.06.06,09:49
Vlastníkom tej nehnuteľnosti je obec. A pani na obecnom úrade sa odvoláva na to, že "veď ste nájomník" tak to zaplatiť musíte. Dokonca na Obecnom úrade vypísali za tú SZČO (ktorá o ničom nevedela) priznanie k dani z nehnuteľnosti a existuje k tomu aj výmer.
Ako voči tomu "bojovať"?
AltaKE
09.06.06,09:55
Ten výmer Vám bol doručený a ako daňovník je v ňom uvedená SZČO????
Dada
09.06.06,09:59
Ten výmer Vám bol doručený a ako daňovník je v ňom uvedená SZČO????

Áno, presne tak.
AltaKE
09.06.06,10:05
Ja v tomto prípade nerozumiem zmyslu tej fakturácie DzN. Ak by ste vy boli ako daňovník, tak by pre vás vyplynulo zaplatiť daň za základe platobného výmeru. Celé sa mi to akosi nepozdáva...
Dada
09.06.06,10:09
Ja v tomto prípade nerozumiem zmyslu tej fakturácie DzN. Ak by ste vy boli ako daňovník, tak by pre vás vyplynulo zaplatiť daň za základe platobného výmeru. Celé sa mi to akosi nepozdáva...

Musím to troška dať na pravú mieru. SZČO mi len volala, že Obecný úrad fakturuje daň z nehnuteľností. Lenže nie je to faktúra ako som sa dnes na vlastné oči presvedčila, ale je to výmer. Lenže SZČO nie je vlastníkom tej nehnuteľnosti. Vlastníkom tej nehnuteľnosti je obec. Nezdá sa mi to celé.
renča1
09.06.06,10:14
Vlastníkom tej nehnuteľnosti je obec. A pani na obecnom úrade sa odvoláva na to, že "veď ste nájomník" tak to zaplatiť musíte. Dokonca na Obecnom úrade vypísali za tú SZČO (ktorá o ničom nevedela) priznanie k dani z nehnuteľnosti a existuje k tomu aj výmer.
Ako voči tomu "bojovať"?

Ja by som neplatila nič. A ešte by som sa pani opýtala, ako si Obec.úrad predstavuje vyplňovať za szčo priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ved szčo to musel podpísať, ak nie daň.priznanie je neplatné. Pýtala by som na Obec.úrade daň.priznanie a výmer. Nech Vám ukáže písomnú dohodu medzi szčo a obec.úrade, že môže podávať daň.priznanie za szčo. Pýtajte od Obec.úradu v ktorom §, zákone je napísané že môžu takto postupovať a prečo takto postupovali.
Dada
09.06.06,10:17
Ja by som neplatila nič. A ešte by som sa pani opýtala, ako si Obec.úrad predstavuje vyplňovať za szčo priznanie k dani z nehnuteľnosti. Ved szčo to musel podpísať, ak nie daň.priznanie je neplatné. Pýtala by som na Obec.úrade daň.priznanie a výmer. Nech Vám ukáže písomnú dohodu medzi szčo a obec.úrade, že môže podávať daň.priznanie za szčo. Pýtajte od Obec.úradu v ktorom §, zákone je napísané že môžu takto postupovať a prečo takto postupovali.

Poslala som ešte včera tú citáciu § zo zákona vyššie spomínaného. Takže tá pani na obecnom úrade len oči vyvaľovala, že čo to je.
Zita5
09.06.06,10:19
Musím to troška dať na pravú mieru. SZČO mi len volala, že Obecný úrad fakturuje daň z nehnuteľností. Lenže nie je to faktúra ako som sa dnes na vlastné oči presvedčila, ale je to výmer. Lenže SZČO nie je vlastníkom tej nehnuteľnosti. Vlastníkom tej nehnuteľnosti je obec. Nezdá sa mi to celé.

Neviem síce aké sú vzťahy medzi podnikateľom a obcou , ale na DzNH mali myslieť už pri uzatváraní zmluvy o prenájme , buď to mali vsunúť do výšky nájomného , ako som už čítala v príspevkoch , alebo by som to považovala nad rámec zmluvy a tým by som so stručným komentárom tento platobný výmer vrátila . Ak by sa s nimi nedalo v tejto veci dohodnúť , tak spraviť dodatok k zmluve a výšku nájomného upraviť o čiastku DzNH .
Dada
09.06.06,10:24
Neviem síce aké sú vzťahy medzi podnikateľom a obcou , ale na DzNH mali myslieť už pri uzatváraní zmluvy o prenájme , buď to mali vsunúť do výšky nájomného , ako som už čítala v príspevkoch , alebo by som to považovala nad rámec zmluvy a tým by som so stručným komentárom tento platobný výmer vrátila . Ak by sa s nimi nedalo v tejto veci dohodnúť , tak spraviť dodatok k zmluve a výšku nájomného upraviť o čiastku DzNH .

Takto by to bolo fajn. Lenže obec vystavila výmer a že vraj so starostom nie je reč. Ale prikázala som tej SZČO, nech si vypýta na základe čoho tak postupovali. Tak uvidíme, ako to dopadne.
Zita5
09.06.06,10:35
Takto by to bolo fajn. Lenže obec vystavila výmer a že vraj so starostom nie je reč. Ale prikázala som tej SZČO, nech si vypýta na základe čoho tak postupovali. Tak uvidíme, ako to dopadne.

Neviem o akú sumu sa síce jedná , ale niekedy to je ťažké , ak by to malo byť na úkor nájmu ....že podnikateľ by si nechcel robiť nepriateľa v starostovi ...tak človek občas musí prekonať všeličo ...ale vravím , že podstatná je výška dane a mesačná výška nájmu . A to by si mal uvedomiť aj starosta .
vieroslava
09.06.06,19:17
Pracovníci obce svojím konaním porušili zákon. Ale asi nie je namieste , kvôli dobrým vzťahom do budúcna, jednať s nimi striktne. Ja by som doporučovala, poučiť ich, že konali protiprávne, ale v rámci dobrých vzťahov, samozrejme, keď zrušia výmer na daň z nehnuteľností, ktorý vystavili bez právneho titulu prejaviť ochotu sa dohodnúť. A hlavne, ak ešte neuplynula lehota na odvolanie, sa proti výmeru odvolať. Je tam lehota 15 dní od doručenia na odvolanie.
JULI
12.06.06,06:36
Obec nesmie vydať PV na inú osobu ako vlastníka nehnuteľnosti a v tomto prípade je daňovník obec ak sa nejedná o pozemok. Môže daň z nehnuteľnosti premietnúť do nájomného, ale nesmie byť v zmluve uvedené, že sa jedná o daň z nehnuteľnosti. Tento prípad sme riešili aj s Daňovým riaditeľstvo SR v BB. Môžete si zavolať Daňové riaditeľstvo v BB - styk s verejnosťou a tam Vám podajú vysvetlenie 048/4393111
mturekova
14.06.06,08:28
ako zaúčtovať v PÚ daň z nehnuteľnosti?
AltaKE
14.06.06,08:34
ako zaúčtovať v PÚ daň z nehnuteľnosti?

Na základe platobného výmeru 532/345
Úhrada 345/221
mariannak
16.06.06,05:02
Poprosím Vás o vyjadrenie, nehnuteľnosť je vo vlastníctve fyzickej osoby na r.č., ktorá túto nehnuteľnosť dala do nájmu svojej s.r.o. a s.r.o. nehnuteľnosť dáva do podnájmu tretím osobám. Daň z nehnuteľnosti MsÚ vyrubil fyzickej osobe, ako vlastníkovi nehnuteľnosti. Môžem túto daň zaplatiť z prostriedkov s.r.o. a bude táto daň z nehnuteľnosti daňovým výdavkom. Podľa môjho názoru nie, lebo daňovníkom je vlastník, fyzická osoba. Keby to zaplatila s.r.o. bola by to daň zaplatená za iného daňovníka a bola by pripočítateľnou položkou pri DP, však? Daň z má zaplatiť fyzická osoba zo svojich súkromných zdrojov. Ďakujem
mariannak
16.06.06,06:38
Poprosím Vás o vyjadrenie, nehnuteľnosť je vo vlastníctve fyzickej osoby na r.č., ktorá túto nehnuteľnosť dala do nájmu svojej s.r.o. a s.r.o. nehnuteľnosť dáva do podnájmu tretím osobám. Daň z nehnuteľnosti MsÚ vyrubil fyzickej osobe, ako vlastníkovi nehnuteľnosti. Môžem túto daň zaplatiť z prostriedkov s.r.o. a bude táto daň z nehnuteľnosti daňovým výdavkom. Podľa môjho názoru nie, lebo daňovníkom je vlastník, fyzická osoba. Keby to zaplatila s.r.o. bola by to daň zaplatená za iného daňovníka a bola by pripočítateľnou položkou pri DP, však? Daň z má zaplatiť fyzická osoba zo svojich súkromných zdrojov. Ďakujem