cryston1965
02.02.16,17:10
Dobry vecer.potreboval by som poradit.som ztps invalid a mam proble s tym,ze mi odobrali kompenzacie,z toho dovodu ze manzelka s ktorou nezijem v spolocnej domacnosti mi nevykazala prijmy za rok 2014-15,nakolko zije v CR kde plati zakon ze ak spolu 3 mesiace nezijeme tak moze sa viest v spolocnej domacnosti s inym muzom.mne vsetko odobrali prisiel som o osobnu asistentku aj o strechu nad hlavou.nik mi nevie pomoct v tejto veci urady su lahostajne ku mne.prosim vas o radu pripadne existuje nejaky zakon aby nas v takomto pripade urpsvar neposudzoval spolu?v cechach jej ten papier nechcu vydat a mne pokladaju telefony.ziadosti o rozvod boli no nikdy neprevzala postu alebo sa nedostavila a podobne.dakujem
alaya1
02.02.16,16:46
jedine rozvod.
cryston1965
02.02.16,17:47
Ano to viem ale kym nas rozvedu tak nebudem nic brat.maju mi vratit spetne peniaze od kedy mi ich zastavili...nez bude rozvod uz mi asistenciu nikdy nedaju dostal som ju ledva v Bratislave na treti krat...dakujem za radu
ivka70
02.02.16,17:52
Poziadaj sud o predbezne opatrenie - vyzivne od manzelky. UPSVaR nemoze zmenit zakon, musia ta posudzovat s manzelkou.
Zaroven ale plati vyzivovacia povinnost medzi manzelmi,preto ziadaj peniaze os nej.
misoft
02.02.16,17:53
Nedá mi... ale sa spýtam: prečo si to skôr neriešil? Odišla do Čiech, žije s iným - prečo si sa už vtedy nerozviedol? A hneď inak by sa aj vypočítavala odkázanosť a pod.
alaya1
02.02.16,17:55
ina moznost nie je.
alaya1
02.02.16,18:07
toto nie je o odkazanosti, ale narok sa posudzuje so spolocne posudzovanymi osobami, nie kazdy sa chce rozviest, dovody moze mat rozne, aj napr. nabozenske. Mozno o tom, ani nevedel, ze ked spolu neziju, aj tak ich spolu posudzuju,nemysli si, tie uradnicky nie su zrovna ochotne ti podavat informacie a nie kazdy je zbehly v zakonoch.
misoft
02.02.16,18:08
Pravda, pravda.... len tak ma to napadlo....
cryston1965
02.02.16,18:08
Pretoze som bol po tazky ch operaciach.manzelka ma stale uistovala ze je to v konani o rozvod ze podala.ja ked som podal taknereagovala na vyzvy...
cryston1965
03.02.16,10:54
Dakujem :)
Mária27
05.02.16,13:11
Zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia nemá odkaz na § 115 Občianskeho zákonníka, ktorý upravuje podmienky spoločnej domácnosti (dúfam, že to tam doplnia). Na účely prehodnotenia príjmu je preto potrebné predložiť úradu aj doklady o príjme manželky za zisťované obdobie.

Nárok na výplatu opakovaného peňažného príspevku na kompenzáciu zaniká až uplynutím jedného roka od právoplatnosti rozhodnutia o zastavení jeho výplaty. To znamená, že pokiaľ by sa ti podarilo v uvedenej lehote preukázať výšku príjmu manželky, úrad môže rozhodnúť o obnovení výplaty tohto peňažného príspevku na kompenzáciu ako aj o jeho spätnom vyplatení od 01.07.2015, t.j. od doby jeho zastavenia.

Vzhľadom na problémy, ktoré máš s preukázaním príjmu jeho manželky, odporúčam v tejto veci obrátiť sa na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny so žiadosťou o pomoc pri získaní týchto dokladov.