neviem26
02.02.16,21:40
Dobrý večer, potrebujem poradiť ohľadom užívacieho práva.
Jedná sa o dom ktorý má dokopy 3 majiteľov.
Ja som majiteľom 3/6 z domu,
druhý majiteľ má 2/6 z domu
a tretí majiteľ má 1/6 z domu, ale tento majiteľ má exekúciu čiže na tejto 1/6 je ťarcha ktorú si majiteľ aj spláca.
Majiteľ domu číslo 2 (on má 2/6 z domu), podpísal majiteľovi domu číslo 3 (ktorý má exekúciu), doživotné užívacie právo.
Chcem tento problém vyriešiť. Ale neviem ako. Neviem či mám tie 3/6 predať a zbavím sa problému alebo zabojovať o dom a odkúpiť od druhého majiteľa 2/6 a za 1/6 na ktorej je ťarcha sa dohodnúť nejak s exekútorom.. fakt netuším.. A hlavne ma trápi to užívacie právo. Ako to vlastne je?? Je doživotné užívacie právo aspoň platné keď to má podpísané iba od vlastníka 2/6 a od väčšinového vlastníka nemá?? A ak áno, tak osoba ktorá právo má tak môže užívať iba časť 2/6 z domu?? Vie mi niekto poradiť???
A ešte jedna otázka. Keď má osoba podpísané doživotné užívacie právo tak by sa to nemalo náhodou nachádzať na LV a ja keď si list pozriem na kataster portál tak by som to nemala náhodou vidieť že nejaká takáto ťarcha sa tam nachádza?? Pretože ja o tomto užívacom práve vie len od majiteľa ktorý to podpísal ale v živote som ten dokument nevidela.
Ďakujem zatiaľ a pekný večer prajem
Mária27
02.02.16,21:07
Zmluva o zriadení takéhoto vecného bremena uzavretá len
niektorými spoluvlastníkmi nie je platná podľa § 39 Obč. zák., pretože sa prieči zákonu . Tiež máš pravdu - VB musí byť vložené do katastra.
Pozri priložené rozhodnutie najvyššieho súdu
neviem26
02.02.16,21:29
A ak bola situácia taká, že v roku 2011
som ja mala len 1/6 z domu,
majiteľ 2 mal 4/6 z domu a
majiteľ 3 mal 1/6 z domu a na nej ťarcha (exekúcia).
A v roku 2011 som od majiteľa 2 odkúpila 2/6 (čiže mu zostali terajšie 2/6) ale užívacie právo podpísal majiteľ 2 ešte v tom čase keď bol väčšinovým vlastníkom on a mal tie 4/6 z domu.. Tak aj tak je to neplatné?? Ďakujem
Chobot
02.02.16,21:45
1. tretí majiteľ má užívacie právo automaticky na základe toho, že je (spolu)vlastníkom. Každý spoluvlastník má právo užívať nehnuteľnosť. Takže akékoľvek užívacie právo udelené iným vlastníkom je irelevantné.

2. ak by aj spoluvlastník chcel inej osobe dať užívacie právo, tak s tým musia súhlasiť všetci spoluvlastníci. Aby si daná osoba mohla uplatniť vecné bremeno napr. doživotného užívania, muselo by toto bremeno byť zapísané v LV. Ak tam nie je, nie si povinný danej osobe umožniť užívať nehnuteľnosť. Iba jeden spoluvlastník nemôžu takýmto spôsobom zaťažiť nehnuteľnosť.

Záver - nemáš čo riešiť. Ten tretí vlastník má užívacie právo, ale nie preto, že mu druhý vlastník niečo podpísal, ale preto, lebo stále vlastní 1/6 nehnuteľnosti. Ak by svoj podiel predal, daroval či iným spôsobom o neho prišiel (napr. v rámci exekúcie), tak stráca právo užívať nehnuteľnosť.

Bez ohľadu na hore uvedené, stále máš možnosť aj predať svoj podiel (ak nájdeš záujemcu a predtým si ponúkol svoj podiel ostatným spoluvlastníkom), alebo môžeš od ostatných odkúpiť ich podiely, ak sú ochotní ti ich predať.
Chobot
02.02.16,22:48
Aj tak je to neplatné, lebo vecné bremeno musí byť udelené všetkými spoluvlastníkmi.
draik
03.02.16,12:28
Je možné, že podpísali zmluvu o zriadení vecného bremena len k spoluvlastníckemu podielu a nie k celej nehnuteľnosti. Vzhľadom na to skúste zistiť podrobnosti, pretože to bude zrejme kľúčová informácia pre ďalší postup.
Mária27
03.02.16,12:31
Priložený judikát práveže konštatuje, že sa nedá zriadiť vecné bremeno ani k podielu, pokiaľ zmluvu nepodpíšu všetci spoluvlastníci.
draik
03.02.16,12:56
Novší judikát tvrdí opak (dokonca spomína ustálenú judikatúru, o ktorej by sa aj snáď dalo pochybovať)
http://www.supcourt.gov.sk/data/att/13230_subor.pdf
Mária27
03.02.16,13:49
Tento judikát hovorí to isté: "účastníkmi
zmluvy musia byť zásadne všetci spoluvlastníci (s výnimkou prípadov, keď vecné bremeno obmedzuje iba jeho spoluvlastnícke práva)".
Zmluva je podpísaná všetkými (dvomi) spoluvlastníkmi. Súdy pochybili v tom, že nešlo o splynutie práv, ale aj o obmedzenie práv druhej spoluvlastníčky.
clen
04.02.16,07:24
ak to nie je zapísané na LV, tak vecné bremeno nemôže vzniknúť. Nemôže vzniknúť ani záväzok, ktorý nie je vecným bremenom, pretože menšinový spoluvlastník nemôže takéto právo zriadiť. Možno by nebolo od veci podať návrh na vyporiadanie spoluvlastníctva na súd, alebo sa v exekúcii pokúsiť získať podiel 1/6, tak by ste mali väčšinu a rozhodovali, čo bude s domom.
clen
04.02.16,07:26
ale nemusí ísť o vecné bremeno, len o záväzok a to už môže byť problém, keďže na hospodárenie s vecou stačí väčšina.